czwartek, 31 lipca 2014

Ból kręgosłupa - jak go pokonać?

Dbając o swój kręgosłup nie możemy dopuścić do jego przeciążenia. Przykurcze, bóle, napięcia i zesztywnienia mięśni świadczą o tym, że kręgosłup jest nadwyrężony. Wystarczy zmienić codzienne nawyki, aby kręgosłup odciążyć i zregenerować i nie dopuścić do jego nadwyrężenia i chorób pleców.

Wypadnięcie dysku


Bardzo często się zdarza, że przyczyną silnego i ostrego bólu kręgosłupa jest wypadnięcie dysku (krążka międzykręgowego). Dzieje się tak, dlatego, że nosimy ciężkie torby lub plecaki, a także wtedy, gdy nieuważnie schylimy się, aby podnieść leżący na ziemi ciężki przedmiot.

Kiedy chwyci ból pomaga:
  • leżenie na wznak na twardym podłożu z nogami ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych
  • podłożenie wałka lub zrolowanego koca pod kolana
Uwaga: Jeżeli ból jest bardzo silny - należy wezwać lekarza

Ból szyi i karku


Nadmiernie obciążony szyjny odcinek kręgosłupa szyjnego bardzo często bywa z powodu nadmiernego napięcia mięśni karku i szyi (w wyniku stresu) lub zwyrodnienia kręgów szyjnych tzw. zmian zwyrodnieniowych.

Pomagają w takich przypadkach: masaż i lecznicze prądy, na które kieruje lekarz ortopeda. Prądy powodują przekrwienie naczyń, tym samym zmniejszając napięcia mięśni. Najlepiej wziąć serię zabiegów rehabilitacyjnych (10 - 15). Dobrze jest też spać na poduszce ortopedycznej, która dopasowuje się kształtem do szyi i podtrzymuje kręgosłup.

Domowym sposobem można sobie pomóc masażem olejowym z dodatkiem olejku lawendowego: 15 kropli olejku rozpuścić w 1/4 szklanki oleju rzepakowego. Do jednego masażu użyć 3-4 krople olejku.

Ból w odcinku piersiowym


Dolegliwości tego odcinka kręgosłupa powodują tępy i narastający ból, który znika przy zmianie pozycji. Za mało się ruszamy, siedząc wiele godzin bez ruchu lub pracując przy komputerze i pochylając się całym tułowiem do przodu. Ćwicz codziennie - ćwiczenia dają ulgę.

Domowym sposobem można sobie pomóc rozciągając mięśnie wspierające piersiowy odcinek kręgosłupa. Dobrze jest ćwiczyć codziennie rano i wieczorem ściągając i rozluźniając łopatki, splatając ręce za plecami i wyciągając głowę ku górze. 

Pomocne są też ultradźwięki (fale akustyczne, które działają przeciwbólowo), ale najlepszym lekarstwem jest wybranie się na basen i pływanie na plecach, które wzmacnia mięśnie kręgosłupa.

Ból w odcinku lędźwiowym


Jest to najbardziej obciążony i najbardziej narażony na różne urazy odcinek kręgosłupa. Przyczyną urazów jest zbyt długa praca w pochylonej pozycji (np. praca na działce), dźwiganie ciężkich siatek z zakupami, albo zbyt długie siedzenie.

Rozgrzewające zabiegi pomagają ukoić ból, a także leżenie na plecach z uniesionymi nogami relaksuje i rozluźnia mięśnie kręgosłupa.

W bolące miejsce trzeba wmasować rozgrzewające żele, albo nakleić rozgrzewające plastry, które można zakupić w aptece.

Promieniujące bóle krzyża


Bardzo często bóle w krzyżu objawiają się rwą kulszową. Ostry, przewlekły ból w okolicy krzyża odczuwamy dlatego, że uciskany jest nerw kulszowy. Ból potrafi promieniować aż do biodra, pośladków i nogi.

Podczas ataku bólu należy przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Gdy ból zelżeje i robisz zakupy - należy je równomiernie rozkładać do dwóch siatek i nosić w obu rękach, aby obie strony kręgosłupa były równomiernie obciążone. Nie należy też zbyt długo stać obciążając obie nogi. Trzeba ciężar przenosić z jednej nogi na drugą i chodzić w wygodnych butach. 

Ulgę mogą przynieść zabiegi krioterapii, ale gdy ból utrzymuje się dłużej niż dobę - należy iść do lekarza ortopedy.

Wszystkich zainteresowanych leczeniem naturalnym metodami Ajurwedy 

Zapraszamy na warsztaty:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com

3 komentarze:

  1. Czasami, jak ból nie jest za silny to pomaga mi gorąca kąpiel, czasami jak poleżę na płasko na podłodze, ale jak ból jest bardzo silny, to nie mogę się ruszać, jak nie wezmę pyralginy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Olej sezamowy podgrzany lekko z kurkumą pomaga, spanie na podłodze również

    OdpowiedzUsuń