Żywotnik - tuja - toksyczne właściwości
Tuja zwana również żywotnikiem są w dzisiejszych czasach bardzo popularne w naszych ogrodach. Te zielone krzewy otaczają nas wszędzie i stanowią główny element wystroju naszych ogrodów przydomowych i działek. Pełnią nie tylko dekoracyjną rolę, ale także wykorzystywane są jako żywopłoty. Jest ich pełno na cmentarzach, w parkach i stały się ostatnio nie tylko modne, ale wręcz prestiżowe. Tuje występują w kilku odmianach różniących się od siebie barwą, sylwetką i wysokością. Najpopularniejszy jest żywotnik zachodni przypominający drzewo lub bardzo wysoki krzew o barwie od jasnozielonej do szarawozielonej.
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że te rośliny są bardzo trujące, a bywa że i niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Mimo iż pełnią funkcje estetyczne i praktyczne, to otaczanie się nimi bezmyślnie, obsadzając działkę naokoło, albo sadząc je blisko pod oknami - działamy na własną szkodę.
Niebezpieczne substancje w tuji
Pomimo estetycznych i praktycznych właściwości - tuje zawierają trujące substancje. Nie są one bardzo szkodliwe, jeśli nie mamy z rośliną bezpośredniej styczności. Tą trucizną jest tujon - a zatrucie tujonem może objawiać się drgawkami i zaburzeniami układu krążenia, dlatego spożycie tuji może być niebezpieczne. Tujon - znajduje się w każdej części rośliny. Jest to tzw. keton monoterpenu (tujon). Trucizna ta jest bardzo szkodliwa dla tkanki nerwowej ludzi i zwierząt, a większe jej spożycie może wywołać wymioty, drgawki, lub uszkodzenia nerwów.
Tujon może wpływać na organizm człowieka bezpośrednio - gdy jest kontakt z rośliną, a także wtedy, gdy wdychamy jej opary. Alergeny zawarte w tuji mogą powodować wysypkę i podrażnienie skóry. Wydzielane przez tuję olejki eteryczne mają najsilniejsze działanie wiosną - w marcu i kwietniu. Wywołują zawroty i bóle głowy, wymioty, katar sienny, suchy, męczący kaszel, duszności i astmę. Tujon to związek chemiczny, który można znaleźć również w piołunie i który jest używany do produkcji absyntu. W dużych ilościach tujon może wywoływać objawy zatrucia, halucynacje i choroby psychiki.
Tuje bywają niebezpieczne dla zwierząt i innych roślin, a opary przez nie wydzielane powodują śmierć pszczół. Bywają jednak bardzo przyjacielskie dla kleszczy, które to zagnieżdżają się na ich gałązkach i z roku na rok jest ich coraz więcej. Należy zatem bardzo uważać, aby małe dzieci nie miały bezpośredniego kontaktu z tują, bo istnieje duże ryzyko zatrucia, w przypadku spożycia zielonych części roślin.
Tuje w ogrodzie
Tuje, a zwłaszcza żywotnik zachodni, są bardzo łatwe w uprawie, dlatego są chętnie wybierane do ozdabiania ogrodów. Niestety roślina ta ma tendencję do zdominowania przestrzeni, co zwykle doprowadza do wymierania innych gatunków roślin. Mimo iż tuje są łatwe w uprawie, to wymagają regularnej pielęgnacji, przycinania i nawożenia, co bywa niestety pracochłonne. W przypadku zaniedbań może sprowadzić na ogród insekty i choroby grzybicze. Mają też bardzo rozbudowany system korzeniowy, który może uszkadzać fundamenty budynków i instalacje znajdujące się w pobliżu, gdzie roślina rośnie.
Jeżeli chcesz sadzić tuje w ogrodzie, czego nie polecam, to zachowaj szczególną uwagę, by nie była zbyt blisko miejsc, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta. Tuja może swymi oparami działać negatywnie na ogródki ziołowe i warzywne, toteż nie sadzimy jej w ich bliskości. Rozpowszechnia ona też choroby grzybicze w ziemi (w bliskości tuji nie rosną żadne rośliny) ponieważ źle wpływają na uprawiane warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Administracje Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) coraz częściej apelują o unikanie sadzenia tuji jako żywopłotów otaczających działkę.
Olejek eteryczny z tuji
Pozyskiwany z tuji olejek eteryczny jest stosowany w medycynie naturalnej, jednakże jego nieodpowiednie używanie lub zbyt duże stężenie może wywołać poważne powikłania zdrowotne. Jest wiele gatunków tuji o różnej zawartości tujonu, toteż należy się poradzić specjalisty ogrodnika, aby pomógł dobrać gatunek tuji odpowiedni do ogrodu. Polecam również zastanowić się nad zdrowotnymi i środowiskowymi konsekwencjami posiadania tui w ogrodzie.
Warto się zastanowić czy chcemy tuję w ogrodzie
Tuja jest łatwa w uprawie, odporna na warunki klimatyczne panujące w Polsce i dlatego jej popularność ciągle rośnie. Z jednej strony, tuje łatwo się sadzi i pielęgnuje. Są one również odporne na różne warunki pogodowe typowe dla klimatu Polski, co sprawia, że są idealnym wyborem zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i dla amatorów. Tuje doskonale sprawdzają się jako żywopłoty, zapewniając prywatność i ochronę przed wiatrem, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.
Z drugiej strony trzeba rozważyć zagrożenia, jakie tuja niesie ze sobą. Niebezpieczny dla ludzi i zwierząt tujon i dominacja rośliny w krajobrazo-przestrzeni, co może prowadzić do zmniejszenia bioróżnorodności, co jest niekorzystne z punktu widzenia ekologii. Jest też bardzo niepokojące to, że tuja jest coraz bardziej powszechna i używana do projektowania ogrodów, co jest niezbyt korzystne dla naszego krajobrazu. Gdzie nie spojrzysz - tuje...
Tujon i inne toksyczne substancje w żywotnikach (tujach)
Jakby na to nie patrzeć - trzeba przyznać, że tuje są trujące. Rośliny te mają w swoich tkankach szkodliwe dla ludzi, zwierząt i innych roślin substancje. Najbardziej rozpoznawalny jest tujon znany również jako keton cykloheptylenowy, jest to niebezpieczny związek toksyczny, który można znaleźć w tujach. W małych dawkach, tujon może pobudzać układ ruchowy i umysłowy, co niektórych ludzi zachęca do sadzenia tuji, ale jest to niebezpieczne. Tujon może wywoływać zatrucia i różne inne dolegliwości organizmu.
Inne substancje, występujące w tujach, choć są mniej toksyczne, mogą stanowić też zagrożenie dla zdrowia. Znajdujący się w tuji pinen oraz limonen, wywołuje reakcje alergiczne oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych. Niebezpieczny bywa też kontakt skóry z sokiem tui, co prowadzi do występowania wysypki, zaczerwienienia i swędzenia.
Uwaga! W razie kontaktu soku z tuji ze skórą, lub wystąpieniem innych, opisanych wcześniej objawów - trzeba natychmiast udać się do lekarza.
Korzyści i zagrożenia dla zdrowia olejków eterycznych
Mimo iż olejki eteryczne z tuji cenione za swoje właściwości terapeutyczne, to niestety niosą ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Medycyna ludowa stosowała ten olejek w leczeniu chorób dróg oddechowych, skórnych, łagodził bóle mięśni i bóle reumatyczne. Odradzamy samowolne stosowanie olejków z tuji, a jeżeli już, to w bardzo małych dawkach i zawsze rozcieńczonych. O sposób dawkowania należy zawsze pytać lekarza lub doświadczonego zielarza czy naturoterapeuty.
Lepiej i bezpieczniej jest zastąpić olejek tujowy na olejki eteryczne z nietoksycznych roślin. Do takich należy lawenda, eukaliptus czy też mięta. Olejki z tych roślin można stosować bez obawy zagrożenia zdrowia czy życia.
Szkodliwość żywotników
Nie należy bagatelizować ich szkodliwości. Tam, gdzie są dzieci i zwierzęta - szyszki tuji wyglądające bardzo atrakcyjnie mogą być szczególnie niebezpieczne gdy dziecko lub zwierzę je spożyje. Dlatego, jeśli w ogrodzie pojawiają się dzieci lub zwierzęta, trzeba bardzo uważać by nie doszło do tragedii. Nie wolno wykonywać prac w ogrodzie bez odzieży ochronnej, a przycinając tuje trzeba pamiętać o noszeniu rękawic ochronnych.
http://ajurweda.blogspot.com/p/warsztaty.html
© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz