piątek, 21 sierpnia 2015

Zioła - rośliny lecznicze - skutki uboczne i przeciwwskazania

Zioła - kwiaty - ziołolecznictwo - fitoterapia - leczenie naturalne


Leczenie ziołami - fitoterapia to praktyczne wykorzystanie wiedzy o roślinach leczniczych i sposobach leczenia za ich pomocą. Leczenie ziołami staje się bardzo modne i ludzie chętnie podejmują takiego rodzaju kuracje, gdyż mają one opinię skutecznego i bezpiecznego leczenia dla naszego organizmu, które zastąpi niektóre leki chemiczne. Dobroczynne działanie ziół i roślin leczniczych odkryto już w starożytności. W Mezopotamii i Egipcie stosowano aloes, anyż, miętę, czosnek i rumianek, a Chińczycy odkryli działanie kamfory i żeń-szenia. Kuchnia indyjska nie może obejść się bez przypraw do których zaliczyć możemy kmin, imbir i goździki. Warto jednak wiedzieć, że zioła spożywane w nadmiarze i bez wiedzy o ich działaniu mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych. Niektóre zioła blokują wchłanianie leków, albo zmieszane razem wykluczają wzajemnie swoje działania. Mogą też powodować alergie i działać toksycznie gdy są niewłaściwie skomponowane lub stosowane. Warto, przed każdą kuracją ziołową skonsultować się z lekarzem, lub fitoterapeutą, który to dobierze nam odpowiednią mieszankę ziół do zastosowania.

Oto lista niektórych ziół, kwiatów i roślin, których w pewnych okolicznościach i schorzeniach nie wolno stosować!

ALOES - nie powinny go stosować (zwłaszcza wewnętrznie) kobiety w ciąży, a także osoby chore na nadciśnienie oraz te z osłabionymi i kruchymi naczyniami krwionośnymi. Poza tym przy długotrwałym stosowaniu aloesu lub jego preparatów można uszkodzić sobie wątrobę oraz spowodować niedobór kilku pierwiastków (m.in. sodu i potasu). Duże dawki aloesu powodują wymioty.

ANYŻ BIEDRZENIEC - Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania anyżu, w czasie ciąży. Przedawkowanie olejku z anyżu (doustnie) może spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, odurzenie i drgawki.

ARCYDZIĘGIEL LITWOR - Zaleca się ostrożne stosowanie jeśli występuje nadwrażliwość na promienie nadfioletowe, w stanach zapalnych kłębuszków nerkowych i wyrostka robaczkowego, podczas ciąży. Kontakt ze świeżą rośliną może wywołać reakcje alergiczną (zaczerwienienie, swędzenie). Arcydzięgiel zawiera furanokumaryny powodujące nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Podczas stosowania unikać opalania się.

ARNIKA - nie należy przyjmować doustnie razem ze strofantyną i glikozydami naparstnicy. Arnika górska stosowana wewnętrznie może być toksyczna nawet przy niewielkich dawkach. Obecnie zioło to stosuje się głównie zewnętrznie lub wewnętrznie w lekach homeopatycznych. Przedawkowanie powoduje wymioty, utratę przytomności, zaburzenia rytmu serca, biegunki. Nie powinno się jej stosować w przypadku stanów zapalnych żołądka i jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, stanów pozawałowych, podczas leczenia strofantyną i glikozydami naparstnicy, w ciąży. Arniki nie wolno stosować na rany i ostre stany zapalne skóry. Należy unikać przetworów o wysokim stężeniu (mogą doprowadzić do zmian martwiczych).

BABKA JAJOWATA - patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego, zagrażająca bądź istniejąca niedrożność jelit. Nasiona, łuski i wyroby zawierające Plantago ovata powinny być zawsze przyjmowane z zalecaną ilością wody i co najmniej pół godziny przed przyjęciem innych leków. Nie należy ich nigdy brać do ust w postaci suchego proszku, ponieważ istnieje możliwość zablokowania jelit, szczególnie u osób, które wcześniej przeszły operacje jelit lub mają anomalia anatomiczne. Podawanie tego rodzaju preparatów dzieciom poniżej 6 roku życia powinno być konsultowane z lekarzem. Preparaty tego rodzaju należy przyjmować zachowując odstęp czasu (30-60 minut) po zażyciu leków. Przy jednoczesnym doustnym stosowaniu leków, ich resorpcja może być opóźniona. U cukrzyków, prowadzących kurację insulinową może wystąpić konieczność obniżenia dawki insuliny.

BABKA LANCETOWATA - jeśli objawy nasilą się lu nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się przyjmowania leku przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.

BABKA PŁESZNIK - nie stosować przy nadwrażliwości na babkę płesznik, w stanach skurczowych lub niedrożność jelit, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, nudnościach, wymiotach. Przy jednoczesnym stosowaniu nasion i innych leków należy zachować co najmniej godzinny odstęp (nasiona babki mogą opóźniać wchłanianie leków). 

BERBERYS POSPOLITY - nie wolno przyjmować go zbyt długo ponieważ berberyna odkłada się w organizmie.

BEZ CZARNY - nie należy jeść świeżych owoców. Niedojrzałe owoce są lekko trujące i mogą wywołać nudności. Brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią oraz wtedy, gdy organizm jest odwodniony. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem. 

BLUSZCZ POSPOLITY - Nie stosować zbyt dużych dawek w ciągu dnia. Zawarte w zielu saponiny spożywane w nadmiernej ilości mogą powodować podrażnienia błon śluzowych oraz skóry. 

BOBREK TRÓJLISTKOWY - ziele przeznaczone do stosowania doraźnego. W przypadku nieustąpienia objawów lub ich nasienia się należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

BORÓWKA BRUSZNICA - choroby wątroby, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Nie należy stosować równocześnie z preparatami zakwaszającymi mocz, gdyż osłabia to działanie borówki brusznicy. Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować dłużej niż kilka dni. W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od mometu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania

BORÓWKA CZERNICA (Czarna jagoda) - gdy masz nadwrażliwość na owoce borówki czernicy. W przypadku wystąpienia bólów brzucha, gorączki, nudności, wymiotów, stwierdzenia obecności w stolcu śluzu, ropy, krwi lub wystąpienia innych, niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli objawy w przypadku leczenia biegunek nie ustąpią po 1-2 dniach stosowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią, ze względu na brak odpowiednich danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania. Napar z liści obniża poziom cukru we krwi - osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować się z lekarzem.

BRZOZA - podczas stosowania preparatów zwierających brzozę zaleca się wypijanie dużej ilości płynów. Jeśli objawy nie ustąpią lub będzie im towarzyszyć gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się podawania dzieciom, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

BYLICA BOŻE DRZEWKO - w ciąży i okresie karmienia piersią a także w przypadku kamicy dróg żółciowych stosować po konsultacji z lekarzem.

BYLICA PIOŁUN - Gdy masz krwawienia z przewodu pokarmowego, ostre stany nieżytowe błon śluzowych żołądka i jelit, hemoroidy, krwawienie miesiączkowe, choroby wątroby. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować długotrwale, gdyż może prowadzić to do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

CENTURIA POSPOLITA - gdy masz nadwrażliwość na ziele tysiącznika, wrzody żołądka i/lub dwunastnicy.

CHMIEL ZWYCZAJNY - nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie zaleca jednoczesnego stosowania z syntetycznymi lekami uspokajającymi, jeżeli nie zostały przepisane w takim zestawieniu przez lekarza. Ze względu działanie uspokajające oraz zwiększające skłonności do zasypiania nie zaleca się stosowania szyszek chmielu przez osoby kierujące pojazdami i obsługujące urządzenia mechaniczne w ruchu.

CHRZAN - nie powinni go spożywać chorzy na marskość wątroby, a także osoby, u których wystąpiły stany zapalne układu pokarmowego i nerek.

CYKORIA PODRÓŻNIK - gdy masz nadwrażliwość na cykorię lub inne rośliny z rodziny Złożonych. W kamicy żółciowej stosować ostrożnie i tylko po konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

CZOSNEK - gdy masz ostre nieżyty żołądka i/lub jelit, niskie ciśnienie krwi. Preparatów z czosnkiem nie należy zażywać z alkoholem etylowym.Maceraty olejowe z czosnku nie powinny być stosowane wraz z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi (m.in. lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi).

CZYŚCIEC LEKARSKI - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

DĄB (szypułkowy i bezszypułkowy) - unikać kontaktu preparatów dębu z oczami. Nie zażywać kąpieli w przypadkach poważnych zranień, zapaleń skóry, gorączki i chorób zakaźnych. Dębianki i występującej w niej taniny nie należy stosować łącznie z preparatami zwierającymi sole metali ciężkich, alkaloidy i pankreatynę. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

DRAPACZ LEKARSKI - gdy masz nadwrażliwość na ziele drapacza lub inne rośliny z rodziny Złożonych, nadkwaśność, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

DZIEWANNA DROBNOKWIATOWA -  gdy masz nadwrażliwość na kwiat dziewanny. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

DZIEWANNA POSPOLITA - używać w małych dawka ze względu na długotrwałe podrażnienia gardła.

DZIURAWIEC ZWYCZAJNY - nie należy podawać dzieciom poniżej 7 roku życia. Uwaga! Podczas stosowania preparatów zawierających hiperycynę należy unikać przebywania na słońcu, korzystania z solarium. Stosowany w dużych dawkach może spowodować oparzenia słoneczne i podrażnienia skóry. Dlatego należy go unikać w lecie, a jeśli kuracja jest konieczna unikać słońca.

FENKUŁ ZWYCZAJNY - należy trzymać się ustalonych proporcji by nie przedawkować, ponieważ działa toksycznie.

GŁÓG - jest raczej bezpieczny ale stosując go często (długotrwałe kuracje trwają nawet kilka lat) i w dużych ilościach działa ujemnie na organizm.

GORCZYCA - nasiona podrażniają delikatna skórę.

GORYCZKA ŻÓŁTA - goryczki żółtej nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

HYZOP LEKARSKI - nie stosować w czasie ciąży.

IMBIR - gdy masz nadwrażliwość na imbir, kamicę żółciową, podczas ciąży, karmienia piersią (nie stosować w przypadku nudności i wymiotów podczas ciąży). Nie należy podawać dzieciom do 6 roku życia. Stosowany jednocześnie z alkoholem może nadmiernie pobudzić perystaltykę jelit. 

JAŁOWIEC POSPOLITY - należy go stosować bardzo ostrożnie, a w stanach ostrych zapaleń dróg moczowych i niewydolności nerek - nie stosować w ogóle. W okresie karmienia piersią stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jałowca nie powinny stosować kobiety w ciąży, a nadmierne jego spożycie może podrażnić skórę.

JARZĘBINA - zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego nigdy nie należy spożywać surowych owoców jarzębiny – może się to skończyć biegunkami, wymiotami i osłabieniem organizmu.

JASKÓŁCZE ZIELE (glistnik) - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

JEMIOŁA - wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu.

JEŻÓWKA POSPOLITA (Echinacea) - Uwaga! Nie zaleca się jeżówki z lekami upośledzającymi czynność wątroby (jak np.: steroidy anaboliczne, amiodaron, metotreksat, ketokonazol).

KALINA KORALOWA - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY - Uwaga! Zawarta w kasztanowcu escyna może nasilać toksyczny wpływ na nerki antybiotyków aminoglikozydowych oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Cefalosporyny z kolei mogą osłabiać wiązanie się escyny z białkami osocza. 

KMINEK - w przypadku ostrych bóli brzucha lub jeśli objawy po przyjmowaniu naparu nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży stosować po konsultacji z lekarzem.

KOCANKA PIASKOWA - nie stosować jeśli niedrożność dróg żółciowych. W kamicy żółciowej stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

KOLENDRA SIEWNA - ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 lat. Jeśli objawy po przyjmowaniu odwaru nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem.

KONWALIA MAJOWA - preparaty z konwalii mogą być podawane nawet przez dłuższy okres czasu, jako że, w przeciwieństwie do innych leków tego typu, nie kumulują się w organizmie. Należy jednak pamiętać że przyjmowanie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zatrucia.

KOZIERADKA - nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. 

KOZŁEK LEKARSKI - przy dłuższym stosowaniu (powyżej miesiąca) zaleca się dwutygodniowa przerwę. 

KRUSZYNA POSPOLITA - nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią, podczas miesiączki, przy hemoroidach, w stanach zapalnych narządów jamy brzusznej, przy bólach brzucha o nieustalonej przyczynie, ostrych chorobach zapalnych jelit. Nie zaleca się długotrwałego przyjmowania preparatów kruszyny.Uwaga! Długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających może prowadzić do przyzwyczajenia, konieczności zwiększania dawki, atonii jelit i nasilenia zaparć. Uwaga! Przewlekłe stosowanie kory kruszyny z glikozydami naparstnicy może prowadzić do nasilenia ich działania. Równoczesne stosowanie z tiazydowymi lekami moczopędnymi, steroidami kory nadnerczy zwiększa ryzyko niedoboru potasu.

KRWAWNIK POSPOLITY - w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 12 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia pierisią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia. Czasem powoduje omdlenia. 

LAWENDA - nie stosować bezpośrednio na skórę olejku nierozcieńczonego olejem roślinnym lub olejem do masażu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

LEBIODKA PSOPOLITA - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

LEN ZWYCZAJNY - śluz zwarty w lnie zobojętnia sok żołądkowy, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków. Dlatego zalecany jest co najmniej godzinny odstęp między stosowaniem lnu i innych leków

LIPA DROBNOLISTNA - uczulenie na kwiat lipy. U alergików podatnych na pyłki może zaistnieć nietolerancja nawet na napary. W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu kilku dni od momentu rozpoczęcia stosowania produktu leczniczego lub ich nasilenia się należy skontaktować się z lekarzem. Z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. 

LIPPIA TRÓJLISTNA - używana przez dłuższy czas powoduje podrażnienie żołądka.

LUBCZYK OGRODOWY - nie stosować w ostrych stanach zapalnych chorobach miąższu nerek oraz w upośledzonej pracy nerek, obrzękach spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek. Podczas stosowania naparów z korzenia lubczyku należy przyjmować duże ilości płynów. Przy dłuższym stosowaniu należy unikać intensywnej ekspozycji na słońce oraz zrezygnować z solarium. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Kobiety w ciąży oraz z zaburzeniami miesiączkowania, powinny unikać dużych ilości lubczyku ogrodowego.

LUKRECJA GŁADKA - nie jest wskazane stosowanie lukrecji przy nadciśnieniu, obrzękach. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

ŁOPIAN - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

MACIERZANKA PIASKOWA - jeśli objawy po 7 dniach przyjmowania nasilą sie lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

MALINA WŁAŚCIWA - przy stanach zapalnych nerek lub u chorych na podagrę (dna moczanowa) duże ilości malin mogą wywołać podrażnienia. Dlatego te osoby powinny spożywać ją ostrożnie.

MARZANKA WODNA - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

MĄCZNICA ZWYCZAJNA - środki zakwaszające mocz osłabiają działanie preparatów mącznicy. Podczas stosowania przetworów z mącznicy należy jednocześnie podawać środki alkalizujące mocz ( z zachowaniem 2-godzinnego odstępu przed przyjęciem innych leków).Nie zaleca się długotrwałego podawania przetworów z samej mącznicy (najlepiej przyjmować ją w mieszankach ziołowych). W ciąży i okresie karmienia piersią nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

MIĘTA - należy do często i powszechnie stosowanych ziół. Ale zalecam stosować ją z umiarem. Nigdy nie należy jej podawać niemowlakom, a małym dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem.

MIĘTA PIEPRZOWA – nie stosować przy nadwrażliwość na olejek miętowy lub liść mięty. Nie należy stosować w kamicy żółciowej i innych chorobach dróg żółciowych. U niemowląt i małych dzieci preparatów z olejkiem miętowym nie należy stosować bezpośrednio w obszarze nosa oraz piersi, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani i oskrzeli. Olejku miętowego i mięty nie należy stosować równocześnie z lekami homeopatycznymi. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach w temperaturze nie wyższej niż 25°C, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.

MNISZEK LEKARSKI - nie ma ograniczeń co do okresu stosowania mniszka, ale nie należy przesadzać. Spożywany w dużych ilościach może zwiększyć ilość białych krwinek. W kamicy żółciowej stosowany może być tylko w porozumieniu z lekarzem. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem. 

MORSZCZYN PĘCHERZYKOWATY - przeciwwskazania: Gdy masz nadwrażliwość na jod, niedoczynności tarczycy spowodowaną brakiem jodu ze względu na zmienną zawartość jodu i możliwość przedawkowania. W razie przedawkowania mogą wystąpić objawy nadczynności tarczycy (bezsenność, nadciśnienie tętnicze, nadmierne pocenie się, przyspieszone tętno, niekiedy napady dusznicy bolesnej). W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.

MYDLNICA LEKARSKA - ze względu na drażniące działanie na błonę śluzową żołądka nie należy stosować wyciągów wodnych z mydlnicy w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, ostrych stanów zapalnych żołądka lub jelit i bezpośrednio po operacjach jelit i dróg żółciowych. korzenie mydlnicy są trujące, nie wolno ich stosować wewnętrznie.

NAGIETEK LEKARSKI - gdy masz nadwrażliwość na rośliny z rodziny złożonych (Compositae). Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem

NAWŁOĆ POSPOLITA - nie stosować w przypadku obrzęków spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek. Podczas stosowania ziela nawłoci niezbędne jest dostarczania dużej ilości płynów. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia bez konsultacji lekarskiej. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem. Brak danych odnośnie stosowania ziela nawłoci w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

NOSTRZYK ŻÓŁTY - przetwory przyjmowane do wewnątrz należy stosować w małych dawkach i przez krótki czas. Najlepiej dostosować się do zaleceń lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób ze skłonnością do skaz krwotocznych i osób przyjmujących leki rozrzedzające krew (np. Aspiryna, Polopiryna). Należy ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby i nerek.

OGÓRECZNIK LEKARSKI - nie należy stosować z lekami wydłużającymi czas krwawienia. Podawany łącznie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ich działanie.

OMAN WIELKI - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Podobnie jak w przypadku liścia, istotne dla zachowania jakości olejku jest przechowywanie w zamkniętych pojemnikach, z dala od światła, wpływu wilgoci i obcych zapachów. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować w nadwrażliwości na oman.

ORTOSYFON GRANIASTY - nie stosować przy obrzękach spowodowanych ograniczeniem czynności serca i/lub nerek. Uwaga! Podczas przyjmowania należy pić duże ilości płynów.

ORZECH WŁOSKI - ze względu na obecność juglonu nie stosować doustnie dłużej niż 7-10 dni. Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

OSTROPEST PLAMISTY - w przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto białek oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Ta metoda nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia, w czasie ciąży i laktacji. Nie stosować z lekami, które wykluczają się z silimarolem i jego pochodnymi. Nie należy stosować, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae (Złożone).

OSTRÓŻECZKA POLNA - ostróżeczka należy do roślin silnie działających, dlatego obecnie wykorzystywana jest tylko zewnętrznie. Przy zbiorze, suszeniu i innych czynnościach należy zachować ostrożność.

OSTRYŻ DŁUGI - przeciwwskazania: Gdy masz nadwrażliwość na ostryż długi, niedrożność dróg żółciowych.

PERZ WŁAŚCIWY - nie stosować: Gdy masz niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością serca i/lub nerek. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

PIERWIOSNEK LEKARSKI - nie należy stosować przy ostrym nieżycie żołądka lub jelit, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, bezpośrednio po operacji. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

PIĘCIORNIK KURZE ZIELE - ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku gdy objawy nasilają się lub nie ustępują w ciągu 2 dni od momentu rozpoczęcia stosowania należy skontaktować się z lekarzem.

PLUSKWICA GRONIASTA - Uwaga! Bez zaleceń lekarskich nie stosować dłużej niż przez 6 miesięcy.

PODBIAŁ POSPOLITY - nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie zaleca się systematycznego stosowania dłużej niż 6 tygodni w ciągu roku.

POKRZYWA - nie zaleca się jednoczesnego stosowania z lekami przeciwcukrzycowymi. Nie zaleca się przyjmowania pokrzywy osobom z chorymi nerkami, gdy są cysty czy polipy, w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tym okresie. Poza tym stosując kuracje pokrzywową należy raz na kilka dni zrobić sobie 2-3 dniową przerwę.

POZIOMKA POSPOLITA - u niektórych osób powoduje uczulenia. 

PRAWOŚLAZ LEKARSKI - nie stosować przy nadwrażliwości na prawoślaz. Uwaga! Wchłanianie innych równocześnie przyjmowanych leków może być opóźnione. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki lub odpluwania ropnej plwociny należy zasięgnąć porady lekarza. Jeśli dolegliwości nasilają się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.

PRZYMIOTNO KANADYJSKIE - gdy masz zwiększoną krzepliwość krwi, chorobę zakrzepową żył, żylaki. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ze względu na brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie zaleca się stosowania w tym okresie.

PRZYWROTNIK POSPOLITY - jeżeli w przypadku leczenia biegunek objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3-4 dniach stosowania należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

RDEST OSTRO GORZKI - przy żylakach odbytu stosować po konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

RDEST PTASI - jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Nadwrażliwość na ziele rdestu ptasiego.

ROZMARYN LEKARSKI - nie stosować: Gdy masz nadwrażliwość na liść rozmarynu. Do masażu nie należy stosować nierozcieńczonego olejku. Olejku nie należy stosować podczas ciąży i u dzieci do 6 roku życia. Liści stosować wewnętrznie w okresie ciąży. Kąpieli rozgrzewających nie zaleca się osobom z uszkodzeniami skóry, z poważnymi zaburzeniami krążenia oraz nadciśnieniem.

RUMIANEK - stwierdzona alergia na surowiec. W przypadkach osób, u których stwierdza się nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae, nie zaleca się również podawania rumianku lekarskiego (możliwe jest wtedy tzw. "krzyżowe" uczulenie). Osoby uczulone na rumianek oraz inne rośliny z rodziny Compositae (Złożone) powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu preparatów z rumianku.

RUTA ZWYCZAJNA - może wywołać mocne uczulenia skóry, zabroniona w czasie ciąży.

RUTWICA LEKARSKA - jednoczesne stosowanie z L-DOPĄ może doprowadzić do podwyższenia poziomu cukru u diabetyków. W ciąży stosować po konsultacji z lekarzem.

RZEWIEŃ - nie stosować w stanach zapalnych jelit, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, hemoroidach, schorzeniach nerek. Nie jest wskazane łączne stosowanie rzewienia z glikozydami nasercowymi, lekami przeciwarytmicznymi, moczopędnym, steroidami. Możliwość nadmiernej utraty potasu może prowadzić do nasilenia działania glikozydów nasercowych oraz wpływać na działanie leków antyarytmicznych. Niedobór potasu może się nasilać przy dodatkowym stosowaniu niektórych leków moczopędnych, steroidów kory nadnerczy lub korzenia lukrecji. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Uwaga! Nie stosować długotrwale.

SANTOLINA - nie stosować wewnętrznie.

SERDECZNIK - w ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. Stosowanie serdecznika nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn

SKRZYP POLNY - stosując kuracje ze skrzypu (wewnętrznie) należy robić przerwy. Kilka dni przyjmowania skrzypu na kilka dni przerwy. Dotyczy to herbatek oraz innych preparatów. Skrzyp, przy skutecznym działaniu na wiele schorzeń, może wypłukiwać witaminy z grupy B z organizmu. Przeciwwskazania - niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością serca i/lub nerek.

SZAŁWIA - olejek szałwiowy może wywołać uczulenia. Ponadto szałwia nie zalecana jest dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Napar z liścia szałwii powoduje zmniejszenie laktacji. Należy go stosować z umiarem, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu. Nadmierne spożywanie szałwii i preparatów szałwiowych powoduje podrażnienie skóry, dlatego nie należy jej stosować przy silnym nasłonecznieniu. 

SZANTA ZWYCZAJNA - w przypadku kamicy żółciowej ziele szanty stosować w porozumieniu z lekarzem. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem. 

SZCZAW ZWYCZAJNY - większe dawki uszkadzają nerki.

TARCZOWNICA ISLANDZKA - przeciwwskazania przy nadwrażliwości na porost islandzki. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. W tej grupie pacjentów stosować tylko po konsultacji z lekarzem. 

TASZNIK POSPOLITY - Uwaga! Ziele jest nieskuteczne w krwawieniach płucnych.

TYMIANEK WŁAŚCIWY - przeciwwskazania - nadwrażliwość na tymianek lub inne rośliny z rodziny wargowych (Lamiaceae/Labiateae). Jeśli objawy nasilą się (np. pojawi się ropna wydzielina) lub nie będą ustępowały należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania dzieciom poniżej 12 roku życia, osobom z chorobami serca, kobietom w ciąży i karmiącym piersią bez konsultacji z lekarzem. Zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący). 

WĄKROTA AZJATYCKA - gdy masz niskie ciśnienie krwi (zawarte w gotu kola związki czynne obniżają ciśnienie krwi). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować doustnie preparatów zawierających wąkrotę azjatycką. Uwaga! Przyjmowanie doustnych preparatów zawierających wąkrotę azjatycką w późnych godzinach popołudniowych może powodować bezsenność.

WIĄZÓWKA BŁOTNA - nie stosować u osób nadwrażliwych na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz u osób chorych na astmę. Ze względu na zawartość salicylanów nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania kwiatów wiązówki podczas ciąży i karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania produktu w tym czasie.

WIECZORNIK DAMSKI - duże dawki wywołują wymioty. Stosuje się go, aby je wywołać gdy jest potrzeba. 

WIERZBA - nie stosować Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, astmę oskrzelową. Jedna z substancji czynnych (salicyna) może nasilić działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Można tu stosować te same środki ostrożności co w wypadku aspiryny.

WIESIOŁEK - nie stosować Gdy masz nadwrażliwość na wiesiołka, hemofilię, padaczkę. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (ryzyko nasilenia działania leków przeciwzakrzepowych), przeciwpadaczkowe (pochodne fenotiazyny). Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

WILŻYNA CIERNISTA - Gdy masz nadwrażliwość na korzeń wilżyny, niedrożność dróg moczowych. Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci poniższej 12 roku życia, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Stosować po konsultacji z lekarzem.

WROTYCZ - zakaz stosowania podczas ciąży, w większych dawkach uczula. Przydatny w kuchni do ciast z mięsnym farszem i omletów.

ZŁOCIEŃ DALMATYŃSKI - WROTYCZ DALMATYŃSKI - ekstraktowane i czynne składniki pyretyna i cyneryna są trujące dla ludzi i zwierząt.

ZŁOCIEŃ MARUNA - nie jest zalecane stosowanie złocienia maruny w ciąży i okresie karmienia piersią.

ŻYWOKOST - nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u niemowląt. Nie stosować wewnętrznie. Zawarte w korzeniu żywokostu związki czynne wywierają toksyczny wpływ na wątrobę.

Warto wiedzieć:

Zioła przeciwzakrzepowe - Należy odstawić na 7-10 dni przed pójściem do szpitala na operację.

Zioła w ciąży i podczas karmienia piersią


Stosowanie ziół w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Można stosować: łopian, melisę, mniszek, pokrzywę i rumianek. Niebezpieczne w ciąży są rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy (glistnik, krwawnik). Szkodliwie na płód działają: żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek. Kobiety w ciąży powinny też unikać środków przeczyszczających i moczopędnych (aloes, kruszyna, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy. Zioła napotne, jak gorący sok z malin czy herbata z lipy powodują gwałtowne ukrwienie skóry i jednoczesne odpłynięcie krwi m.in. z łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ryzykowne może być stosowanie bylicy, werbeny, ruty, serdecznika i szałwii.
Wszystkich zainteresowanych leczeniem naturalnym metodami Ajurwedy 

Zapraszamy na warsztaty:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza