wtorek, 23 września 2014

Pdorażnienie spojówek i ból oczu


Jak uchronić się przed podrażnieniem i bólem oczu?


Jeżeli dużo czasu spędzasz przed telewizorem, pracujesz przy komputerze lub jesteś alergikiem, to częstym problemem oczu może być podrażnienie spojówek lub łzawienie oczu. Podrażnienie spojówek mogą wywoływać także urazy oczu (jeśli coś wpadnie do oka np. rzęsa lub odrobina piasku), zbyt ostre światło, a często przyczynia się do tego dym. Zdarza się, że podrażnieniu oczu towarzyszy ropna wydzielina i wtedy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym co może się objawiać na przykład zapaleniem spojówek. Wtedy nie należy lekceważyć problemu i jak najszybciej udać się do okulisty.

Jeżeli dolegliwość nie jest uciążliwa - wystarczy parę sposobów, aby zatrzymać przykre objawy łzawienia, pieczenia czy swędzenia oczu. Aby zabezpieczyć oczy przed szkodliwymi czynnikami wystarczą proste zabiegi.
 • Jeżeli dużo czytasz - zadbaj o dobre oświetlenie, przyda się też dodatkowa lampka, którą postaw z lewej strony. Zadbaj o to, aby nie zasłaniać sobie światła.
 • Jeżeli pracujesz przy komputerze - ustaw monitor w odległości 40-50 cm od oczu i zadbaj o to, aby nie padało na niego żadne światło i aby nie odbijało się w nim światło żarówek czy słońca. Światło słoneczne odbijające się od komputera męczy oczy, a światło żarówki zmusza oczy do większego wysiłku. Światło słońca odbijając się od ekranu może wywołać też oślepienie czyli tak zwany efekt olśnienia. Jeżeli twoje oczy bardzo męczą się przed ekranem komputera z powodu długich godzin pracy - dobrze jest mieć specjalne okulary na czas pracy przy komputerze. Jeżeli nosisz okulary - zakładaj szkła antyrefleksowe.
 • Jeżeli dużo oglądasz telewizji - rób przerwy w oglądaniu (choćby w trakcie trwania reklam) i dbaj o to, aby telewizor był w odległości od oczu - co najmniej 3 metry.
 • Jeżeli odpoczywasz - wyłącz światło. Jeżeli odpoczywasz w dzień - zasłoń oczy specjalną opaską, która nie dopuści światła dnia do oczu, gdyż oczy najlepiej regenerują się w ciemności. Dobrze jest spać w pomieszczeniu przy szczelnie zasłoniętych oknach tak, aby żadne światło z zewnątrz nie zakłócało nam odpoczynku i snu. 
Uwaga! Koniecznie rób przerwy jeśli długo czytasz czy też pracujesz przy komputerze lub jeśli oglądasz telewizję. Dobrze jest wpatrywać się w zieleń za oknem, albo wpatrywać się w najdalszy punkt za oknem. 

Dbaj o oczy


Oto parę prostych sposobów na to by pozbyć się bólu, podrażnienia, pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia czy łzawienia.
 1. Przemyć oczy i usunąć zanieczyszczenia, zmyć makijaż. Podrażnienia oczu często są spowodowane unoszącymi się w powietrzu pyłkami, kurzem, słońcem, czy też wiejącym silnie wiatrem. Dobrze jest przed snem przemyć oczy roztworem soli fizjologicznej, a na co dzień nosić okulary z filtrem UV.
 2. Kompresy z rumianku działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wieczorem przed snem - zaparz przez 10 minut 2 saszetki rumianku w filiżance wody. Następnie wyjmij saszetki, osącz i po wystudzeniu połóż na powiekach i leż przez około 15 minut.
 3. Nakładaj kompresy z zaparzonego świetlika, lub wkraplaj do oczu krople ze świetlikiem. Dobrze relaksują oczy położone na powieki kompresy z zaparzonej czarnej herbaty. Zarówno świetlik jak i czarna herbata działają na oczy kojąco i łagodzą podrażnienia wywołane przez przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, na słońcu, wietrze czy suche powietrze.
 4. Kiedy łzawią oczy - jest to skutkiem zbyt małej ilości łez, które są naturalną ochroną oczu. Pozbawione tej ochrony oczy łzawią z powodu podrażnienia, zbyt ostrego światła, czy z powodu innych czynników zewnętrznych. Aby złagodzić podrażnienia tego typu - stosuj krople do oczu tak zwane "sztuczne łzy", które nawilżają oczy.
Uwaga! Nie przetrzymuj kropli dłużej niż miesiąc po otwarciu, bo po miesiącu krople tracą sterylność.

Co jeść, aby poprawić kondycję oczu?


Dynia, marchewka, kabaczek, pomidory - zawierają beta karoten, który organizm magazynuje i przekształca w witaminę A. Witamina A odżywia siatkówkę oka i poprawia ostrość widzenia.

Brukselka, szpinak, brokuły - to źródło luteiny, która znajduje się w składzie komórek oka. Jest to jak filtr przeciwsłoneczny, który zapobiega uszkodzeniom siatkówki.

Żurawina, fioletowe owoce - są bogate w witaminę C i przeciwutleniacze. Opóźniają starzenie się oka, wzmacniają naczynia krwionośne, które odżywiają i dotleniają siatkówkę.

Więcej na temat uzdrawiania dowiesz się na warsztatach ajurwedy


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


2 komentarze:

 1. uwielbiam brokuly i jem je tez ze wzgledu na zawartosc luteiny. Sporo pracuje przed monitorem i musze jakos chronic oczy, ktore po dniu pracy strasznie bola. Dodatkowo wspomagam sie preparatem do oczu i jestem zadowolona z efektow. W koncu czuje ulge

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie podrażnienia są naprawdę bolesne i uciążliwe. Najlepiej jak zaczniemy działać jak najszybciej i przede wszystkim znajdziemy przyczynę tego stanu. Oczy to nasz najcenniejszy zmysł, zawsze trzeba o nie dbać.

  OdpowiedzUsuń