sobota, 1 stycznia 2022

Uzdrowiska i sanatoria w Poslce

Wykaz znanych Uzdrowisk i Sanatoriów w Polsce

Sanatorium – to zakład lecznictwa uzdrowiskowego, który zlokalizowany jest w miejscowości o specyficznym klimacie i szczególnych warunkach przyrody. Takie miejscowości nazywamy uzdrowiskami. Sanatoria przeznaczone są dla osób, które borykają się z przewlekłymi chorobami, osób, które wymagają rehabilitacji lub utrwalenia wyników leczenia szpitalnego. W miejscowościach uzdrowiskowych, w których zlokalizowane są sanatoria dużą wagę przykłada się do wykorzystania warunków naturalnych i przyrody w leczeniu. Do tych walorów można zaliczyć: piękne krajobrazy natury, wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka.

Uzdrowisko (kurort) - to miejsce, w którym występują naturalne właściwości lecznicze jak na przykład wody mineralne (do picia i kąpieli), właściwości klimatyczne i piękna przyroda. W Polsce jest 45 miejscowości uznanych za uzdrowiska. Są to miejscowości położone na nizinach, w górach i nad morzem.

Co warto wiedzieć przy wyborze sanatorium i jakie wybrać?

Kto planuje wyjazd do Sanatorium powinien zapoznać się z warunkami jakie panują w każdym z sanatoriów i wybrać to, które będzie najbardziej odpowiadać jego potrzebom. Bardzo ważna jest lokalizacja danego sanatorium i charakter miejscowości uzdrowiskowej. Należy się dowiedzieć z jakich schorzeń leczy się w danej miejscowości i sprawdzić, czy będzie nam odpowiadał klimat, który tam panuje i czy wolisz jechać do miejscowości uzdrowiskowej w popularnym kurorcie, czy też w zacisznej okolicy, gdzie odpoczniesz od zgiełku miasta. Czas trwania pobytu w sanatorium jest bardzo różny. Są sanatoria finansowane przez NFZ, ZUS, KRUS (i tu nie mamy wyboru gdzie pojechać, bo miejsce zostaje nam przydzielone), są dofinansowania i można też samemu sfinansować sobie pobyt w takiej miejscowości do jakiej chcemy pojechać.

Kiedy zdecydujemy się na taki samodzielny wyjazd - należy przestudiować profil leczenia w danym sanatorium. Przed rezerwacją pobytu w sanatorium można sprawdzić, jaka jest baza zabiegowa danej placówki. Można zadzwonić do każdego sanatorium i zapytać o to, co nas interesuje, bo przecież pobyt w sanatorium ma służyć naszemu zdrowiu i poprawić naszą kondycję psycho-fizyczną.  

Ze względu na położenie rozróżnia się uzdrowiska:

– nizinne (do 200 m n.p.m.),
– podgórskie (do 400 m n.p.m.),
– górskie (400-800 m n.p.m.),
– wysokogórskie (położone powyżej 800 m n.p.m.).

Miejscowości nadmorskie

Plaże nad morzem bywają bogate w jod, a powietrze jest czyste. Najbardziej korzystny pobyt w miejscowościach nadmorskich jest wczesna wiosną i późną jesienią, gdy wieją silne wiatry od morza przynoszące czyste powietrze bogate w jod.  

Jod zwiększa zdolność koncentracji i sprawność myślenia, reguluje przemianę materii, korzystnie wpływa na tarczycę i pracę układu krwionośnego i mięśni. Dobrze działa na układ nerwowy i dobrze się relaksujemy podczas spacerów. Jednak zbyt duże dawki jodu są niekorzystne dla osób mających nadciśnienie tętnicze - jeśli spożywamy go w pokarmach takich jak sól jodowana. Bezpieczniej jest wdychać jod spacerując nadmorskimi plażami.

Morze jest dobre dla tych, co mają niedoczynność tarczycy, alergie i nadwagę. Pobyt nad morzem jest bardzo wskazany dla dzieci, bo woda morska jest bogata w składniki mineralne, które tak jak potas i magnes wnikają przez skórę obniżając ciśnienie, poprawiając pracę serca i wzmacniając kości. Idealne miejsce dla alergików (wiatr niesie czyste powietrze), dla osób zestresowanych, dla cierpiących na płaskostopie (chodzenie boso po morskim piasku doskonale masuje stopy).

Unikaj morza gdy:

  • Masz nadczynność tarczycy – nie możesz wdychać jodu.
  • Masz bardzo jasną karnację – grożą ci słoneczne poparzenia.
  • Bardzo źle znosisz upały – nad morzem możesz przebywać wiosną lub jesienią, ale nie w środku lata.
  • Masz żylaki – ich nagrzewanie jest niewskazane.
  • Masz dużo znamion na skórze – nie rozbierzesz się na plaży, bo musisz je zasłaniać przed słońcem.
  • Często się przeziębiasz – nie możesz się kąpać. Łapiesz infekcje, przeziębiasz pęcherz.

Pobyt na nizinach

Miejscowości nizinne są najbardziej łagodne i dla wszystkich bezpieczne. Ciśnienie jest utrzymywane w normie, a zaletą uzdrowisk nizinnych jest bardzo duża ilość lasów. Lasy oczyszczają powietrze wchłaniając pyły i toksyny, neutralizują promieniowanie ziemskie i dlatego spacery wśród drzew są prozdrowotne dla każdego. Leczenie wykorzystujące energię drzew jest działem medycyny naturalnej i wystarczy usiąść pod drzewem lub przytulić się do niego, aby odzyskać siły i energię do życia.

Drzewa liściaste jonizują powietrze, pobudzają krążenie i łagodzą napięcia mięśni. Wdychając ich zapach, wzmacniamy organizm, a przede wszystkim ich energia wpływa korzystnie na pracę serca. Brzoza jest drzewem uważanym za najbardziej przyjaznym dla osób z chorobami układu krążenia, chorobami skóry i narządów płciowych. Jej zapach łagodzi te dolegliwości i przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Sok z brzozy nie tylko wygładza skórę, ale jest zbawienny dla całego organizmu. Znane to jest od setek tysięcy lat i już starsi ludzie wiedzą, że sok z brzozy należy pić przez cały rok. Wiśnia - zwana drzewem kobiet i zakochanych odblokowuje zahamowania seksualne. Jarzębina usprawnia pracę serca, przeciwdziała miażdżycy, łagodzi schorzenia wątroby, dróg moczowych, pęcherzyka żółciowego. Dąb dodaje energii, poprawia krążenie i koncentrację.

Drzewa iglaste łagodzą skutki stresu , uspakajają nerwy, dodają optymizmu. Najbardziej prozdrowotnym drzewem jest sosna, której olejki zawierają substancje odkażające, bakteriobójcze. Syropy zwalczają przeziębienie. Jodła łagodzi stany zapalne, poprawia krążenie krwi i pracę układu pokarmowego. Świerk jest dobrodziejstwem dla chorych na reumatyzm.

Miejscowości górskie

Chociaż w Polsce nie ma wysokich gór, które by powodowały choroby wysokogórskie, to jednak wiele osób może się źle czuć w górach. I choć według opinii lekarzy choroba wysokościowa dotyka ludzi w górach wysokich, to wiele osób czuje się źle po wejściu na Skrzyczne czy Kasprowy Wierch. Mogą wtedy wystąpić dolegliwości takie jak uczucie ciężaru w klatce piersiowej, nudności, bóle głowy (pulsujące) i wtedy należy natychmiast zejść niżej. Jest to powodem niezbyt wystarczającej ilości tlenu w powietrzu. Może zaszkodzić tym osobom, których krew jest zbyt gęsta. Osoby z problemami hematologicznymi, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia i dławicą piersiową powinny unikać gór.

Osoby, które lubią góry powinny przestrzegać zachowań bezpieczeństwa. Aby zmiany ciśnienia nie były zbyt drastyczne - należy iść wolno i często odpoczywać, aby aklimatyzować się do wysokości. Bardzo ważne jest, aby pić dużo wody, bo górskie powietrze jest suche i powoduje odwodnienie organizmu. Nie wolno pić alkoholu i dbać o zapasy energetyczne. Nie można głodować po drodze i dobrze zaopatrzyć się w tabliczkę czekolady. 

Pobyt w górach zalecany jest dla tych osób, które cały czas pracują przy biurku, mającym nawagę, osłabionym, po przebytych chorobach, oraz osobom nie lubiącym upałów. Dla często chorujących dzieci pobyt w górach od 3- 4 tygodni to dobra autoszczepionka.

Unikaj gór gdy: 

  • Masz nadciśnienie i grozi ci zawał serca – wysiłek, nawet ten związany z chodzeniem pod górę, jest dla ciebie zbyt męczący.
  • Chorujesz na płuca – w górach jest za mało tlenu. Wysiłek i trudności z oddychaniem mogą pogorszyć dodatkowo Twój stan zdrowia.
  • Jesteś nałogowym palaczem – grozi ci astma oskrzelowa.
  • Górskie powietrze jest dla ciebie zbyt ostre.

Kuracje w sanatoriach

Lecznicze wody 

Podziemne wody lecznicze wykorzystuje się w wielu uzdrowiskach. Muszą zawierać dużo składników mineralnych i są przeznaczone do kąpieli leczniczych, płukanek, inhalacji i do picia. Prawidłowo dawkowane i systematycznie stosowane wody lecznicze działają zbawiennie na przewód pokarmowy, uzupełniają niedobory mikro- i makroelementów. W Polsce mamy bogate złoża leczniczych wód i do najczęściej spotykanych należą wody:

Termalne - są to wody podziemne o temperaturze przekraczającej średnią roczną temperaturę w okolicy. Korzystanie z kąpieli w nich zaleca się osobom narażonym na stres. Wskazane przy chorobach: narządów ruchu, reumatycznych, układów krążenia i oddechowego, kobiecych, skóry.

Radoczynne - powodują sześciokrotny wzrost przepływu krwi, zapobiegają skurczom tętnic, zmniejszają bóle i obrzęki stawów, zwiększają siłę i masę mięśni, poprawiają zakres ruchu w stawach, gibkość kręgosłupa. U osób z chorobą wieńcową obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, u cukrzyków – obniżają poziom glukozy we krwi.

Chlorkowo-sodowe - uzupełniają ubytki soli w organizmie, wpływają dobrze na samopoczucie i wydolność organizmu. Leczą przewlekłe i zwyrodnieniowe choroby reumatyczne, zapalenie stawów, zmniejszają pobudliwości nerwów czuciowych, zwiększają ukrwienie skóry, regulują krążenie.

Wodorowęglanowe - zobojętniają kwasowość żołądka, hamują stany zapalne, obniżają poziom cukru, kwasu moczowego. Wskazane są przy chronicznym schorzeniu wrzodowym żołądka i górnych odcinków jelita, cukrzycy, infekcji dróg moczowych, zakłóceniach w przemianie materii, profilaktyce kamicy moczanowej, szczawiowej i w stanach pooperacyjnych.

Siarczkowo-siarkowodorowe - regulują metabolizm skóry, rozmiękczają i przebudowują naskórek. Stosuje się je przy chorobach chrząstki stawowej, zmianach zwyrodnieniowych, nerwobólach, niedowładzie kończyn, chorobach narządu rodnego, stanach pourazowych, stanach pooperacyjnych narządów ruchu.

Kuracje torfem

Zabiegi z wykorzystaniem torfu i borowiny chronią nas przed chorobami wirusowymi. W skład kuracji torfem i borowiną wchodzą sole mineralne, kwasy makro i mikroelementy (siarczany magnezu i potasu, związki glinu, żelaza i wapnia, sód, krzem) stymulujące pracę organizmu. Wspomagają leczenie urazów stawów i mięśni (łagodzą ból, zmniejszają obrzęk wywołany powstawaniem stanów zapalnych, działają rozgrzewająco), leczą choroby dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, stany zapalne dróg rodnych, owrzodzenia podudzi spowodowane niewydolnością żylną kończyn, cellulitis. 

Kuracje w grocie solnej

Grota solna wyłożona jest cegłami z soli pochodzącej z trzech mórz: Martwego, Czerwonego i Czarnego. Z sufitu zwisają sople, a kryształki soli pokrywają podłogę. Specjalny system podgrzewania i przedmuchiwania sprawia, że sól paruje, a przechodząc przez słone ściany uwalnia z nich mnóstwo cennych mikroelementów i minerałów. Panuje tam stała wilgotność powietrza (45-55 proc.) i temperatura (18-23 st. C). Dzięki temu pogłębia się oddech, wzmacnia odporność, uspokajają nerwy i poprawia stan skóry.

Seanse w grocie solnej trwają 45 minut. Można siedzieć na krzesełku, położyć się na leżaku i słuchać muzyki (szum morza, deszcz, śpiew ptaków), która pomaga się zrelaksować. W grocie są też zestawy do koloroterapii. W zależności od zaleceń zdrowotnych, włączane są ciepłe barwy (żółty, pomarańczowy i czerwony), które pobudzają, dodają energii lub zimne (fiolet, niebieski, indygo), uspokajające zmysły i łagodzące nastrój.

Krioterapia - leczenie zimnem

W komorze do zabiegów krioterapii temperatura wynosi od minus 100 do minus 160 stopni Celsjusza. Pacjenci przebywają w niej średnio od pół minuty do trzech. W środku jest bardzo niska wilgotność powietrza, więc nie mogą zamarznąć. Efekty pobytu w komorze odczuwalne są przez 6-8 godzin. Poprawia się nastrój, zanika uczucie zmęczenia, wzrasta siła mięśni, a obrzęki zmniejszają się. Krioterapię można stosować m.in. przy zapaleniu stawów, zmianach zapalnych stawów o podłożu metabolicznym (dna moczanowa), przewlekłym zapaleniu kręgosłupa szyjnego, zespole bolesnego barku, zapaleniu okołostawowe ścięgien, torebki stawowej i mięśni, naderwaniu ścięgien i mięśni. Leczenie zimnem zwalcza przewlekły i patologiczny ból (metoda zachowawcza), ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne.

Leczenie laserem

Promień lasera działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz stymulująco na organizm. Są też specjalne lasery, które służą do skomplikowanych zabiegów chirurgicznych jak operacja oka, czy usuwanie tkanek nowotworowych. W leczeniu laserem wykorzystuje się przede wszystkim lasery biostymulacyjne, czyli pobudzające nasz organizm do walki z chorobą.

Krynica Zdrój - perła polskich uzdrowisk

Miejscowości Uzdrowiskowe w Polsce i profile prowadzonej działalności

Augustów (jeziora)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporoza, schorzenia dróg oddechowych, układu krążenia. Organizowane są turnusy odchudzająco-lecznicze.

Czynnikiem leczniczym są w uzdrowisku oleje eteryczne i fitoncydy wydzielane przez drzewa iglaste. Działają bakteriobójczo, normalizują ciśnienie i rytm serca, wpływają korzystnie na drogi oddechowe.  

Busko-Zdrój (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, skóry, reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, osteoporoza.

W leczeniu w uzdrowisku wykorzystuje się wody siarczkowe, jodkowo-bromkowe i borowiny. Dużą atrakcją jest Park Zdrojowy. Uzdrowisko znane jest z leczenia schorzeń reumatycznych, ortopedycznych, a także z leczenia mózgowego porażenia dziecięcego.

Ciechocinek (niziny) 

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i choroby kobiece.

Specjalnością uzdrowiska w Ciechocinku są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Słynne tężnie solankowe to drewniane budowle, po ścianach których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, dzięki czemu powstało tu naturalne, lecznicze inhalatorium. 

Cieplice Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, nerek i dróg moczowych, oka i przydatków oka, osteoporoza.

Miejscowość swoją nazwę zawdzięcza czterem źródłom wody o temperaturze 20-65 st. C. Jedziemy tu, by się rozgrzać i uspokoić. Do kuracji pitnych wykorzystuje się wody fluorkowo-krzemowe i silnie zasadowe. Mają m.in. właściwości moczopędne, zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu ze schorzeń okulistycznych.

Czerniawa-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza, cukrzyca.

Dąbki (morze, jezioro)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne.

Walorem uzdrowiska są złoża torfu leczniczego.

Długopole-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, układu trawienia, krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca.

Atrakcją uzdrowiska są suche kąpiele z dwutlenkiem węgla.

Duszniki-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, osteoporoza i choroby kobiece.

Wody w Dusznikach mają związki sodu i wapnia z dużą ilością dwutlenku węgla i żelaza. Stosuje się tu kąpiele igliwowe. Jest tu Centrum Mikroklimatu z jaskinią solno-jodową. Przez parującą sól uwalniany jest jod, magnez, żelazo, wapń, potas w kilkakrotnie wyższym stężeniu niż nad morzem. Jeden seans, to jak trzy dni pobytu nad morzem.  

Goczałkowice-Zdrój (niziny, stawy)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza.

Uzdrowisko jest bogate w wody mineralne i borowiny. Jest otoczone pasmem Beskidów oraz Lasami Pszczyńskimi. Miejscowy klimat ma cechy podgórskie o kojącym i tonizującym działaniu. Temperatura powietrza jest wyższa niż w okolicznych miejscowościach. 

Gołdap (jeziora)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, układu trawienia i choroby kobiece.

Walory uzdrowiska to najczystsze powietrze w Polsce. Puszcza Romnicka i wysokie na 8 metrów tężnie solankowe oraz wody borowinowe czynią z uzdrowiska prawdziwą perłę.

Horyniec-Zdrój (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, skóry, osteoporoza i choroby kobiece.

Inowrocław (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu trawienia, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, układu nerwowego.

W uzdrowisku znajdują się drugie co do wielkości tężnie w Polsce zbudowane już w czasach rzymskich. Pijalnia wód mineralnych, Park Solankowych - to jedne z głównych atrakcji tego uzdrowiska.

Iwonicz-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece i choroby skóry.

Uzdrowisko posiada liczne źródła jodobromowe i siarczkowe.  

Jedlina-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych. 

Kamień Pomorski (jeziora, morze)

choroby: ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych.

Uzdrowisko posiada źródła solankowe i pokłady borowinowe.  

Kołobrzeg (morze)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i choroby skóry. W uzdrowisku leczy się dzieci.

Jedno z największych polskich uzdrowisk. Odbywają się tu liczne przedsięwzięcia kulturalne i rekreacyjne.

Konstancin-Jeziorna (niziny)

choroby: układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, górnych dróg oddechowych.

Uzdrowisko otoczone jest kompleksem Lasów Chojnowsko-Słomczyńskich, graniczy z rezerwatami przyrody. Ma wybitne walory uzdrowiskowe. Jest miejscem wydobycia ciepłych wód mineralnych. Jest tu tężnia solankowa i znane w całej Polsce centrum rehabilitacji.

Krasnobród (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, otyłość.

Tu przed wojną powstało pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze, gdzie chorych leczono kumysem (mlekiem klaczy). Po wojnie uruchomiono sanatorium dla dzieci.  

Krynica-Zdrój (góry)

choroby: układu nerwowego, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca i choroby kobiece.

Krynica to perła polskich uzdrowisk. Ma znakomite wody lecznicze (Zuber)

Kudowa-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, układu trawienia, endokrynologiczne, krwi, układu krwiotwórczego i otyłość.

Kudowa jest w czołówce miast Polski pod względem ciepłych i słonecznych dni w roku. Sąsiedztwo Gór Złotych gwarantuje mikroklimat, który poprawia pracę serca i układu oddechowego, narządów ruchu, koi nerwy. Kuracjusze mają do wyboru wody lecznicze typu szczaw wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowy, żelaziste i arsenowe. Pomagają one w chorobach układu pokarmowego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, układu oddechowego i krążenia. Dobry klimat dla chorych na serce. Tu leczymy się z otyłości, a program obejmuje dzieci i dorosłych.

Lądek-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych, osteoporoza, choroby skóry, choroby kobiece.

Jedną ze specjalności uzdrowiska są kąpiele i okłady borowinowe. Pomagają wyleczyć się z reumatyzmu i nerwobólów. Są tu głównie wody termalne, radoczynne, fluorkowo-siarczkowe. Działają przeciwkrzepowo, obniżają ciśnienie krwi, przyspieszają regenerację chrząstki stawowej i włókien nerwowych. Leczy się tu też niepłodność u mężczyzn).  

Łeba (morze)

choroby: alergia, cukrzyca, choroby skóry, choroby laryngologiczne, choroby narządu ruchu, neurologiczne, przemiany materii, reumatyczne, choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Mielno (morze)

choroby: cukrzyca,choroby skóry i przemiany materii, choroby reumatyczne i układu pokarmowego, choroby układu moczowego.

Muszyna-Złockie (góry)

choroby: reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, endokrynologiczne.

Wody mineralne uzdrowiska bogate są w: magnez, sód, wapń, potas, żelazo, lit i selen. Popradzki Park Krajobrazowy i Park Zdrojowy to dodatkowe atrakcje.

Nałęczów (niziny)

choroby: kardiologiczne i nadciśnienie. 

Nałęczów to uzdrowisko typowo kardiologiczne. Tu odbywa się rehabilitacja osób po zawale serca i operacjach kardiologicznych. Występują tu wody mineralne wapniowo-żelazowe (Nałęczowianka, Cisowianka)

 Piwniczna-Zdrój (góry)

choroby: reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia.

Kwaśne wody z zawartością wodoru, magnezu, żelaza i wapnia, to największe bogactwo Piwnicznej. Można tu popijać "Piwniczankę" w Parku Zdrojowym. 

Polanica-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, kardiologiczne i nadciśnienie.

Polanica słynie z wód leczniczych, które mają dużo wapnia i żelaza. Pomagają m. in.: w przewlekłym nieżycie żołądka i jelita grubego, przy wrzodach dwunastnicy, chorobie wątroby i trzustki oraz anemii. Mikroklimat sprawia, że dobrze czują się tu osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Prowadzona jest tu rehabilitacja kardiologiczna i rehabilitacja dla kobiet po mastektomii. 

Polańczyk (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, dolnych i górnych dróg oddechowych, reumatologiczne, endokrynologiczne, neurologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie i cukrzyca.

W uzdrowisku występują wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodkowe. Ma też bogatą bazę leczniczą.

Połczyn-Zdrój (jeziora, niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, otyłość, osteoporoza, choroby kobiece.

Podstawą bazy uzdrowiskowej jest źródło wody mineralnej. Do leczenia stosuje się: szczawy żelaziste i borowiny.

Przerzeczyn-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne.

Mineralne wody żelaziste, siarczkowe i radoczynne. Najmniejsze uzdrowisko w Polsce, choć tradycje uzdrowiskowe sięgają XIX wieku.

Rabka-Zdrój (góry)

choroby: dolnych i górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie, skóry, choroby reumatologiczne, otyłość i cukrzyca.

Solanki jodowo-bromowe w uzdrowisku są jednymi z najsilniejszych w Europie. Uzdrowisko ma dziewięć ujęć solankowych wód leczniczych. Rabka jest też miejscem leczenia dzieci!

Rymanów Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, reumatologiczne, nerek i dróg moczowych.

Solec-Zdrój (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza i choroby skóry.

Sopot (morze)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, osteoporoza oraz choroby kręgosłupa i otyłość.

Supraśl (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych.

Sąsiedztwo Puszczy Knyszyńskiej czyni z uzdrowiska prawdziwą perłę. 

Swoszowice (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza i choroby skóry.

Jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Tutejsze wody pod względem zawartości siarki należą do światowej czołówki.

Szczawnica (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, otyłość.

Uzdrowisko ma dwanaście ujęć wód leczniczych i pijalnię rozmaitych rodzajów wód. 

Szczawno-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza.

Są tu lecznicze źródła wód szczawiowych Mieszko, Dąbrówka, Młynarz i Marta. Pod zarządem uzdrowiska jest też Jedlina Zdrój, położona w dolinie, wśród zalesionych wzgórz Gór Sowich. Źródła mineralne leczą choroby nerek i dróg moczowych, oddechowych, układu trawienia, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe.

Szczawnica (góry)

W uzdrowisku są tu szczawy alkalicznie słone, a także korzystne warunki klimatyczne.

Szczyrk (góry)

choroby: narządu ruchu i choroby neurologiczne, choroby oczu, choroby onkologiczne, choroby układu pokarmowego i przemiany materii, choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Świeradów-Zdrój (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, naczyń obwodowych, skóry, osteoporoza, kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzyca i choroby kobiece.

Specjalnością uzdrowiska są kąpiele w wodach radonowych, borowinie i świerku. Dzięki radonowi tutejsze źródła są unikatowe w Polsce, a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne, m.in. wzmacniają naczynia krwionośne, tkankę nerwową i obniżają ciśnienie tętnicze. Do uzdrowiska należy Czerniawa Zdrój, której mikroklimat jest idealny dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych.

Świnoujście (morze)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza i choroby skóry. Prowadzona jest rehabilitacja po mastektomii.

Teresin (niziny)

Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Teresinie - Teresin, ul. ks. Druckiego-Lubeckiego 1, tel. 46 861 38 61, woj. mazowieckie

Uniejów (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych, skóry.

Miejscowe wody lecznicze zawierają radon, fluor, siarkę oraz jod - w stężeniu porównywalnym do wód w Bałtyku.

Ustka (morze)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne.

Zaletą uzdrowiska jest bogate w jod powietrze i towarzystwo licznych lasów (Słowiński Park Narodowy)

Ustroń (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych i krwionośnych, dolnych i górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza.

Miejscowe solanki i borowiny są bardzo wysokiej jakości. To doskonałe miejsce dla osób po zabiegach kardiochirurgicznych.

Ustronie Morskie (morze)

choroby: alergie i choroby laryngologiczne, choroby narządu ruchu, neurologia, choroby reumatyczne, układu krążenia, układu nerwowego, oddechowego i pokarmowego.

Wapienne (góry)

choroby: ortopedyczno-urazowe, schorzenia skóry, choroby układu krążenia i choroby reumatologiczne.

Jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce na skraju Magurskiego Parku Narodowego. Znane z wysokiej jakości wód borowinowych i wód mineralnych.

Wieniec-Zdrój (niziny)

choroby: ortopedyczno-urazowe, dolnych dróg oddechowych, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza.

Panuje tu śródleśny klimat nizinny, z dużą zawartością fitoncydów w powietrzu (olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa i krzewy iglaste). Do leczenia wykorzystuje się tutaj: wodę siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodową, fluorkową, siarczkową oraz borowinę. W wodach leczniczych znajduje się duża ilość selenu - zwanego "pierwiastkiem życia".

Wysowa-Zdrój (góry)

choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza.

Uzdrowisko słynne z wód szczawiowych i pitnej wody mineralnej "Wysowianka". Wody pochodzą z jedenastu źródeł. W uzdrowisku leczy się kobiety po mastektomii. Jest tu też ośrodek dializy pozaustrojowej.

Zakopane (góry)

choroby: alergie, cukrzyca, choroby skóry i ginekologiczne, choroby kardiologiczne, laryngologiczne, choroby neurologiczne i narządu ruchu, choroby oczu i onkologiczne, choroby przemiany materii, układu krążenia, układu nerwowego, oddechowego i pokarmowego, choroby układu moczowego i reumatologiczne.

Żegiestów-Zdrój (góry)

choroby: reumatologiczne, narządu ruchu, choroby układu trawienia, nerek i dróg moczowych.

Uzdrowisko ma cztery ujęcia wód leczniczych - szczawów.

Inne sanatoria

Wieliczka - Sanatorium uzdrowiskowe w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym.

choroby: dolnych i górnych dróg oddechowych, choroby skóry i dolegliwości alergiczne.

Miejscowości, które posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej

Frombork – choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych i choroby układu nerwowego.

Latoszyn – choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, neurologiczne.

Skierniewice-Maków – choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, skóry, otyłość.

Czarny Dunajec – choroby: ortopedyczno – urazowe, reumatologiczne, ginekologiczne.

Lidzbark Warmiński – choroby: kardiologiczne i nadciśnienie, ortopedyczno – urazowe,  układu nerwowego, reumatologiczne.

Miłomłyn – choroby: ortopedyczno – urazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych.

Kazimierza Wielka – choroby: choroby reumatologiczne, osteoporoza, choroby kardiologiczne i nadciśnienie.

Górowo Iławeckie – choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych.

Czas oczekiwania na sanatorium

Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium z refundacją, wówczas czas oczekiwania na miejsce może być bardzo długi i trwa zazwyczaj ok. 2-3 lata. 

  1. Wyjazd do sanatorium z NFZ to 2 lata oczekiwania, 
  2. wyjazd do sanatorium z KRUS to około 1 roku oczekiwania,  
  3. wyjazd do sanatorium z ZUS to czas około 3 miesięcy, 

Może się zdarzyć, że wyjazd do sanatorium z NFZ odbędzie się znacznie wcześniej, jeśli jakaś osoba zrezygnuje. Wyjątki stanowią turnusy dla Ozdrowieńców po COVID-19 w sanatoriach, refundowane przez NFZ. I tu czas oczekiwania na miejsce jest bardzo krótki.

Prywatny wyjazd do sanatorium

Czas oczekiwania na miejsce jest uwarunkowany od dostępności miejsca na turnusach. O wszystko trzeba się dowiedzieć bezpośrednio z wybranym Sanatorium, gdyż tu nie obowiązuje żaden określony czas oczekiwania.  

Refundowany wyjazd do sanatorium

Do sanatorium na kurację możemy jechać z funduszy ZUS, KRUS czy NFZ. Trzeba spełnić określone warunki dla uzyskania dofinansowania i co należy zrobić, by uzyskać refundację. O wszystko należy pytać w Przychodni Zdrowia lub w sanatorium.

Skierowanie do sanatorium NFZ

www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-nfz

Skierowanie do sanatorium ZUS

www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-zus

Skierowanie do sanatorium KRUS

www.sanatoria.com.pl/content/skierowanie-do-sanatorium-krus


ZAJRZYJ NA BLOGI

O UZDROWISKACH

https://ajurweda.blogspot.com/2017/02/uzdrowiska-w-polsce.html

NAJBARDZIEJ SKAŻONE UZDROWISKA W POLSCE!

https://eko-gajusz.blogspot.com/2017/02/uzdrowiska-w-polsce-skazone-powietrze.html


Wszystkich chcących zgłębiać tajniki sztuki UZDRAWIANIA zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz