poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Produkty żywnościowe, zioła i prace zabronione cieżarnej kobiecie

Czego kobieta w ciąży robić i jeść nie powinna i czego powinna unikać


Istnieje wiele produktów żywnościowych, które są polecane w zdrowym odżywianiu, a które kobieta w ciąży, powinna ograniczyć i w niektórych przypadkach wykluczyć z diety dla dobra swojego i dziecka. Nawet, jeśli przyszła mama bardzo lubiła jakiś produkt i ma na niego ochotę, to powinna z niego zrezygnować. Przez cały okres ciąży lepiej nie spożywać surowego ananasa, nie pić soku z tego owocu, bo na Wschodzie jest to owoc używany do wywoływania poronień. Przede wszystkim należy także wyeliminować z diety produkty utrudniające przyswajanie wapnia: zupy w proszku, konserwy mięsne i ciężkostrawne posiłki. Szczególnie trzeba uważać na następujące produkty:

Alkohol, papierosy i inne używki - zabronione są kobietom w ciąży. Kobiecie spodziewającej się dziecka nie wolno spożywać żadnych innych używek. Nawet zalecany przez niektórych lekarzy kieliszek czerwonego wina - niby dobrego "na krew" - jest niewskazany. Może wpłynąć na rozwój dziecka powodując choroby serca lub zaburzenia wzrostu. Zabronione jest palenie papierosów i przebywanie wśród ludzi palących. Bycie palaczką lub bierną palaczką doprowadza do wad wrodzonych u płodu, a narkotyzowanie się jest zabójstwem i dla matki i dla dziecka.

Ciastka kupione w cukierni. Zbyt dużo spożywanych ciastek, lodów, słodkich rogalików, pozbawia organizm kobiety ciężarnej ważnych mikroelementów i powoduje wzrost wagi. Są też przyczyną powikłań (cukrzyca ciążowa, nawracające zapalenia pochwy, zatrucia żołądkowe). W tortach i tiramisu są surowe jajka, toteż lepiej z nich też zrezygnować. 

Coca cola, pepsi cola i inne napoje energetyzujące, gazowane i sztucznie słodzone nie są polecane dla mam, bo może ich spożywanie doprowadzić do przedwczesnego porodu, a kofeina zawarta w tych produktach może ograniczyć wzrost płodu. Kolorowe napoje gazowane nie są wskazane dla ciężarnej m.in. z powodu zawartego w nich dwutlenku węgla, który  może podrażniać przewód pokarmowy. Są one sztucznie barwione i aromatyzowane, nie ma w nich nic, co dziecko by potrzebowało, nie gaszą one pragnienia i dostarczają zbyt dużo cukru.  

Mocna kawa, mocna herbata. Kofeina (kawa) i teina (herbata) zawarta w tych produktach wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, oraz powoduje skoki ciśnienia (mocne espresso). Możesz od czasu do czasu wypić lekką kawę, ale nie należy z tym przesadzać. Herbata powinna być słaba.

Surowe mięso i ryby (źródło zarażenia salmonellą lub toksoplazmozą). Krwisty befsztyk i tatar, dania i wędliny z surowego mięsa (kiełbasa metka lub szynka parmeńska) to przyczyna zakażeń. Mogą się w nich znajdować także drobnoustroje odpowiedzialne za listeriozę. Dobrze jest ograniczyć spożywanie wędlin. Wędliny wędzone zawierają rakotwórcze azotany i mają dużo soli.

Sery pleśniowe i brie, a także ser feta, camembert i produkty z niepasteryzowanego mleka, np. oscypki. Mogą w nich być bakterie z rodzaju listeria i dlatego kobiety spodziewające się dziecka nie powinny ich spożywać podczas ciąży. Są 20 razy bardziej podatne na listeriozę w tym okresie, a choroba może być przeniesiona przez łożysko do płodu i może doprowadzić do wcześniejszego porodu, poronienia lub powikłań zdrowotnych u dziecka.

Sól - zwłaszcza w drugiej połowie ciąży jej nadmiar może zatrzymywać wodę w organizmie i powodować nieprzyjemne obrzęki nóg, rąk i twarzy. Jeśli nie ustępują one po nocnym odpoczynku, trzeba skontaktować się z lekarzem, a ze swej diety wyeliminować mocno solone produkty: wędliny, śledzie, konserwy, krakersy i chipsy.

Surowe jajka - trzeba je dokładnie myć przed gotowaniem. Jeśli skorupka jajka pęknie w trakcie gotowania, to będzie pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. Unikać należy kogla-mogla oraz jajka na miękko, bo może być zakażone salmonellą, nie jeść kremów, lodów i tiramisu. 

Orzeszki ziemne - nie są dobre dla kobiet mających astmę, katar sienny, wypryski lub uczulenie na orzechy. Kobiety ciężarne nie powinny jeść arachidów ani innych produktów, które je zawierają (niektóre oleje, masła). Dzięki temu ograniczy się się ryzyko powstania alergii u dziecka, a w ostatnim dziesięcioleciu liczba dzieci uczulonych na orzeszki wzrosła aż trzykrotnie. 

Ostre przyprawy - lepiej ich unikać, ale jeśli były one częścią diety przyszłej mamy - nie należy panikować. Lepiej jednak dla dobra dziecka je ograniczyć. 

Uwaga na witaminy


Uwaga! Nie wolno przyjmować witamin A i D na własną rękę, bo może to doprowadzić do ich nadmiaru - hiperwitaminozy, a to jest niebezpieczne dla płodu. Brak witamin też bywa niebezpieczny, dlatego też przyszła mama powinna konsultować to z lekarzem. I choć witamina A jest niezbędnym składnikiem odżywczym, to w nadmiarze może być bardzo szkodliwa, dla dziecka jej nadmiar jest toksyczny i może wywołać wady wrodzone lub samoistne poronienie. Nasz organizm nie ma problemów z uzyskiwaniem witaminy A z produktów, które spożywamy, wchodzi ona w skład wielu kosmetyków, a jej nadmiar jest magazynowany w organizmie. Nie zaleca się jej suplementowania. 

Witamina C – stymuluje układ odpornościowy i jest zalecana ale kobieta w ciąży powinna uważać, gdyż może wywołać poronienie. Lekarze zalecają jej ograniczenie (do – maksymalnie - 500 mg dziennie).

Leki zakazane w ciąży


Wszystkie leki, jakie przyszła mama chce zażywać - musi konsultować z lekarzem. Jest wiele środków zakazanych w ciąży, a w internecie roi się od "dobrych rad" na temat tego, co kobieta w ciąży może zażywać gdy złapie jakieś przeziębienie. Nie wolno stosować na własną rękę żadnych środków aptecznych. Odradzam stanowczo wszystkie suplementy diety i witaminy, które tak internetowi doradcy polecają ciężarnym. Przyszła mama ze swojej diety musi wykluczyć także niektóre zakazane owoce w ciąży (ananas), a także warzywa i owoce marynowane w occie. Najlepiej spożywać surowe i świeże prosto z ogródka, które dostarczą wielu składników odżywczych, a tych przetworzonych warzyw i owoców unikamy.  

Ważne! Przyszła mama musi przyjmować odpowiednią ilość płynów. Ze względu na przyspieszenie metabolizmu, zwiększonej potliwości, częstsze oddawanie moczu, pojawiające się na początku ciąży wymioty - powodują, że organizm kobiety pozbywa się wody znacznie szybciej niż dotychczas. Może to prowadzić do groźnego odwodnienia, toteż przyszła mama musi pić dużo wody.

Zioła i przyprawy zabronione dla kobiet w ciąży


Wiele kobiet uważa, że zioła są zdrowe i że kobieta w ciąży powinna je pić zamiast herbaty. Nie jest to niestety prawda, bo wiele spośród ziół dla kobiet w ciąży jest niewskazanych z powodu ich silnego działania i mogą zaszkodzić dziecku. Jeśli lubisz pić zioła przyszła mamo, to skonsultuj to ze swoim lekarzem. Unikaj nieznanych ci ziół kupowanych przez internet i mieszanek ziołowych, o których nie wiesz co zawierają. Tak samo bywa z niektórymi przyprawami tak lubianymi i zdrowymi, ale dla kobiet w ciąży niewskazanymi. Mogą one wpływać na uszkodzenia płodu, albo doprowadzić do poronienia, gdyż łożysko nie jest dostateczną barierą ochronną dla maluszka. Poniżej przedstawiam listę ziół i przypraw, które trzeba ograniczyć lub wyeliminować z diety.

Aloes

Tak wszechstronnie używany aloes przyspieszający gojenie się ran, działający antybakteryjnie, jest środkiem przeczyszczającym i poprawiającym przemianę materii. Jednakże przyszła mama nie powinna stosować produktów, które zawierają aloes, bo zawarte w nim związki powodują przedwczesne skurcze macicy, co może doprowadzić do poronienia. Należy uważać na soki, syropy i napoje zawierające aloes.

Chmiel 

Kojarzony głównie z piwem, ale może być także stosowany jako przyprawa nadająca goryczy lub substancja konserwująca. Odpowiada za produkcję estrogenów, ale nadmiar estrogenów w ciąży jest niewskazany, bo jest toksyczny dla dziecka i powoduje wady wrodzone. 

Cynamon

Jest afrodyzjakiem, kojarzony jest z domem i świętami, używany jako dodatek do lodów, ciast, deserów. Kobiety ciężarne powinny unikać produktów zawierających cynamon z powodu zawartości kumaryny, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby dziecka, zwiększa ryzyko poronienia i może doprowadzić do powstania wad rozwojowych u dziecka (zaburzenia zmysłu wzroku, słuchu i zaburzenia wzrostu).

Kruszyna i cząber

Cząber to przyprawa doskonała do zup, pasztetów i pulpetów, ale niebezpieczna dla przyszłych mam. Przyprawa ta powoduje przekrwienie narządów rodnych i jest szczególnie groźna w ostatnich fazach ciąży. Zioła te mogą odwadniać organizm matki i doprowadzić do przekrwienia narządów rodnych.  

Tymianek i rozmaryn

Te przyprawy nie sprzyjają zdrowiu przyszłej mamy. W takich przypadkach, gdy ciąża jest zagrożona, lub nie przebiega prawidłowo - należy wykluczyć je z diety, bo powodują poronienia. Kobiety w ciąży mające problemy z sercem - też powinny tych przypraw unikać.

Szałwia

Szałwia to magiczne i dobroczynne ziele stanowiące bogactwo witamin, flawonoidów, garbników działających przeciwzapalne, odkażająco, przeciwbakteryjne, grzybobójczo i napotnie. Kobiety w ciąży nie powinny pić napojów z szałwii, bo wywyłać to może przedwczesny poród lub poronienie, a zawarte w szałwii substancje przyczyniają się do zmniejszenia ilości produkowanego pokarmu. Karmiące mamy też powinny unikać szałwiowych napojów. 

Żeń-szeń

Robi furorę na całym świecie, zaliczany do afrodyzjaków, ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Dla kobiet w ciąży jest zabroniony, bo pobudzając potencję seksualną może źle wpłynąć na rozwijający się mózg dziecka i zakłócić jego rozwój. Żeń-szeń jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych i herbat - toteż należy uważnie czytać etykiety na produktach żywnościowych. 
  • Zioła i przyprwawy powodujące plamienia - pietruszka, tymianek, rozmaryn, szałwia.
  • Zioła wywołujące skurcze macicy - owoce jałowca, olejek z rumianku.
  • Zioła powodujące przedwczesny poród - liście malin (napar przyspiesza poród wpływając na elastyczność szyjki macicy, dlatego można go pić dopiero po 38-mym tygodniu ciąży).
  • Zioła prowadzące do odwodnienia organizmu matki i płodu, wypłukujące z organizmu matki witaminy - nać pietruszki.
Uwaga! Kobieta w ciąży musi wiedzieć, że stosowanie niektórych ziół jest zagrożeniem dla zdrowia matki i płodu. Jeżeli chcesz przyjmować suplementy diety oraz zioła - zawsze zasięgnij rady lekarza. Nawet w lekkich przeziębieniach nie lecz się samodzielnie, zachowaj zdrowy rozsądek i umiar we wszystkim. Oto wykaz ziół, warzyw i przypraw, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój ciąży: Tymianek, rozmaryn, ruta, szałwia, jałowiec, bylica zwyczajna, aloes, dziurawiec, rabarbar, jemioła, chmiel, piołun, wrotycz, litwor, muszkatołowiec, żeń-szeń, mięta polna, cząber, anyżek, hibiskus, lukrecja, krwawnik pospolity, serdecznik pospolity, nać pietruszki, liście malin, lubczyk.

Uwaga! Wiele ziół wchodzi w reakcję z przyjmowanymi lekami, dlatego stosowanie ich należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Nie wolno pić ziół z niewiadomego pochodzenia (kupowanych w internecie), oraz tych, których działania nie znamy i których działanie budzi wątpliwości.

Co jeszcze nie jest wskazane dla kobiet w ciąży 


Oprócz dbania o dietę i swoje zdrowie - dla dobra maleństwa, przyszła mama nie powinna się stresować dla dobra maleństwa. Zobacz czego jeszcze przyszła mama robić nie powinna.

Stres w ciąży - Kobieta w ciąży nie może się stresować, bo zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co może prowadzić do utraty ciąży. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, uszkadza mózg, narządy ruchu. Przyszła mama w ciąży powinna się relaksować kiedy tylko jest to możliwe. 

Długie i gorące kąpiele w wannie. Szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży nie można wylegiwać się zbyt długo w wannie i dbać o to, aby woda nie była zbyt gorąca. Wygrzewanie się w wodzie może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poronienia. Zamiast leżenia w wannie, lepiej jest umyć się pod prysznicem. 

Dźwiganie w ciąży jest surowo zabronione, bo nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie, bóle narządów i poronienie.

Praca w ziemi bez rękawiczek. Ziemia jest siedliskiem bakterii i łatwo się zarazić toksoplazmozą, która dla ciężarnej kobiety nie jest groźna, ale jest groźna dla płodu. Dlatego zawsze pamiętaj o rękawiczkach jeśli pracujesz w ogródku. 

Spanie na wznak. Kobieta w ciąży nie powinna spać na wznak, ale spanie na brzuchu robi się coraz bardziej kłopotliwe i dlatego kobiety układają się do snu na plecach. Nie jest to korzystna pozycja do spania, bo powiększająca się macica uciska na kręgosłup, co powoduje ból jelit i pleców. Może to być przyczyna powstawania hemoroidów. Najlepsza pozycja dla kobiety w ciąży to spanie na lewym boku.

Opalanie w solarium. Solarium kobieta w ciąży powinna unikać jak ognia. Nie powinna też chodzić do solarium w okresie karmienia. Powinna też unikać opalania na słońcu, bo zbyt długie przebywanie w gorącym słońcu może osłabić organizm i doprowadzić do odwodnienia. Należy stosować kremy z filtrem i unikać słońca. 

Buty na wysokich obcasach. Nie są wskazane, bo obciąża się kręgosłup i środek równowagi ulega przeniesieniu. Najlepiej będzie jak przez okres ciąży przyszła mama przerzuci się na buty na niskim obcasie. 

Wizyta u kosmetyczki kobiety w ciąży - to nie najlepszy pomysł. Przyszłe mamy nie powinny poddawać się zabiegom które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienia. Wszystko, co rozgrzewa skórę jest zabronione, ale przyszła mama może korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Można stosować aromaterapię, zachowując umiar. W pierwszym trymestrze jest niewskazana ze względu na pojawiające się nudności. 

Bezpieczne produkty i zioła zalecane dla kobiety ciężarnej

http://ajurweda.blogspot.com/2017/04/produkty-i-ziola-zalecane-ciezarnej.html

Wszystkich chcących zgłębiać tajniki medycyny ajurwedy zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza