DOMOWY LEKARZ


Co robić by mieć świeży oddech?


Halitoza czyli brzydki oddech, wynika z przesuszenia błon śluzowych (zwłaszcza po nocy, kiedy wytwarzane jest mniej śliny). Może też być konsekwencją wczorajszego jedzenia. "Aromatyczne" efekty dają m.in. czosnek, cebula, potrawy mocno przyprawione (bo podrażniają śluzówkę). Dodatkowym problemem są też palone papierosy. Co można zrobić, aby zapach był mniej przykry: 
  • Możesz żuć gumy lub jeść cukierki miętowe lub eukaliptusowe. Wprawdzie odświeżają one oddech tylko przez kwadrans, ale wzmagają wydzielanie śliny. To ogranicza rozwój bakterii. Możesz też spróbować:
  • Pić więcej wody - to poprawia nawilżanie błon śluzowych
  • Stosować suplementy z cynkiem organicznym - pomagają m. in. zwalczyć bakterie
  • Myć nie tylko zęby, ale też język, bo to na nim najchętniej osadzają się mikroby, a brzydki zapach jest rezultatem rozkładania się przez nie żywności i wytwarzania toksyn.

Rady na poranną sztywność stawów


Dolegliwość ta trwa od kilku do kilkunastu godzin. Pojawia się zwykle gdy rano chcesz wstać z łóżka. Próbujesz, ale przeszkadza ci w tym osłabienie i usztywnienie stawów (jednego, lub całej grupy). Czasem objaw ten jest objawem infekcji (grypy) czy urazu. Zwykle jednak sygnalizuje to zmiany reumatyczne. Co robić, aby poczuć ulgę? 
  • Poranna sztywność ustępuje, gdy stawy rozruszasz. Nie rób jednak tego na siłę. Daj sobie czas na wstawanie z łóżka. Najpierw rozciągnij się, pomasuj obolałe miejsca kilka razy, zegnij, rozprostuj, wyciągnij kończyny. 
  • Podnieś się dopiero gdy poczujesz, że odzyskałaś władzę nad swoim ciałem. 
  • Aby załagodzić stan zapalny i ból możesz pomasować stawy nacierając je znieczulającym żelem z ibuprofenem, naproksenem lub diclofenakiem (dostępne bez recepty). 
  • Aby zapobiec nawrotom dolegliwości, postaraj się utrzymywać prawidłową wagę ciała. Sypiaj pod przepuszczającą powietrze pościelą. Pilnuj by nie wychłodzić stawów w ciągu dnia. Odstaw papierosy i alkohol, ponieważ używki te zwiększają skłonność do stanów zapalnych.

Kiedy zbijać u dziecka gorączkę?


Podwyższona temperatura pomaga małemu dziecku zwalczyć infekcję organizmu. Dlatego obniżamy ją dopiero wtedy, gdy przekracza ona 38,5 stopni Celsjusza, lub gdy utrzymuje się przez parę dni. 

Przy wysokiej gorączce podawaj dziecku dużo płynów do picia, czopek, lub zawiesinę z paracetamolem (preparat w wersji dla dzieci). Gdy gorączka nadal się utrzymuje po ok. 4-5 godzinach podaj środek jeszcze raz. I koniecznie powiadom o tym lekarza. 

Jeżeli temperatura nie jest zbyt wysoka, w jej zbiciu może pomóc herbatka lipowo-malinowa. Należy zalać saszetkę kwiatostanu lipy (1 łyżka ziół) 3/4 szklanki wrzątku. Przykryć i odstawić na 15 minut. Następnie dolej 1/4 szklanki soku malinowego, daj dziecku do wypicia i ułóż je pod kołdrą. Dziecko będzie się pocić, a to pomoże mu odprowadzić nadmiar ciepła i obniżyć temperaturę. 

Warto wiedzieć: 
  • To ile pokazuje termometr zależy od miejsca, gdzie mierzymy temperaturę.
  • Norma - to 36,6 stopni Celsjusza - mierzona pod pachą. Stan podgorączkowy to już od 37,1 stopni C.
  • Przy pomiarze w ustach norma wynosi 36,8 (stan podgorączkowy od 37,5)
  • W odbycie lub w uchu norma to 37,1 stopni C. (stan podgorączkowy to dopiero 38 stopni C.

Badania dla alergika



Zima to najlepszy moment na sprawdzenie na co masz alergię, bo w tym czasie nie krążą w powietrzu żadne pyłki, które mogłyby cię uczulić i zafałszować wyniki badań. Aby się dowiedzieć na co masz alergię musisz zrobić: 

Testy skórne - finansowane z NFZ. By je zrobić trzeba mieć skierowanie do alergologa. Podczas badania lekarz delikatnie nakłuwa skórę i wprowadza niewielką ilość konkretnego alergenu. Następnie oczekujemy na to jaką reakcję to wywoła w organizmie. O uczuleniu świadczą silnie zaczerwienione miejsca na skórze, bąble albo swędzenie. 

Testy z krwi - jest to badanie płatne, ponad 200 zł. za panel (substancje uczulające z jedzenia lub te, które są wdychane z powietrza). Podczas badania pobiera się próbkę krwi. Na jej podstawie można oznaczyć ogólny poziom tzw. immuglobiny E (IgE), jednak bardziej dokładne jest zbadanie tzw. IgE swoistego. To pozwala precyzyjnie określić stopień uczulenia na daną substancję. 

Ważne: Tydzień przed zrobieniem testów trzeba odstawić wszystkie leki alergiczne.

Na suche, podrażnione oczy



Okłady z herbaty - by złagodzić pieczenie i swędzenie połóż na kwadrans na powiekach lekko odciśnięte saszetki świeżo parzonej herbaty. Do zrobienia okładów możesz wykorzystać mocny napar - wystarczy, że zwilżysz nim kosmetyczne waciki lub gazę.

Mruganie - w normalnych warunkach odruch ten występuje co 5-12 sekund. Jest to bardzo ważne, bo mruganie pomaga rozprowadzić po oczach łzy i oczyścić gałki z kurzu oraz drobnoustrojów. Jeśli jednak koncentrujesz wzrok na monitorze komputera, przestajesz naturalnie mrugać. Aby się przed tym uchronić powieś na obudowie karteczkę - przypominajkę. "Mrugaj".

Daj oku odpocząć - przynajmniej raz na pół godziny oderwij się od pracy. Zamknij na chwilę oczy, pomasuj powieki i popatrz na jakieś daleko położone punkty np. popatrz przez okno. Taka krótka chwila pomaga się oczom zregenerować i poprawia akomodację (przystosowanie do widzenia na małe i duże odległości).

Zakrztuszenie i ość w gardle


Zakrztuszenie - gdy jakiś kęs trafi do dróg oddechowych, osoba może dostać ataku kaszlu, dusić się, łapać za gardło. Należy wtedy zachęcać ją do kaszlu, a w trakcie jak kaszle uderzyć 5 razy otwartą dłonią między łopatkami. Jeśli to nie pomoże, wykonaj tak zwany manewr Heimlicha. Stań za duszącą się osobą, obejmij ją tak, by swoje złożone w pięści dłonie położyć jej na brzuchu, między pępkiem a żebrami. Energicznie uciśnij przeponę. Jeśli pacjent jest mały (nie chodzi o wiek, ale o wzrost) uciskaj przeponę jedną zwiniętą w pięść ręką. Drugą, otwartą, przytrzymaj na plecach.

Uwaga! Manewru Heimlicha nie wykonuje się u dzieci poniżej roku i u kobiet w ciąży. W ich przypadku jeśli nie poskutkuje uderzenie w plecy - należy wezwać pogotowie.

Ość w gardle - jeśli jest delikatna i miękka, możesz przegryźć gotowanego ziemniaka lub kawałek suchego chleba. Ość powinna przesunąć się dalej. Gdy trafi do żołądka, rozpuści się w kwasach żołądkowych. Jeżeli jest zbyt twarda i ostra lub duża - trzeba ją wykaszleć lub wyciągnąć pincetą. Gdy jest to niemożliwe, bo utknęła głęboko - trzeba natychmiast wezwać lekarza.

Kręgosłup... na zakupach...


Kiedy niesiemy ciężkie siatki z zakupami, znacznie zwiększa się siła nacisku na wszystkie elementy kręgosłupa tzw. dyski. Gdy nierówno rozłożymy ciężar, do obciążeń w linii pionowej dojdzie nacisk boczny. Kręgosłup nie lubi takiego nadwyrężenia. Można mu jednak pomóc nie rezygnując z zakupowej gorączki.
  • Niesiony ciężar umiejętnie rozkładaj na obie ręce
  • Warto pamiętać, że najtrudniejszy dla kręgosłupa jest moment wkładania zakupów do bagażnika samochodu - gdy musimy pochylić się z siatkami i wyciągnąć do przodu. 
  • Mimo iż trwa to znacznie dłużej, lepiej brać po jednej torbie, starając się w głębi bagażnika umieszczać lżejsze pakunki, a najcięższe ustawiać blisko.
  • Jeżeli trzymając ciężkie siatki wjeżdżamy windą (zwłaszcza szybkobieżną), zanim ruszymy w górę, warto postawić zakupy na podłodze. To właśnie w momencie startu chwilowe przeciążenie stawów kręgosłupa jest największe.

Dieta kontra rak


Źródłem antyrakowych substancji są warzywa i owoce. Jadaj ich minimum 5 porcji dziennie (porcja - to miseczka drobnych owoców, lub posiekanych warzyw, albo duża sztuka np. jabłko czy spory pomidor).
  • Dwa razy dziennie skuś się na produkt białkowy - twarożek, jogurt, kefir - to ułatwi regenerację organizmu. 
  • Dwa lub trzy razy w tygodniu jedz jarskie potrawy (jeżeli nie jesteś wegetarianinem).
  • Unikaj, albo zdecydowanie ogranicz jadanie tłustych mięs, bo są bogate w nasycone tłuszcze, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych i podnoszą ryzyko choroby nowotworowej.
  • Pamiętaj, że wędliny oprócz kwasów nasyconych zawierają sporo azotanów i azotyn, które przekształcają się w substancje rakotwórcze. Ich wytwarzanie nasila się, jeżeli pijesz dużo alkoholu. 
  • Unikaj alkoholu.
  • Unikaj dań z proszku, gdyż wiele z nich obfituje w izomery trans - substancje o działaniu rakotwórczym.

Co robić przy zapaleniu pęcherza?


Wbrew powszechnej opinii infekcja tan nie wynika z siadania na zimnym. Za jej rozwój odpowiadają bakterie. Zapalenie pęcherza trwa zazwyczaj kilka dni. Do typowych objawów zaliczamy: 

  • parcie na pęcherz (bez możliwości jego całkowitego opróżnienia) 
  • częste oddawanie małych porcji moczu (nawet kilka kropli) 
  • ból i pieczenie w cewce moczowej, czasem też ból w dole brzucha 
  • intensywniejszy niż normalnie zapach moczu i jego zmętnienie 
  • wywołane przez infekcję osłabienie, czasem także gorączka 
Co możesz zrobić sama? 
  • Wypijaj przede wszystkim 2-3 litry płynów, najlepiej wody mineralnej i soku z żurawin (zawarte w nim związki utrudniają przywieranie bakterii do dróg moczowych)
  • By zakwasić mocz i zahamować namnażanie się zarazków, zażywaj witaminę C (10-12 tabletek po 200 mg. na dobę)
  • Jeśli po 4-5 dniach dolegliwości nie zaczną ustępować, idź do lekarza internisty, ginekologa lub urologa. 
  • Bezzwłocznie skontaktuj się ze specjalistą, jeśli infekcja często nawraca, towarzyszy jej silny ból, lub mocz jest podbarwiony krwią.


Czy to może być migrena?


Ból głowy, nawet bardzo silny, jeszcze nie oznacza, że masz migrenę. W ustaleniu, czy to migrena ci dokucza może ci pomóc parę wskazań. 
  • Bólowi głowy towarzyszy jeszcze co najmniej jeden z objawów: np. nudności, czy też wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięk czy zapachy. 
  • Rodzaj bólu jest odczuwany jako: pulsacja, ból na początku jest intensywny lub stopniowo narasta, nasila się pod wpływem wysiłku, emocji, pochylenia głowy, obejmuje okolice oka albo połowę głowy i występuje trudność zlokalizowania skąd promieniuje. 
  • Ból utrzymuje się od 4 godzin do 3 dni.
  • Miałaś co najmniej 5 ataków spełniających powyższe kryteria (przerwy między nimi mogą trwać nawet kilka miesięcy). 
Pewna specyficzna "aura" może zwiastować migrenę. Jest to uczucie niepokoju, przygnębienia, irytacji, albo problemy z koncentracją. Zaburzenia wzroku też są symptomami migreny: Obrazy tracą ostrość, widać mroczki czy jakieś inne zygzaki. Stan taki może utrzymywać się nawet godzinę. Potem pojawia się ból głowy.

Co pomoże ci zasnąć?


Gdy masz problemy z zaśnięciem, budzisz się w środku nocy - parę rad pomoże ci skutecznie powędrować w krainę Morfeusza.
  • Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze (nawet w weekendy) by organizm nauczył się rytmu dobowego, czyli mógł ok. godz. 19 zacząć spowalniać obroty. Po godz. 23 wypoczywać (to ważne, by kłaść się spać po godzinie 23 przed 24!), a ok. 6 rano znowu przestawić się na tryb dzienny. 
  • Dotleniaj się chodząc na spacery po kolacji, lub przynajmniej wietrz pokój przed zaśnięciem. Zaduch utrudnia zasypianie, sprawia, że śpisz krótko i płytko i bywa przyczyną częstych koszmarów sennych.
  • Godzinę lub dwie przed snem weź ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (7 kropli olejku różanego na wannę wody). Taki 20 -to minutowy seans koi nerwy. Aby spać po kąpieli jak niemowlak, zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni. Optymalna temperatura to 18-19 stopni; w pokoju dla dzieci - 20 stopni.
Największym wrogiem snu jest stres. Zadbaj o to, aby nie przenosić problemów dnia codziennego do sypialni. Nie odkładaj też poważnych rozmów na wieczór, a co najmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka zakończ pracę, nawet jeśli są to tylko domowe obowiązki.

Nie pozwól zaskoczyć się jaskrze


Jeśli wybierasz się na kontrolę wzroku u okulisty, poproś o to, aby oprócz standardowych badań przeprowadził również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i aby obejrzał dno oka. Jeśli nie masz jeszcze 35 lat - powtarzaj takie badania co 2 lata, a później co pół roku. To prosty i całkowicie bezbolesny sposób wykrywania początków jaskry.

Jaskra była kiedyś uważana za dolegliwość osób w podeszłym wieku, ale obecnie coraz częściej występuje u ludzi młodych. Ryzyko jaskry wzrasta u krótkowidzów, osób żyjących w stresie, mających niskie ciśnienie krwi i obciążonych genetycznie. Najczęściej występująca postać jaskry (z tak zwanym szerokim kątem przesączenia) może początkowo nie dawać charakterystycznych objawów. Nieleczona jednak prowadzi do stopniowej utraty wzroku.

Sygnały, które mogą wskazywać na rozwój choroby: bóle głowy, zaburzenia widzenia (zamglenie), nawracające zapalenie spojówek, ciągle zimne dłonie i stopy (świadczące o zaburzeniach krążenia).

Objawy choroby Alzheimera


Ryzyko choroby Alzheimera rośnie z wiekiem. W Polsce wśród 80-cio latków cierpi na nią ok. 20 % osób. Postępująca degeneracja komórek nerwowych prowadzi u nich do ograniczeń ruchowych i umysłowych. W efekcie chory staje się bezradny jak 3 letnie dziecko. Wiele lat wcześniej mogą wystąpić niepokojące objawy:
  • Starsza osoba ma problemy z pamięcią, np. zapomina imiona krewnych i znajomych, terminy umówionych spotkań, ma kłopoty z liczeniem.
  • Coraz bardziej chwiejne stają się jej nastroje. Od apatii do wpadania w złość bez przyczyny. Z czasem objawy się nasilają.
  • Problemy z mówieniem (gubienie wątku, niemożność dobrania odpowiednich słów).
  • Pogarsza się koordynacja ruchowa.
  • Coraz trudniej jest wykonywać nawet najprostsze czynności.
Uwaga: Jeżeli podejrzewasz, że bliska ci osoba może mieć początki choroby Alzheimera, idź z nią do lekarza.  W razie potwierdzenia diagnozy, poproś o dokładne wskazówki co do opieki nad chorym. Zajrzyj na stronkę: www.alzheimer.pl

Parę sposobów na uderzenia gorąca...


Nie każda osoba chce lub może stosować hormonalną terapię zastępczą by ustrzec się przed problemem. Są jednak metody, dzięki którym naturalnie udaje się złagodzić dolegliwości związane z menopauzą, a zwłaszcza uderzenia gorąca.
  • Jeśli palisz papierosy - zerwij z nałogiem. Palenie upośledza układ krążenia i wzmaga uderzenia gorąca.
  • Zmień sposób ubierania, wybieraj luźne fasony, ze sporym wycięciem pod szyją (skóra będzie swobodnie oddychać).
  • Miej pod ręką termos z kostkami lodu. Gdy gorąco uderzy, owiń kostkę lodu chusteczką i przetrzyj nią twarz. Szybko poczujesz się orzeźwiona.
  • Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz - uderzenia gorąca pojawiają się częściej nie tylko pod względem wysokiej temperatury, ale też duchoty.
  • Sypiaj przy uchylonym oknie i używaj pościeli z naturalnych oddychających tkanin (np. bawełny) - to zmniejszy zlewne poty,  czyli nocny odpowiednik uderzeń gorąca.

O której godzinie brać leki?


Większość leków przetwarzana jest w ciągu doby. Ale w jakim tempie to nastąpi i czy środek będzie w pełni wykorzystany, zależy od twojego zegara biologicznego. Oto jak przyjmować leki zgodnie z rytmem biologicznym. 
  • 6 - 8 - leki aplikowane na skórę, sterydy, przeciwreumatyczne i na osteoporozę (na osteoporozę - 30 - 60 minut przed śniadaniem).
  • 7 - 9 - leki moczopędne, przeciwzakrzepowe i na nadciśnienie (z wyjątkiem tych o przedłużonym działaniu).
  • 8 - 10 - szczepienia ochronne (wtedy występuje mniej niepożądanych reakcji).
  • 11 - 12 - preparaty z żelazem (między posiłkami), wzmacniające i pobudzające (np. z żeń-szeniem) oraz witaminy.
  • 15 - 16 - środki do chemio i radioterapii, a także leki przeciwbólowe.
  • 18 - 19 - preparaty hamujące wydzielanie kwasu solnego (w chorobie wrzodowej).
  • 19 - 20 - leki przeciwzapalne, nasenne i uspokajające, a także regenerujące skórę.
  • 20 - 21 - środki przeciw alergii i astmie (bo w nocy nasilają się ataki duszności.

Męty i paprochy widziane w oku


Kiedy patrzysz na światło albo na jasne tło, widzisz przesuwające się przed oczami małe, czarne punkciki lub takie rozmyte "muszki". To mogą być tzw. męty w ciele szklistym. Nie sposób się im dokładnie przyjrzeć, bo najmniejszy ruch oczu sprawia, że szybko przesuwają się. Takie męty w oczach to typowe dla ludzi z krótkowzrocznością i u seniorów, a także u osób po urazach (w wypadku).

Jeśli męty są pojedyncze, nie pojawiają się nagle w dużej ilości, nie ma powodu do niepokoju. Wystarczy okresowa kontrola u okulisty i stosowanie wskazanych przez lekarza kropli do oczu i suplementów. Pojawienie się większej ilości mętów, zwłaszcza u osoby młodej lub chorej na cukrzycę, może świadczyć o wylewie krwi do oka i wymaga szybkiej pomocy lekarza okulisty (czasem nawet operacji). Nie należy więc lekceważyć żadnych objawów i chodzić w razie ich pojawienia się na badania kontrolne.

Uwaga: Wylew krwi do oka spowodowany jest przez pęknięcie naczynka krwionośnego. Z reguły wylew sam się wchłania, ale nie należy go lekceważyć, gdyż taka zmiana może doprowadzić do odklejenia się siatkówki, a to już bardzo poważna dolegliwość.

Badanie węzłów chłonnych


Węzły chłonne u człowieka to taka misterna siatka, dzięki której układ odpornościowy może natychmiast wytropić i wychwytywać chorobę, aby ją zwalczyć, pokonać. Dopóki wszystko jest w porządku węzły chłonne nie dają o sobie znać, ale zdarza się jednak, że węzły chłonne także chorują.

Niepokojące objawy, których nie możesz zlekceważyć:
  • Nienaturalne zgrubienia wyczuwane pod żuchwą, na szyi, pod pachami albo w pachwinach.
  • Zmęczenie, spadek wagi ciała, uporczywe swędzenie całego ciała.
  • Podwyższona temperatura i nocne poty.
Uwaga: Jeśli te symptomy występują bez wyraźnej przyczyny albo utrzymują się zbyt długo, koniecznie idź do lekarza. Problemy z węzłami chłonnymi mogą być przyczyną wielu chorób (infekcji). Mogą także świadczyć o rozwoju nowotworu (chłoniaka) i aby z nim wygrać, to trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie u lekarza onkologa.


Wady postawy u dzieci


Przyjrzyj się dziecku, które stoi prosto - (najlepiej ubrane w majteczki), aby dobrze móc widzieć kręgosłup. Na wady postawy może wskazywać przede wszystkim asymetria (np. jeden bark jest wyżej od drugiego), nienaturalne wysunięcie głowy do przodu, płaska, lub zapadnięta klatka piersiowa, wypukły albo wiotki brzuch, zgarbione plecy, odstające łopatki.

Warto obserwować niemowlęta, zwłaszcza te, które szybko zaczęły chodzić, pomijając przy tym raczkowanie. Ich mięśnie mogą być za słabe, by właściwie podtrzymywać szkielet. Na nieprawidłowości może wskazywać fakt, że maluch podtrzymując się mebli chodzi tylko w jedną stronę, a gdy chce powędrować w drugą stronę, to przewraca się. U przedszkolaków i uczniów świadectwem wady postawy może być garbienie się, a także siadanie ze stopą podwiniętą pod pośladek. Dziecko robi sobie w ten sposób podkładkę wyrównującą położenie kości miednicy.
Uwaga: Zwróć uwagę na to, czy dziecko stojąc na jednej nodze, zachowuje równowagę. Jeśli nie, być może wada powoduje nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. Poinformuj o tym lekarza pediatrę.

Idealne śniadanie


Przepis na udany początek dnia. Dzięki odpowiednio skomponowanemu śniadaniu, można zyskać zdrowie, siłę i dobry nastrój.

Dla kobiety - grahamka (zawarty w niej błonnik utrudnia przyswajanie tłuszczu), plasterek odtłuszczonego serka, łyżka jajecznicy z pomidorem. Zjedzona na koniec pomarańcza - to źródło pektyn, które długo sycą i obniżają poziom cholesterolu.

Dla mężczyzny - kanapka z pieczywa i serka, warzywa (sałata, pomidor) dające witaminy i sole mineralne oraz błonnika zapobiegającego zaparciom.

Dla dziecka - idealne są płatki kukurydziane z dodatkiem owoców bogatych w węglowodany wspomagające pracę mózgu, poprawiające pamięć i koncentrację oraz dodające energię. Płatki można zalać mlekiem lub jogurtem (wzmacniają kości) lub zjeść ze szklanką soku zwiększającego odporność np. z malin.

Testy cholesterolu


Cholesterol jest konieczny m.in. do produkcji hormonów i komórek nerwowych. Gdy jednak krąży we krwi w zbyt dużej ilości - może powodować miażdżycę, a także związane z nią powikłania (np. udar mózgu czy zawał serca).

Dobry wynik cholesterolu całkowitego (mierzy się go w podstawowym badaniu) nie powinien przekraczać 200 mg/dl krwi. Jeśli lekarz podejrzewa, że masz problemy z układem krążenia albo cholesterol całkowity jest za wysoki, może zlecić wykonanie lipidogramu. Pozwala ona określić stężenie tzw. dobrego cholesterolu HDL - u kobiet powinno przekraczać 50 mg/dl, a u mężczyzn 40 mg/dl. Sprawdza się także poziom złego cholesterolu LDL (maximum to 130 mg/dl) i trójglicerydów - (związki tłuszczowe, których nie może być więcej niż 150 mg/dl).

Badanie cholesterolu całkowitego warto powtarzać co 2 - 3 lata. Częściej (np. raz w roku) powinny je robić osoby z nadwagą, palące, chore na cukrzycę lub nadciśnienie. Lipidogram robi się na zlecenie lekarza - u osób z miażdżycą - 2 razy w roku.

Co jeść po napadzie kolki żółciowej?


Kolka żółciowa, to ból, który czujemy, gdy w przewodzie żółciowym utknie kamień. Aby ustrzec się kolki pomocna jest dieta lekkostrawna, toteż należy unikać tłuszczów zwierzęcych, dań smażonych i pieczonych na tłuszczu. Jeśli kolka występuje przez kilka kolejnych dni należy przestrzegać ścisłej diety.

Pierwszy dzień - pij słabą, niesłodzoną herbatę, przegotowaną wodę, ziołowe napary z rumianku lub mięty. Drugi dzień - jedz rzadkie kleiki ryżowe przygotowywane na wodzie, rozcieńczone, niekwaśne soki owocowe, a później drobne kaszki, sucharki i pure z ziemniaków i marchewki.

Gdy nastąpi dalsza poprawa zdrowia - do pure lub kaszy manny, można dodać 2-3 łyżki mleka, a następnie można wzbogacać menu, wprowadzając najwyżej dwa nowe produkty dziennie. Dobrze tolerowane są potrawy gotowane i przetarte warzywa (marchew, buraki, seler, pietruszka), chudy twarożek, odrobina śmietanki, duszone jabłka oraz soki owocowe i warzywne. 

Jak chronić się przed grzybicą stóp?


Prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą wzrasta w miarę podnoszenia się temperatury. Najłatwiej zarazić się grzybicą przez stopy:
  • na basenie
  • siłowni
  • pod prysznicem w hotelu - dlatego zawsze powinieneś tam zakładać klapki.
Ale jest jeszcze jedno miejsce, gdzie można się zarazić grzybicą. Jest to gabinet kosmetyczny, gdzie robimy manicure i pedicure. Grzyby mogą się przenosić poprzez niewysterylizowane narzędzia i osadzać się wprost na paznokciach. Szczególnie duże niebezpieczeństwo zarażenia się grzybicą jest podczas robienia tipsów. Przed ich przyklejeniem ściera się powierzchnię paznokci, co znacznie ułatwia wnikanie mikrobów do wnętrza. A pod sztucznymi paznokciami mają one doskonałe warunki do rozwoju.

Aby zapobiec zakażeniu, sprawdź, czy manicurzystka używa jednorazowych, papierowych pilników i drewnianych patyczków do skórek. Możesz przynosić własne cążki, albo poprosić, by te, których używa w gabinecie wysterylizować w twojej obecności. 
Chociaż może się to wydawać bardzo krępujące, weź pod uwagę fakt, że z grzybicą stóp, a tym bardziej paznokci trzeba czasem walczyć przez kilka tygodni. Lepiej więc dmuchać na zimne.

Gdy robi ci się słabo...


Zasłabnięcie nie powoduje utraty przytomności, ale często towarzyszą mu zawroty głowy, mdłości, poty, kłopoty z wyraźnym widzeniem, zaburzenia świadomości i spadek napięcia mięśni (dlatego upadamy). Jeśli organizm nie upora się z tymi problemami, zasłabnięcie może przerodzić się w omdlenie. To ostatnie zawsze wiąże się z krótkotrwałą utratą przytomności i jest o wiele bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Uwaga: Jeżeli czujesz, że robi ci się słabo, przybierz pozycję, która poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, a tym samym zapobiega utracie przytomności.
  • Połóż się na wznak, nogi ugnij w kolanach, albo oprzyj je na czymś, aby znalazły się wyżej niż głowa. Pozostań w tej pozycji, aż poczujesz się zupełnie dobrze. Potem powoli wstań.
  • Jeśli nie ma warunków, aby się położyć, usiądź i pochyl tułów, by głowa znalazła się jak najniżej. Gdy nie masz na czym usiąść, przyklęknij na jedno kolano, tak jak przy wiązaniu butów, i pochyl głowę. Później zmień nogę, jakbyś wiązała drugą sznurówkę.



Szybka ulga dla zmęczonych nóg


Jeżeli twoje nogi puchną, drętwieją i są ciężkie i zmęczone, to znaczy, że możesz mieć kłopoty z krążeniem. Jeżeli dolegliwości często się powtarzają, świadczą zwykle o niewydolności żylnej (żylakach). Należy iść do lekarza, ale można sobie pomóc w sposób doraźny. Oto trzy sposoby na usprawnienie krążenia.


Ćwiczenia - siedząc w przysiadzie przyciągamy nogę do klatki piersiowej, a potem wyciągamy nogę do tyłu. (Czynność tę powtarzamy po 4-10 razy dla każdej nogi). Zataczaj stopami kręgi (można to robić na siedząco), albo stawaj na piętach i palcach - naprzemiennie co najmniej 10-20 razy.
Relaks - połóż się choć na pół godziny. Najlepsza pozycja to taka, gdy nogi znajdują się wyżej tułowia. Można je oprzeć o ścianę lub podłożyć pod nogi dużą poduchę.
Masaż - by ułatwić odprowadzenie krwi z nóg, masuj je całymi dłońmi w kierunku stóp. Terapeutyczne działanie ma również masaż strumieniem wody zimnej i ciepłej na przemian.

Dna moczanowa (podagra) - dieta


Dna moczanowa - to efekt nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego. Gromadzi się on w stawach, wywołując ich obrzęk i silny ból.

W ramach terapii postaraj się ograniczyć do minimum:
  • ryby i owoce morza - np. dorsz, karp, łosoś, makrela, pstrąg, sandacz, sardynki, sola, szczupak, szprotki wędzone, śledź, krewetki;
  • mięso i podroby - nie służy ci wieprzowina, wołowina, cielęcina, jagnięcina, kurczak pieczony, wątroba, gęś, dziczyzna;
  • warzywa, owoce i grzyby - stroń od brokułów, brukselki, groszku zielonego, kalafiora, kukurydzy, papryki, pora, szpinaku, bananów, melonów, pieczarek i prawdziwków;
  • kakao, czekolada i kawa - oraz zawierające je produkty też nie są wskazane.
Bez obawy możesz jeść:
  • Nabiał: (mleko i sery), tłuszcze (masło i olej rzepakowy), chleb chrupki, pszenny i kajzerki. Możesz jeść makaron, szynkę gotowaną, salami, mortadelę. 
  • Warzywa dobre dla ciebie to: buraki, cebula, marchew, kapustę, ogórki, pomidory, sałatę, ziemniaki, rzodkiewki.
  • Owoce: ananasy, jabłka, gruszki, pomarańcze, truskawki, wiśnie, maliny, kiwi i winogrona.

Czy twoje dziecko dobrze widzi?


Maluszek nie wie, że może mieć wadę wzroku. Ale po jego zachowaniu bardzo łatwo się zorientować, że trzeba iść do okulisty. Wybierz się na kontrolne badanie do okulisty jeśli zauważysz że: 

Zezuje - stale lub od czasu do czasu 

Mruży oczy, wyraźnie wysila wzrok, przysuwa się bliżej niż pozostali domownicy do telewizora, na spacerze nie dostrzega tego, co mu pokazujesz  (np. siedzącego na gałęzi ptaszka) - mogą to być objawy krótkowzroczności, czyli kłopotów z widzeniem na większe odległości; 

Szybko się męczy podczas oglądania, czy czytania książek, albo układania puzzli, odsuwa się od przedmiotu, który chce dokładniej obejrzeć - takie kłopoty mogą być objawem dalekowzroczności (problemów z widzeniem tego, co jest blisko). 

Przekrzywia główkę i mruży oczy, gdy się czemuś przypatruje - może ma astygmatyzm, czyli osłabioną zdolność oczu do widzenia na różne odległości. 

Uwaga: Maluch, który potrafi już na chwilę się skupić, może przejść komputerowe badanie wzroku. Jednakże w razie wykrycia wady konieczne będzie przeprowadzenie klasycznego badania wzroku.

Aby dziecko nie odwodniło się...


Nasz organizm składa się z 70-80 % z wody. Nadmierna utrata wody może spowodować zagrożenie dla życia. Aby do tego nie dopuścić, dorosły człowiek powinien przyswajać codziennie ok. 3-4 litrów płynów, z czego połowę pod postacią jedzenia (zupy, warzywa i owoce, które zawierają sporo wody). A jak to wygląda u dzieci? 

Niemowlęta karmione piersią nie potrzebują zazwyczaj dodatkowego dopajania. Dzieci karmione butelką możemy dopajać herbatkami, ziółkami, wodą. Szczególnie podczas wymiotów, gorączki i biegunki dzieci oraz upałów należy poić niemowlaczki, gdyż tracą one wówczas wodę z organizmu. 

Uwaga: Niemowlę, które już jada normalne posiłki, powinno codziennie przyjmować ok. 400 ml. płynów (wody, soczków, herbatek). 

Dziecko w wieku od roku do 4 lat potrzebuje już ok. litra płynów dziennie. Z czasem ilość tę należy stopniowo zwiększać, tak, by nastolatek pił już tyle samo co dorosły. 

Warto wiedzieć: Aby woda została dobrze przyswojona,należy ją pić małymi porcjami, ale często.

Uwaga na wstrząs termiczny!


Jeśli wpadniemy, lub wskoczymy do zbyt zimnej wody, możemy dostać szoku (wstrząsu) termicznego. Jest on spowodowany gwałtownym oziębieniem skóry, które powoduje w tym momencie skurcze naczyń krwionośnych. Wypchnięta z nich krew pod dużym ciśnieniem wędruje do serca, co prowadzi do zaburzenia krążenia, a nawet do zatrzymania się akcji serca i niedokrwienia (niedotlenienia) mózgu. Duża różnica temperatury oraz ciśnienia między powietrzem a wodą, powoduje również problemy z oddychaniem i zaburza zmysł równowagi. W efekcie może doprowadzić do utonięcia. Najbardziej na szok termiczny narażone są osoby, które przed wejściem do wody wygrzewały się na słońcu, miały gorączkę, zjadły obfity posiłek czy piły alkohol (nawet w bardzo małej ilości).

Pierwsza pomoc polega głównie na wydostaniu ofiary wstrząsu z wody. W razie ustania akcji serca lub oddechu, trzeba rozpocząć reanimację i zadzwonić na pogotowie: 112 z komórki lub 999 z telefonu stacjonarnego.



Ważne dla sportowców


Gdy trenujesz, tracisz wraz z potem dużo składników mineralnych, bez których mięśnie nie mogą sprawnie pracować. Stąd m.in. skłonność do bolesnych skurczy oraz zaburzeń pracy serca. Szczególnie ważne dla mięśni są: 

Potas - ułatwia prawidłowe funkcjonowanie mięśni. W ciągu doby potrzebujesz około 3500 mg tego pierwiastka. By sobie zapewnić tę ilość, zjadaj każdego dnia duży pomidor, dwa ziemniaki, pół szklanki kiełków soi, banana, kiwi i wypijaj szklankę soku pomidorowego. 

Magnez - uczestniczy w przewodzeniu impulsów elektrycznych z nerwów do mięśni. Dzienna stawka magnezu to ok. 300 mg. Tyle mają np. 2 kromki chleba graham, tuńczyk z wody (100 mg.) czy garść pestek dyni. 

Wapń - jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni. Dzienne zapotrzebowanie to ok. 900 mg. Pokryją je: opakowanie jogurtu (250 g.) i ser feta (100 g.) 

Uwaga: Kofeina utrudnia przyswajanie minerałów, dlatego po treningu wypij wodę mineralną, a nie kawę czy colę.


Trzy pytania o pobieranie krwi


Badanie krwi należy do najczęściej zalecanych przez lekarza. Zobacz, czy wiesz co robić, by prawidłowo przeprowadzić taką kontrolę. 

1. Przed przyjściem na badania trzeba być na czczo, ale czy można pić zwykłą wodę? Tak, tyle, że maksymalnie jedną szklankę. Wypicie większej ilości płynu może bowiem rozrzedzić krew i zmienić wyniki. 

2. Dlaczego po pobraniu krwi trzeba mocno przyciskać gazik w miejscu ukłucia? Mocno uciskamy ukłute miejsce, by nie powstał krwiak. Dobrze jest miejsce ukłute mocno przyciskać, przez co najmniej 5 minut i w tym czasie nie zginać ręki w łokciu. Jeśli mimo to krwiak się pojawi, powiedz o tym lekarzowi. To może być objaw zaburzeń krzepliwości. 

3. Dlaczego na wydrukach badań twoich i męża są podane inne normy? Prawidłowe wyniki zależą przede wszystkim od wieku i płci pacjenta. Ale jest też tak, że każde laboratorium opracowuje swoje normy w zależności od stosowanych metod badań. Stąd także biorą się różnice w wynikach.

Niezgrany duet: leki i słońce


Zanim wystawisz twarz do słońca, weź pod lupę zażywane leki i zioła (dziurawiec). Niektóre z nich mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło, powodując uczulenia, poparzenia i przebarwienia.
  • Takie właśnie działanie ma część leków uspokajających, przeciwgrzybiczych, antybiotyków, środków moczopędnych, hormonalnych (również tabletki antykoncepcyjne) oraz leki stosowane przy leczeniu cukrzycy, czy arytmii serca.

Uwaga! Wrażliwość na słońce wzrasta nawet pod wpływem niektórych leków homeopatycznych i ziołowych (na przykład na bazie dziurawca).

  • Informacje o tym, czy podczas kuracji wolno się opalać, znajdziesz w dołączonej do preparatu ulotce. Ewentualnych przeciwwskazań możesz też poszukać w internecie na stronie www.lekbezpieczny.pl
  • Jeśli okaże się, że zażywany przez ciebie środek może spowodować fotouczulenie, skonsultuj się z lekarzem. Powie ci, czy i po jakim czasie ustąpi ryzyko uczulenia i w razie potrzeby dobierze nowe leki. 

Masaż relaksacyjny dla dziecka


5-10 minut dziennie wystarczy, aby wymasować niemowlaka, poprawiając tym samym jego nastrój i kondycję. Do masażu użyj oliwki pielęgnacyjnej. Rozmasuj ją na ciepłych dłoniach, a potem krok po kroku wykonuj poniższe czynności: 

Głaskanie - działa relaksująco i wspomaga krążenie. Wykonuje się je całą dłonią, która delikatnie ślizga się po powierzchni skóry. 

Oklepywanie - to lekkie, ale dość energicznie i rytmiczne uderzenia wykonywane zaokrąglonymi dłońmi ze złączonymi palcami. 

Rozcieranie - zmniejsza napięcie mięśni. Stosuje się je na małych powierzchniach, masując ciało całą dłonią lub jej nasadą. 

Ugniatanie - wspomaga przyswajanie składników pokarmowych i usuwanie toksyn. Polega na naciskaniu, ugniataniu fałdów skóry oraz tkanki podskórnej ręką, lub nasadą dłoni. 

Rozciąganie - zwiększa elastyczność stawów, wprowadza do masażu element zabawy. Trzeba je jednak wykonywać bardzo delikatnie, gdy dziecko jest rozluźnione. Złap wtedy malca za nóżki obiema rękami i lekko je wyciągaj, a następnie zginaj je w kolankach i uciskaj (ugniataj) nimi brzuszek malca. Zapobiega to też kolce jelitowej. Z rączkami rób tak samo, z tym, że uciskasz nimi klatkę piersiową.


To może być osteoporoza!


Czy wiesz, dlaczego z wiekiem człowiek maleje? Może to świadczyć o postępującej osteoporozie. Choroba ta osłabia kości, czego efektem jest m.in. spłaszczenie kręgów, powodujące zaokrąglenie pleców albo utratę paru centymetrów. Inne objawy, które mogą sygnalizować osteoporozę to:
  • Nieprawidłowa postawa (wypchnięty do przodu brzuch);
  • Ból pleców i kręgosłupa (silny, nagły może świadczyć nawet o złamaniu osłabionego kręgu!);
  • Bóle brzucha - gdy żebra uciskają na narządy wewnętrzne;
  • Złamania kości - nawet w wyniku uderzenia czy pozornie niegroźnego upadku. Szczególnie podatne na urazy są nadgarstki i kości szyjki udowej (do złamania dochodzi, gdy upadniesz na biodro).
Jeśli wystąpią u ciebie objawy wskazujące na osteoporozę, lub gdy przejdziesz menopauzę, zbadaj kości. W zaawansowanych przypadkach zmiany widać nawet na zdjęciu rentgenowskim. Wcześniejsze stadium choroby wykrywa densytometria (precyzyjnie określa stan kości). Skierowanie na bezpłatne badania dostaniesz od lekarza rodzinnego lub w poradni osteoporozy.

Atak wyrostka robaczkowego


Często wydaje się, że łapie nas atak wyrostka robaczkowego, gdy pojawia się ostry ból z prawej strony brzucha. Zobacz, co naprawdę wskazuje na tę dolegliwość i jak postępować, gdy pojawi się problem. Stan zapalny - to on sprawia, że wyrostek daje nam się we znaki. Chorobę mogą spowodować bakterie, pasożyty, a także coś, co utknie w wyrostku np. resztki pokarmu czy kamień kałowy (powstaje ze zwartego stolca). Dolegliwości, które wskazują na problemy z wyrostkiem, to:
  • ból w okolicy prawego biodra (jeśli ugnieciesz to miejsce, ból nasili się po zwolnieniu ucisku),
  • napięcie mięśni brzucha
  • nudności i wymioty
  • brak apetytu
  • wzrost temperatury ciała
  • szybsze tętno
  • zaparcia i wzdęcia (u dzieci może także wystąpić biegunka)
Jeśli pojawią się takie symptomy, jak najszybciej idź do lekarza. A przy bardzo silnych boleściach, wezwij pogotowie. W przypadku stanu zapalnego wyrostek zazwyczaj trzeba usunąć operacyjnie. W przeciwnym razie może dojść do jego pęknięcia i zapalenia otrzewnej, a to jest niebezpieczne.

Żelazo - kobiecy pierwiastek


Jeżeli jesteś ciągle zmęczona i osłabiona, to mogą być objawy niedoboru żelaza. Pierwiastek ten jest konieczny do produkcji hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) i transportowania tlenu do każdej komórki ciała.

Zapotrzebowanie na żelazo u mężczyzn wynosi ok. 10 mg na dobę. Kobieta, aby cieszyć się dobrym zdrowiem powinna codziennie dostarczać sobie do 20 mg żelaza. To konieczne w trakcie miesiączki i po niej.  Wtedy to kobieta jest narażona najbardziej na wystąpienie niedokrwistości (anemii).

Uwaga! Jeszcze więcej żelaza, bo nawet do 30 mg dziennie potrzebują kobiety w ciąży i karmiące.

Objawy niedoboru żelaza - to głównie niedokrwistość i związane z nią osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, a także zwiększona wrażliwość na ból.

Dobre źródła żelaza - wątróbka, suszone morele, żółtka jaj, razowe pieczywo oraz warzywa strączkowe. Należy o to zadbać, aby te produkty były w codziennym jadłospisie.

Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi


Badanie najlepiej przeprowadzać podczas każdej wizyty u lekarza, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Nadciśnienie stwierdza się, gdy kilka pomiarów (zrobionych z co najmniej kilkudniową przerwą) przekroczy górne normy. 

Uwaga! U około 20 % osób ciśnienie krwi podnosi się już na sam widok lekarza. To tzw. syndrom białego fartucha. By nie zafałszować wyników, warto badać się też w domu.

Ponieważ ciśnienie zmienia się zależnie od pory doby (najniższe jest w nocy), przez 2-3 kolejne dni mierz je przed śniadaniem i kolacją oraz w razie pogorszenia się samopoczucia. Pamiętaj, by pół godziny przed kontrolą nie ćwiczyć, nie palić papierosów i nie pić kawy (to podnosi ciśnienie). Parę minut przed badaniem skorzystaj z toalety (pełny pęcherz też podnosi ciśnienie) i postaraj się zrelaksować. Pomiar wykonuj zawsze na tej samej ręce (praworęczni na lewej, a leworęczni na prawej).

Dobry wynik to 120/80 mm Hg (milimetrów słupka rtęci). Ale za normę uznaje się też ciśnienie niższe niż 100/60 mm Hg i nie wyższe niż 140/90 mm Hg.

Jak odchudzić mężczyznę?


Byle nie za szybko! Ekspresowe odchudzanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Panowie, którzy zrzucają ponad 10 kg w ciągu 1-2 miesięcy, tracą nie tylko tkankę tłuszczową, ale i sporo mięśni. Te zaś są potrzebne do podtrzymywania kośćca. To dlatego badania pokazują, że mężczyźni, którzy przeszli zbyt rygorystyczną dietę są bardziej narażeni na wystąpienie osteoporozy, niż ci, którzy chudli stopniowo. 

Oto jak powinna wyglądać męska dieta:
  • Najlepiej wprowadzić do menu jak największą ilość warzyw (głównie surowych i krótko gotowanych, a w ostateczności smażonych na minimalnej dawce oleju).
  • Ograniczyć spożywanie mięsa, a jeśli już musisz jeść mięso, to należy wybierać jak najchudsze gatunki(wołowina, drób), usuwając z nich widoczny tłuszcz. Jeżeli wybieramy ryby, to najlepsze są morskie gatunki.
  • Zmniejszyć dawkę soli, za to doprawiać dania ziołami, gdyż te ułatwiają trawienie i przyspieszają przemianę materii.


Dobra rada: Piłeś? Nie jedź!


Reakcja organizmu na alkohol w dużej mierze zależy od wagi, wzrostu i płci. Dlatego drobna, niska kobieta upija się szybciej niż postawny mężczyzna. Dodatkowe czynniki, które mogą ten proces przyspieszyć, to: 

  • picie na pusty żołądek
  • łączenie trunku z lekami (nawet tymi bez recepty)
  • choroba lub zmęczenie
Ponieważ nie da się z góry przewidzieć swoich reakcji, najlepiej przyjąć zasadę: za kierownicą siadamy tylko wtedy, gdy jesteśmy w stu procentach trzeźwi!

Stężenie alkoholu we krwi i jego działanie:

0,3-0,5 promila - problemy z koordynacją ruchową; stajemy się mniej spostrzegawczy i popadamy w euforię, która skłania do szybszej jazdy.
0,5-0,7 promila -  pogarsza się refleks i błędnie oceniamy swoje możliwości.
0,7-2 promili - tracimy zdolność logicznego myślenia, stajemy się drażliwi, wzrasta też nam ciśnienie krwi
powyżej 2 promili - pojawia się senność, poważne problemy z koncentracją i zachowaniem równowagi - stąd chwiejny chód i jazda slalomem.

Czy dobrze słyszysz? - minitest


Według laryngologów co dziesiąta osoba ma kłopoty ze słuchem i to nie koniecznie dopiero w podeszłym wieku. A jak to jest w twoim przypadku?


Zastanów się, czy może cię dotyczyć, któreś z poniższych stwierdzeń.
  • mam kłopoty ze zrozumieniem rozmowy, zwłaszcza jeśli w pokoju mówi jednocześnie kilka osób
  • jestem zmęczona po dłuższej rozmowie (również tej prowadzonej przez telefon)
  • mam wrażenie, że ludzie mówią teraz coraz bardziej niewyraźnie, a w dodatku nie wiadomo czemu tak cicho;
  • w prowadzeniu rozmowy przeszkadza mi hałas w tle, np. włączona muzyka lub telewizor
Jeśli chociaż 2-3 sytuacje wydają ci się dobrze znajome, zgłoś się do laryngologa na badanie słuchu (potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego). Badanie trwa 10 minut i jest całkowicie bezbolesne. Wynik otrzymuje się w postaci audiogramu, na którym zapisany jest stopień niedosłuchu w poszczególnych częstotliwościach. Na tej podstawie lekarz stwierdza ewentualny ubytek słuchu i zaleca odpowiednią terapię.

Jak przechytrzyć kleszcze?


Kleszcze roznoszą groźne choroby np. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. By się przed nimi uchronić, trzeba przede wszystkim nauczyć się unikać kontaktu z tymi pajęczakami.

Przed wyprawą do lasu czy na działkę kup w drogerii lub aptece repelenty (np. Autan, Off). To środki odstraszające właśnie m.in. kleszcze. Działają od kilku do kilkunastu godzin. Można nimi spryskiwać ubranie lub stosować na skórę. By wzmocnić dodatkowo ochronę warto też odpowiednio się ubrać, np. w koszulę lub bluzkę z długim rękawem oraz długie (wkładane w buty) spodnie. Głowę należy ochronić chustką lub kapeluszem. Najlepiej ubrać się w jasne kolory - na nich bowiem łatwiej dostrzec brązowego lub czarnego kleszcza.

Jeśli mimo wszystko kleszcz wkręci ci się w skórę, nie smaruj go spirytusem, a już na pewno nie tłuszczem, tylko prędko go wyciągnij pincetą. Złap kleszcze tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnij (nie wykręcaj!). Zdezynfekuj miejsce ukąszenia, a potem obserwuj przez kolejne 2 miesiące. Jeżeli wystąpi zarumienienie - natychmiast udaj się do lekarza.

Wstrząs anafilaktyczny


Niektóre osoby są silnie uczulone np. na jad owadów, pierze czy orzechy. Po kontakcie z tymi uczulającymi produktami mogą dostać tzw. wstrząsu anafilaktycznego. Typowe objawy to duszności, obrzęk krtani, spadek ciśnienia krwi i zakłócanie pracy serca. 

Uwaga! Wstrząs anafilaktyczny zagraża życiu chorego! Osoby, które wiedzą, że może u nich wystąpić wstrząs anafilaktyczny, powinny nosić przy sobie tzw. zestawy antywstrząsowe. To ampułki z adrenaliną (do kupienia tylko na receptę).

Co robić, gdy ktoś w twojej obecności dozna takiego wstrząsu?

Natychmiast wezwij pogotowie (999 z telefonów stacjonarnych i 112 z komórek). Do przyjazdu pogotowia pozostań przy chorym i sprawdź, czy ma przy sobie butelkę z adrenaliną. Jeśli tak, to natychmiast wstrzyknij mu preparat i nie obawiaj się, że źle podasz lek, gdyż dawka jest starannie odmierzona, a ampułka tak skonstruowana tak, że wystarczy nacisnąć tylko tłoczek. Nawet gdy objawy wstrząsu miną, nie zostawiaj chorego samego. Zdarza się, że po pół godziny reakcja alergiczna powraca.

Zatrzymaj witaminy w jedzeniu!


Nawet najzdrowsze produkty mogą być bezwartościowe, jeśli źle je przygotujesz. Oto parę zasad, które pomogą ci zatrzymać w jedzeniu cenne odżywcze składniki.
  • Gdy gotujesz kalafiory, brokuły, szparagi, brukselkę lub kapustę - dolewaj do nich mleko (wystarczą 2-3 łyżki). To zmniejszy straty witamin.
  • Do duszenia papryki, pomidorów czy marchewki dodawaj łyżeczkę masła lub oliwy. To nie tylko poprawi smak potrawy, ale też zwiększy przyswajanie beta-karotenu oraz likopenu, które rozpuszczają się w tłuszczach.
  • Sałatę rwij palcami - liście krojone metalowym nożem szybciej więdną, stają się gorzkie, tracą witaminy.
  • Nie wylewaj wywarów - te z warzyw zawierają mnóstwo składników mineralnych. Używaj ich do przygotowywania zup i sosów.
  • Przechowywaj krótko surówki warzywne - te z pomidorami zjedz od razu. Z cykorią w ciągu 2 godzin, a z kiszoną kapustą do 6 godzin. Wtedy są najzdrowsze.


Wiosenna kuracja koktajlowa


Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie i pośpiechu - sięgnij po miodowe koktajle. 

Po przebudzeniu - wypij szklankę wody z łyżką zmielonego siemienia lnianego, łyżką miodu wielokwiatowego i sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Koktajl pobudzi twoją przemianę materii. 

Po południu - zamiast mocnej kawy, wypij koktajl pobudzający. Aby go przygotować, zmiksuj pół banana, pół szklanki borówek, malin lub jagód (mogą być mrożone). Dodaj szklankę chudego mleka oraz łyżkę miodu. Dokładnie wymieszaj. Taki napój to doskonały zastrzyk energii. Poprawia też nastrój, koncentrację i pamięć. 

Wieczorem - (do kolacji lub zamiast niej) uracz się koktajlem oczyszczającym. Zmiksuj jabłko ze skórką, 2 łodygi selera naciowego (lub gruby plaster selera korzeniowego). Dodaj pół szklanki niegazowanej wody mineralnej i łyżeczkę miodu. Wymieszaj składniki. Napój ma działanie lekko przeczyszczające. Reguluje trawienie, pomoże ci usunąć toksyny z układu pokarmowego i spowolni przyswajanie tłuszczów z posiłków (co przysłuży się twojej figurze).

Wiosenne przesilenie...


... nie jest wcale chorobą. To naturalna reakcja organizmu na zmiany zachodzące w przyrodzie. Pod wpływem większej dawki światła i wyższej temperatury przyspiesza nasza przemiana materii i wzrasta produkcja hormonów. Ale ciało nie jest jeszcze gotowe do pracy na podwyższonych obrotach. Zanim przestawi się z zimowego, na wiosenny tryb życia - miną 2-3 tygodnie. W tym czasie możesz czuć się zmęczona, rozdrażniona, źle sypiać i popadać łatwo w rozmaite infekcje. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możesz przywitać wiosnę tryskając humorem i wigorem.
  • Przede wszystkim staraj się przebywać więcej na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm.
  • Jedz więcej warzyw, które dostarczą witamin.
  • Przez 2-3 tygodnie wypijaj codziennie godzinę przed posiłkiem 5 łyżek soku z aloesu. (Można kupić w aptece).
  • Codziennie skuś się na jogurt lub napój mleczny z żywymi kulturami bakterii. Kurację taką stosuj przez minimum 2 tygodnie.
  • Jeżeli nie tolerujesz nabiału - możesz zażywać probiotyki w kapsułkach, które kupisz bez recepty.

Jak zażywać leki bez recepty


Podstawowe zasady, które ułatwią ci bezpieczne przyjmowanie preparatów dostępnych bez recepty i zmniejszą ryzyko nadużywania leków.
  • Zawsze czytaj ulotki dołączone do preparatów. Zwracaj przy tym uwagę nie tylko na sposób dawkowania, ale także na przeciwwskazania (by nie doszło do zaostrzenia twoich innych dolegliwości) oraz skład leku (możesz być na coś uczulona, albo substancja zawarta w leku występuje także w innym środku, który zażywasz). Łatwo wtedy o przedawkowanie.
  • Jeśli skuteczna wcześniej dawka leku już nie działa, poradź się specjalisty. Być może choroba postępuje (lub organizm się uodpornił). Nie lekceważ tego! 
  • Zażywasz jakiś preparat częściej niż okazjonalnie? Skonsultuj się z lekarzem. Być może trzeba leczyć przyczynę twoich dolegliwości, a nie tylko tłumic ich objawy.
  • Pamiętaj, że o przewlekłym stosowaniu leków powinien decydować lekarz. Długotrwałe samoleczenie może doprowadzić do uszkodzeń wątroby i innych narządów wewnętrznych. 

Pomiar poziomu glukozy


U zdrowego człowieka stężenie glukozy we krwi na czczo mieści się w granicach 60-100 mg/dl. Wynik między 100 a 125 mg/dl, może świadczyć np. o stanie przedcukrzycowym (czyli wysokie ryzyko, że choroba wkrótce się rozwinie), dlatego wymaga dalszej diagnostyki i leczenia. Jeśli poziom cukru we krwi przekracza 126 mg/dl i wynik ten powtarza się co najmniej w 2 badaniach - jest to już cukrzyca.

Podwyższony poziom cukru we krwi (glukozy) uszkadza nerwy i naczynia krwionośne, w efekcie zaś ważne dla życia organy. Dlatego ważne jest, by regularnie co 2-3 lata mierzyć poziom glukozy (podstawowy wariant badania, na czczo, kosztuje 10-20 zł.)

Bez względu na wiek należy zgłosić się na badanie, jeśli wystąpią typowe dla cukrzycy objawy:
  • wzmożone pragnienie
  • suchość języka
  • częstsze niż normalnie oddawanie moczu
  • osłabienie i zawroty głowy
  • chudnięcie (bez diety)
  • infekcje skórne, często w miejscach intymnych

Nocne skurcze łydek...


Nagłe, pojawiające się w nocy napięcie mięśni łydek jest tak nieprzyjemne, że wyrywa nwete z głębokiego snu. Jaka jest tego przyczyna? 

Dieta - skurcze mogą być np. objawem niedoboru magnezu czy stosowania środków odwadniających. By przykre objawy ustąpiły, wprowadź do jadłospisu orzechy, kakao, razowe pieczywo i szpinak. Pamiętaj o tym, aby codziennie wypijać co najmniej 1,5 litra wody.

Wysiłek - nadwyrężenie mięśni bywa następstwem wspinaczki po schodach, ale także jest wynikiem noszenia butów na wysokich obcasach (powodują ciągłe napięcie mięśni). By dolegliwości ustąpiły, wetrzyj w nogi rozgrzewającą maść końską, czy żel przeciwbólowy (np. fastum lub ketonal). W przyszłości zaś postaraj się regularnie ćwiczyć i nosić buty najwyżej na 3,5 cm obcasie.

Krążenie krwi - powtarzające się często skurcze łydek mogą sygnalizować początki choroby żylakowej (skontaktuj się z internistą). Nieprzyjemne napięcie spowodowane jest przez krew, która zalega w żyłach nóg i napiera na ścianki naczyń.




Wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com




6 komentarzy:

  1. Fajne domowe porady. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ proszę zaglądać częściej, blog będzie uzupełniany :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyrostek to w dzisiejszych czasach niby nic wielkiego choć myślę że każdy ma przed nim strach. Jak mi dolegał to bardzo się bałam przed zabiegiem. Dzisiaj jest teoretycznie łatwo a dawniej przecież na niego umierano http://www.open-youweb.com/operacja-wyrostka-kiedys-umierano-w-meczarniach/ tego wtedy nie operowali, jeszcze nie tak dawno temu na to nie mieli lekarstwa.

    OdpowiedzUsuń
  4. a co na ból zęba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ból zęba najlepiej rozgryźć goździk i trzymać na zębie. To powoduje, że ból po niedługim czasie ustąpi, bo olejki eteryczne zawarte w goździku działają znieczulająco. Ale o wizycie u dentysty też warto pamiętać :-)

      Pozdrawiam

      Usuń
  5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń