czwartek, 30 czerwca 2016

Kleszcze atakują - mapa zagrożenia

 Borelioza - Odkleszczowe zapalenie mózgu - atak kleszczy

Jak się chronić i zapobiegać zakażeniom


Zbliżają się wakacje i wyjazdy na wczasy i wakacje. W ostatnich latach obserwujemy istny wysyp kleszczy, a borelioza zbiera swoje żniwo. Kleszczy jest coraz więcej i coraz więcej ludzi choruje. Kleszcze rozprzestrzeniły się już w całym naszym kraju. Skutki ataku kleszczy mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, dlatego też warto wiedzieć jak z nimi walczyć. Kleszcze uwielbiają ciepłe zimy, bo tam gdzie nie ma mrozów, nie wymarzną i ich populacja nie zginie. W Polsce jest około 21 gatunków kleszczy i są wszędzie. Można je znaleźć na poddaszach, w lasach, w parkach, na skwerach, łąkach i na rosnących przy ulicach drzewach. Potrafią być na wysokości 1,5 metra. Rozmnażanie się kleszczy w Polsce jest epidemią, o której się nie mówi. Sanepid w każdym mieście ma obowiązek notowania chorych na choroby powodowane przez kleszcze, ale też nic na temat nie publikuje. Coraz więcej rozmnażających się kleszczy w Polsce jest związane nie tylko z ociepleniem się klimatu, ale z tym, że giną wróble, które odżywiają się kleszczami! Bo wróble są największym wrogiem kleszczy!

Sezon aktywności kleszczy


Kleszcze zaczynają atakować już od marca, a kończą żerowanie w listopadzie. Czają się wszędzie:
 • na krzewach
 • drzewach
 • w trawie
 • w parkach
 • ogródkach przydomowych
Stamtąd przeskakują na ciało ofiary i wędrują w poszukiwaniu jak najlepszego, wilgotnego miejsca, przez które mogą się z łatwością wwiercić. Skóra na tych miejscach musi być delikatna, więc będą to obszary ciała w okolicach zgięcia stawów, za uszami, szyja, pachwiny. Kleszcze gdy wkłuwają się w ciało wydzielają środek znieczulający i dlatego często nie wiemy,że staliśmy się ich łupem. Jak podają statystyki - co trzeci kleszcz jest zarażony i przenosi zarazki, które mogą wywoływać choroby odkleszczowe: boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Sposoby ochrony przed kleszczami


Aby zabezpieczyć się przed atakiem kleszczy warto zastosować się do paru rad.
 • Parę minut przed wyjściem do lasu użyć preparatu odstraszającego kleszcze
 • Nie używać perfum
 • Na spacery do lasu wychodzić w południe, gdy kleszcze nie są aktywne. Ich największa aktywność jest rano i późnym popołudniem.
 • Pamiętać o okryciu ciała - najlepiej długie spodnie i bluzki z długimi rękawami. Głowę osłaniamy chustką, czapką lub kapeluszem. Uwaga: Ubranie powinno być jasne, gdyż łatwiej będzie zobaczyć poruszającego się na nim kleszcza.
 • Spacerować środkiem drogi lub ścieżki unikając stania pod drzewami. Najwięcej kleszczy jest pod bukami i leszczynami. Najmniej w lasach iglastych.
 • Nie chodzić po wysokiej trawie, na zwalonych pniach i gałęziach
 • Nie rozbijać namiotów na skraju lasu, pod drzewami, pod krzakami
 • Po spacerze, w domu obejrzyj całe ciało, czy nie ma na nim spacerującego kleszcza (za uszami, w głowie, pod kolanami, w zgięciach łokci, w pachwinach i pod pachami)
 • Weź prysznic, obejrzyj dokładnie całe ciało, bo często nie udaje się spłukać wodą wędrującego po ciele osobnika

Jak usunąć kleszcza?


Gdy znajdziesz wbitego w skórę kleszcza w żadnym wypadku nie smaruj go przed wyjęciem żadnym olejem czy innym tłuszczem! Kleszcz posmarowany tłuszczem dusi się i wymiotuje, a w jego ślinie jest bakteria, którą wypluwa do krwi ofiary. Kleszcza najlepiej usunąć chwytając go przez papierową chusteczkę palcami i lekko wykręcając, a następnie wyciągnąć szybkim ruchem. Można też zaopatrzyć się w aptece w specjalną pompkę do wyciągania kleszczy. Po usunięciu pasożyta miejsce ukąszenia smarujemy spirytusem salicylowym. Lub innym środkiem zawierającym spirytus. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez parę tygodni, czy nie robi się na ciele tak zwany rumień. Rumień może wędrować i pojawić się też w innym miejscu i mogą wystąpić objawy grypopodobne. Uwaga: Rumień - nie zawsze się pojawia! Około 20-30% ukąszonych przez kleszcza osób nie skarży się na żadne dolegliwości. Dopiero po kilku tygodniach mogą pojawić się bóle głowy, powiększone węzły chłonne, stany podgorączkowe, bóle mięśni i stawów, objawy neurologiczne takie jak zapalenie nerwu twarzowego, zapalenie korzonków itp.

Borelioza


Zdiagnozowana borelioza wymaga długiego leczenia antybiotykami. Nie należy skracać okresu leczenia - średnio trwa on ok. 6 tygodni. Niedoleczona choroba może doprowadzić do dużego spustoszenia w organizmie i uszkodzić układ nerwowy oraz stawy. Niektóre osoby dobrze sobie radzą z infekcją, ale lepiej nie ryzykować i w razie jakiegokolwiek podejrzenia udać się do lekarza. Chorobę wywołują bakterie, krętki Borrelia. Pierwszym jej objawem jest rumień, który wędruje, ale też często utrzymuje się wokół miejsca ugryzienia. Rumień jest blednący ku środkowi. Pogarsza się samopoczucie i pojawia ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, podrażnienie nerwów. Żeby stwierdzić, że nastąpiło zakażenie - polecane jest badanie krwi. Testy Elisa i WB mogą, ale nie muszą wykryć chorobę. Dlatego należy je powtarzać - najlepiej w okresie inwazji kleszczy - od marca do listopada, bo wtedy najłatwiej wykryć krętki.

Odkleszczowe zapalenie mózgu


Jest to druga po boreliozie choroba przenoszona przez kleszcze, która zbiera swoje żniwo w Polsce. Odkleszczowe zapalenie mózgu jest wywoływane przez wirus, a lekarze twierdzą, że od 3 do 15 % kleszczy w Polsce jest jego nosicielem. Lekarze nawołują do szczepień, które są w szczególności polecane pracownikom leśnym, wojskowym będącym na poligonach, turystom, dzieciom na koloniach. Choroba jest bardzo groźna i bardzo trudno ją wyleczyć. Osoba chora musi iść do szpitala, gdzie jest dożylnie nawadniana i podaje się jej leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i zmniejszające obrzęk mózgu. Lekarze w Polsce polecają dwie szczepionki, ale nie są one refundowane. Najlepiej szczepić się przyjmując dwie pierwsze dawki zimą lub wczesną wiosną, a trzecią przed następnym sezonem w którym kleszcze będą atakować. Cykl szczepień zapewnia odporność na około 3 lata. Potem szczepionkę powtarzamy.


Uwagi i zalecenia


Należy niezwłocznie udać się do lekarza po każdym ukąszeniu przez kleszcza, jeśli ten był w ciele ponad 12 godzin. Nie panikuj jeśli zobaczysz wgryzionego w twoje ciało kleszcza i go usuniesz natychmiast. Nie każdy kleszcz zaraża i nie po każdym ugryzieniu należy brać antybiotyki. Robimy to tylko wtedy, gdy wystąpią objawy. Chociaż leczenie boreliozy antybiotykami jest skuteczne, to nie zawsze daje się cofnąć uszkodzenia, które choroba poczyniła w organizmie. Dlatego ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie. Na boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu najczęściej chorują pracownicy leśni, grzybiarze, osoby zbierające runo leśne.

Występowanie kleszczy


Najbardziej zakleszczone są obszary północno-wschodniej Polski: województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie.Zajrzyj na ten link: Więcej o kleszczach przeczytasz w artykule: Borelioza - choroba zakaźna i podstępna.Wszystkich zainteresowanych leczeniem naturalnym metodami Ajurwedy 

Zapraszamy na warsztaty:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


1 komentarz:

 1. W większych miastach Polski - w Katowicach (ul. Przemysłowa 3) i w Warszawie można się przebadać profilaktycznie w specjalistycznych poradniach. Borelioza to już epidemia na skalę Polski. Najgorsze jest to, że w wielu wypadkach zachorowań - rumień nie występuje, a choroba przebiega w ukryciu. Doprowadza do wyniszczenia organizmu, chorób stawów i bywa, że paraliżu.

  OdpowiedzUsuń