wtorek, 25 kwietnia 2017

Produkty i zioła zalecane ciężarnej kobiecie

 Bezpieczne produkty i zioła dla kobiety w ciąży


Na wiele ciążowych dolegliwości mogą pomóc zioła, ale należy upewnić się, że są one bezpieczne dla przyszłej mamy i jej maleństwa. Bywa tak, że to, co nie szkodzi mamie bywa szkodliwe dla dziecka. Dlatego zamieszczam spis polecanych, bezpiecznych ziół dla ciężarnych i maluszków. Ale jeśli nie stosowałaś ziół przed zajściem w ciążę, to nie rozpoczynaj ich stosowania teraz, bo niektóre zioła mogą uczulać z powodu tego, że zawierają silne alergeny. Jeżeli piłaś zioła przed ciążą, to nie istnieje taka obawa i warto uzupełnić o nie swoją apteczkę i popijać je profilaktycznie. Zapobiegną chorobom i dostarczą witamin, mikroelementów korzystnie wpływając na organizm twój i twojego maluszka. Napary z ziół można pić profilaktycznie 2-3 razy dziennie, przygotowując je w proporcji: 1-2 łyżeczki suszonych ziół na szklankę wody. Pamiętaj, że zioła mogą być tylko uzupełnieniem dobrze ułożonej diety. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę, gdyż niektóre zioła i przyprawy mogą wpływać toksycznie na organizm dziecka. Łożysko nie jest dostateczną barierą ochronną, dlatego wiele substancji szkodliwych dla dziecka może przez nie przenikać. Są zioła i przyprawy neutralne takie jak np. pietruszka, czosnek i sól, ale nie należy spożywać ich w nadmiarze, bo mogą wywołać ciążowe dolegliwości. 

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Produkty żywnościowe, zioła i prace zabronione cieżarnej kobiecie

Czego kobieta w ciąży robić i jeść nie powinna i czego powinna unikać


Istnieje wiele produktów żywnościowych, które są polecane w zdrowym odżywianiu, a które kobieta w ciąży, powinna ograniczyć i w niektórych przypadkach wykluczyć z diety dla dobra swojego i dziecka. Nawet, jeśli przyszła mama bardzo lubiła jakiś produkt i ma na niego ochotę, to powinna z niego zrezygnować. Przez cały okres ciąży lepiej nie spożywać surowego ananasa, nie pić soku z tego owocu, bo na Wschodzie jest to owoc używany do wywoływania poronień. Przede wszystkim należy także wyeliminować z diety produkty utrudniające przyswajanie wapnia: zupy w proszku, konserwy mięsne i ciężkostrawne posiłki. Szczególnie trzeba uważać na następujące produkty:

Alkohol, papierosy i inne używki - zabronione są kobietom w ciąży. Kobiecie spodziewającej się dziecka nie wolno spożywać żadnych innych używek. Nawet zalecany przez niektórych lekarzy kieliszek czerwonego wina - niby dobrego "na krew" - jest niewskazany. Może wpłynąć na rozwój dziecka powodując choroby serca lub zaburzenia wzrostu. Zabronione jest palenie papierosów i przebywanie wśród ludzi palących. Bycie palaczką lub bierną palaczką doprowadza do wad wrodzonych u płodu, a narkotyzowanie się jest zabójstwem i dla matki i dla dziecka.