czwartek, 19 grudnia 2013

Ajurwedyjskie orzechy piorące


Indyjskie orzechy piorące – zdrowe, tanie i ekologiczne


Sapindus jest grupą około pięciu do dwunastu gatunków krzewów i małych drzew z rodziny mydleńcowatych, występujących w ciepłym i tropikalnym klimacie Eurazji i Ameryki. Do sapindusów zaliczają się zarówno gatunki zrzucające liście jak i wiecznie zielone. Sapindusy są powszechnie znane jako jagody lub orzechy piorące ze względu na fakt, że miąższ owoców jest używany do wyrobu mydła. Nazwa wywodzi się z łacińskich słów saponis oznaczającego „mydło” oraz indicus oznaczającego „z Indii”.

Pestki (orzechy) zawierają saponiny, które są naturalnymi środkami powierzchniowo czynnymi. Używane były do prania przez tysiące lat przez rdzennych mieszkańców Azji i amerykańskich Indian. Obecnie rozważa się używanie orzechów piorących w kosmetykach i detergentach a także w wielu innych produktach. Orzechy piorące to ajurwedyjskie lekarstwo używane jako środek mukolityczny (zmniejszający gęstość śluzu w układzie oddechowym), środek wymiotny, antykoncepcyjny, do leczenia nadmiernego ślinotoku, epilepsji oraz do leczenie blednicy i migren. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Badanie właściwości antykoncepcyjnych saponin wykazało działanie spermobójcze, choć ich efektywność od powszechnie stosowanych środków jest trochę mniejsza, mają jednak znacznie łagodniejsze i niedrażniące działanie od chemicznych alternatyw. Piorące orzechy indyjskie takie jak Sapindus mukorossi znajdują się na liście ajurwedyjskich ziół i minerałów i są popularnymi składnikami szamponów i środków oczyszczających. Używa się ich do leczenia egzemy, łuszczycy i piegów. Orzechy piorące mają delikatne działanie insektobójcze i są tradycyjnie używane do leczenia wszawicy. 

Orzechy piorące lub orzechy mydlące znane także jako Ritha/Reetha (w Hindi) zawierają saponiny mające zdolność czyszczenia i mycia. Przy kontakcie z wodą orzeszki piorące tworzą łagodne mydliny, które są podobne do mydła. Przez setki lat ludzie w Indiach i Nepalu robili pranie i czyścili używając orzechów piorących. Orzech jest suchym owocem drzewa Ritha, a saponiny, które się z nich uwalniają są 100% alternatywą dla zwykłych, toksycznych dla zdrowia i środowiska detergentów.

Orzechy piorące można używać do czyszczenia praktycznie wszystkiego: 
  • prania ubrań, 
  • jako płynne mydło, 
  • czyszczenia i polerowania ozdób, 
  • mycia naczyń, 
  • jako środek czyszczący w gospodarstwie domowym, etc.
Orzeszki indyjskie są wysoko efektywne a zarazem bardzo delikatne. Czynią pranie świeżym i czystym lecz w porównaniu do innych detergentów ich delikatność utrzyma kolory jasnymi i zachowa strukturę tkaniny przez znacznie dłuższy czas. Mogą być używane do prania tkanin we wszystkich temperaturach.

Orzechy piorąceantyalergiczne i dzięki temu szczególnie dobre dla skóry niemowlaków i dzieci, osób z egzemą i wrażliwą skórą. Wolne od chemikaliów świetnie nadają się do prania dziecięcych ubrań. Orzechy piorące są zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne w porównaniu z innymi sztucznymi i trującymi detergentami.

Orzechy indyjskiehypoalergiczne. Są one naturalnie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne i bardzo delikatne dla skóry. Regularne mycie skóry orzechami piorącymi może także zapobiec wielu chorobom skórnym. Chemikalia i detergenty ze sztucznych środków czyszczących i piorących są absorbowane przez skórę i dostają się do krwiobiegu powodując liczne alergie i choroby takie jak astma. Orzechy piorące są w 100% naturalne i pozwalają tego uniknąć, chroniąc przy tym organizm.


Zastosowanie indyjskich orzechów piorących


PRANIE

Umieść 6-8 łupin w małym woreczku bawełnianym lub związanej na górze skarpetce. Wsadź to do pralki i pierz w temperaturze do 90 stopni.

Orzechy piorące są zarazem bardzo efektywne jak i delikatne. Uczynią pranie świeżym i czystym i w porównaniu do innych detergentów zachowają kolory jasnymi utrzymując tkaninę w dobrym stanie przez dłuższy czas. Mogą być używane do prania wszystkich rodzajów tkanin i we wszystkich temperaturach. Czynią pranie niewiarygodnie miękkim i to wszystko bez potrzeby kupowania chemicznych zmiękczaczy.

Orzechy piorące są zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne w porównaniu z innymi sztucznymi i trującymi detergentami. 1 kg orzechów piorących wystarcza na 150 prań!

Jeśli chcesz zmienić zapach swego prania, wystarczy dodać kilka kropel olejków aromatycznych do prania.

Łuski można używać do więcej niż jednego prania, ale ilość prań na woreczek z orzechami zależy od temperatury prania. Pranie przy niższych temperaturach sprawia, że orzechy piorące można używać częściej. Przy wysokich temperaturach używaj orzechów tylko raz.


ZMYWARKA DO NACZYŃ

Używaj płynu mydlanego (zobacz instrukcja poniżej) do mycia szkła, talerzy, sztućców i garnków jak zazwyczaj. Nie daj się zmylić brakiem bąbelków co do efektywności mycia.

Nie ma tam sztucznych środków mydlących, więc będzie niewiele piany, ale twe naczynia będą efektywnie wyczyszczone, nawet jeśli zostaną mokre.

Alternatywnie możesz wsadzić po prostu trzy łuski na spód pojemnika na sztućce i trochę octu do pojemnika na środek do płukania i twoje sztućce wyjdą błyszcząco czyste.


PŁYNNE MYDŁO

Jak zrobić płynne mydło z orzechów piorących?

Dodaj około 50 (garść) łusek orzechów piorących (wyłączając nasiona) do około 4 szklanek wody. Pokrusz łuski na mniejsze kawałki przed dodaniem. Doprowadź to do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut. Gotowanie wyciąga saponiny z łusek i łączy je z wodą.

Możesz używać płynu natychmiast lub pozwolić aby odstał przez noc. Odcedź płyn do odpowiedniego pojemnika i skompostuj pozostałe łuski. 

Płynu który pozostaje można używać jako szamponu, płynu do czyszczenia, płynu do mycia samachodu, płynnego mydła, płynu do prania i wielu innych rzeczy, które normalnie czyścisz płynem.


MYCIE I DETOKSYKACJA JEDZENIA

Zamocz swe owoce i warzywa na około 10 minut w płynnym mydle z orzechów piorących. Następnie je przepłukaj i ciesz się jedzeniem wolnym od szkodliwych chemikaliów i naleciałości. Następnie roztwór mydlany może być na nowo użyty do czyszczenia domu.


CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Orzechy piorące ze względu na swą wysoką efektywność są powszechnie używane w indyjskich gospodarstwach domowych do czyszczenia i polerowania biżuterii. Biżuteria zostaje zanurzona w mydle orzechowym a następnie przetarta szmatką dla nadania blasku.


NATURALNY PESTYCYD

Używanie mydła orzechowego jest efektywną i naturalną alternatywą by odstraszyć insekty z twych roślin wokół domu. Łatwo zastępuje ono chemikalia. Mydło pozostałe z prania lub mycia może zostać użyte do tego celu.


KONTROLA ŁUPIEŻU

Nałóż płynne mydło z orzeszków piorących na skórę głowy i pozostaw na 5-10 minut. Upewnij się, żeby mydło nie dostało się do oczu gdyż będzie szczypać. Przepłukaj włosy wodą. Regularne powtarzanie tej procedury nie tylko pomoże zapobiec łupieżowi, ale także sprawi, że włosy będą miękkie i mocne. Możesz także zastąpić mydło z orzeszków piorących proszkiem z orzechów sapindusa.


Korzyści z używanie orzechów piorących w skrócie

  • Znacznie tańsze od zwykłych detergentów
  • Przyjazne dla środowiska gdyż są w 100% naturalne, nie zatruwają naszego środowiska.
  • Efektywne i delikatne czyszczą pranie bardzo efektywnie i jednocześnie zachowują kolor prania znacznie lepiej od chemicznych detergentów. W Nepalu ludzie myją orzechami piorącymi nawet najdelikatniejsze jedwabie.
  • W 100% biodegradowalne. Użyte orzechy można kompostować.

Gdzie można kupić orzechy piorące?

Orzechy piorące lub orzechy indyjskie łatwo znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach ezoterycznych, można też zamówić przez internet na licznych polskich stronach internetowych, a także na allegro i ebayu. Koszt pół kilograma orzechów wraz z przesyłką to około 30 PLN. Warto również zaopatrzyć się w esencje aromatyczne by w naturalny sposób dbać o zdrowie i czystość tak własnego ciała jak i gospodarstwa domowego. Polecamy!

Pranie w orzechach indyjskich

Wszystkich zainteresowanych ekologicznymi środkami czystości zapraszamy na warsztaty:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza