niedziela, 3 stycznia 2016

Bańka chińska - masaże zdrowotne i kosmetyczne

Bańki chińskie - cudowne właściwości masaży 

zdrowotnych i kosmetycznych


Bańki chińskie święcą triumfy w gabinetach kosmetycznych i reklamowane są jako najlepszy środek w walce z cellulitisem. Są tak stare, jak chińska medycyna naturalna licząca ponad 3000 lat. W Europie i Stanach Zjednoczonych bańki wróciły do łask, gdyż ponownie odkryto to, co już dawno chińska medycyna wiedziała i stosowała, że są bardzo dobre do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i w terapiach w walce z cellulitisem. Bańki chińskie wykonane są z gumy, która pozwala na przystawienie ich w każdym miejscu na ciele. Są łatwe w użyciu oraz można regulować stopień zassania bańki tak, aby nie sprawiały bólu. Jest to bardzo ważne gdy wykonujemy masaż, bo bańka zasysa ciało i chodzi o to, aby próg bólowej wytrzymałości nie był duży.

Masaż bańką chińską


Bańki chińskie można stawiać i można nimi także masować. Bańki stawiamy głównie na plecach, ale można to robić też na innych częściach ciała. Duże bańki stawia się na dobrze umięśnionych partiach ciała, a małe - na tych mniej umięśnionych. Można także masować plecy małą bańką, aby przygotować skórę na zabieg wykonany dużą, albo średnią. Zabiegi bańkami robimy dobierając wielkość bańki do masy ciała. Osobom dobrze zbudowanym - stawiamy duże bańki, a dzieciom i osobom szczupłym - małe i średnie. Można także stosować wszystkie bańki - jeśli ktoś sobie tego życzy. Masaż antycellulitowy wykonujemy głównie na plecach, pośladkach, udach i ramionach. 

Sposób wykonania masażu antycellulitowego
 1. Nakładamy podgrzany olejek na masowaną część ciała (ułatwia przesuwanie bańki, bez powodowania bólu)
 2. Przykładamy bańkę do skóry i zasysamy skórę tak, aby nie powodowało to zbyt dużego bólu.
 3. Przesuwamy bańkę po ciele ruchami kolistymi lub zygzakowatymi.
 4. Uwaga!
 5. Nie masujemy kręgosłupa. Masaż wykonujemy wzdłuż kręgosłupa, masując boki, pas barkowy i lędźwie.
 6. Należy uważnie masować złączenia kręgów szyjnych i piersiowych, aby ich nie uszkodzić. (Kręgi te odpowiadają za odporność organizmu)
Masaż bańką chińską zazwyczaj trwa około pół godziny. Dobrze sprawdza się seryjny sposób robienia masażu 10 zabiegów z przerwą nie dłuższą niż 1 dzień, jeżeli chcemy osiągnąć widoczny efekt. Cena takiego masażu w gabinecie kosmetycznym waha się w granicach 50-80 zł. Profilaktycznie jest wskazane robienie masażu 1 raz w tygodniu.

Właściwości i zastosowanie baniek chińskich


Masaż bańkami chińskimi doskonale usuwa blokady energetyczne, przynosi ulgę w różnych dolegliwościach i rozgrzewa całe ciało. Gdy postawimy bańkę na odpowiednim punkcie ciała - wyrównać możemy poziom energii w miejscach chorych oraz receptorach odpowiadających wewnętrznym narządom, usuwamy napięcia mięśni, a także przynosi to ulgę obolałym stawom. Masaż poprawia przepływ krwi i limfy, rozluźnia mięśnie i jest bardziej efektywny niż zwykły masaż klasyczny. Usuwa bóle kręgosłupa, dolegliwości mięśniowe, problemy ze stawami, bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle) oraz dolegliwości płucne, problemy z ukrwieniem skóry.

Masaż bańką chińską doskonale relaksuje i uspokaja. Polecany jest dla wszystkich zestresowanych osób, przemęczonych, po dużym wysiłku fizycznym, osób znerwicowanych oraz tych, co prowadzą siedzący tryb życia. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała.

Bańki stosowane w celu usunięcia lub zapobieganiu powstawaniu cellulitu - to też doskonały drenaż limfatyczny, a masaż pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. Masaż bańką pomocny jest w kuracjach odchudzających, bo przyspiesza przemianę materii i w wyniku tego następuje redukcja tkanki tłuszczowej. 

Masaże bańkami chińskimi pomagają pozbyć się astmy, problemów żołądkowych, nadciśnienia, czyraków, hemoroidów, prostaty i impotencji. Działają leczniczo na schorzenia stawów, przeciwdziałają bólom mięśniowym, infekcjom i zapaleniom. Chińczycy bańki wykorzystywali do usuwania ciał obcych z organizmu, pasożytów ze skóry, a także jadu po ukąszeniach węży i owadów. 

Masaż bańką chińską w domu


Bańki chińskie - najlepsze gumowe lub silikonowe - można zakupić w aptece za około 15-30 zł. Jest to zestaw 4 gumowych baniek różnej wielkości. Masaż bańką chińską jest bardzo prosty. Polega on na przyłożeniu bańki na skórę i zasysaniu skóry, co poprawia ich ukrwienie i służy pozbyciu się cellulitu i rozstępów. Można takimi zabiegami wymodelować sylwetkę i ujędrnić skórę, a efekty widać już po paru masażach. 

Przed wykonaniem masażu należy wziąć prysznic lub kąpiel. Miejsca, które chcemy masować - nacieramy ciepłym olejem z dodatkiem olejków eterycznych działających antycellulitowo. Natarcie ciała olejem ułatwia przesuwanie baniek po skórze.

Aby dobrze zrobić masaż należy rozmiar bańki dopasować do obszaru skóry, który chcemy masować. Na plecy potrzebna będzie większa bańka, a na uda czy łydki - mniejsza. Bańkę trzeba mocno trzymać w dłoni, bo przysysa się ona do skóry i trzeba użyć siły, aby nią po skórze poruszać zdecydowanie i intensywnie.

Bańkę przed masażem podgrzewamy w ciepłej wodzie (aby guma trochę rozmiękła), a następnie szybko osuszamy.

Przykładamy bańkę do skóry i naciskamy, aby przykładając ją do ciała, zassała skórę. Poruszamy bańką ruchem okrężnym lub zygzakowatym. Na początku masaż może być bolesny, dlatego warto rozgrzać skórę wybierając mniejszą bańkę, aby potem wymienić ją na większą.

Usuwanie cellulitu na udach i brzuchu


Przyssij bańkę w okolicy kolana i poruszaj nią ruchem do góry ku pachwinie, a potem z powrotem do kolana tak, aby wymasować całe udo aż do zewnętrznej strony nogi. Czynność tę należy powtarzać i to samo robimy na drugim udzie z przodu i tyłu ciała. Jeżeli skóra zacznie się czerwienić to znaczy, że bańka jest prawidłowo przyssana i pobudza ukrwienie, ale jeżeli pojawią się siniaki, to należy zmniejszyć siłę zassania bańki. Gdy bańka odklei się podczas masażu, to należy ją zassać na nowo. Aby oderwać bańkę od skóry - należy nacisnąć palcem miejsce gdzie jest przyssana. Bańka powinna odpaść, ale gdy to nie pomoże, to należy włożyć pod bańkę palec, aby dostało się do bańki powietrze i by bańka odpadła. Nie wolno na siłę odrywać bańki od ciała, bo mogą powstać krwiaki i siniaki.

Po skończonym masażu ud ruchem liniowym należy wykonać masaż ruchami okrężnymi. Bańkę przesuwamy od kolana do pachwiny (gdy leżymy na brzuchu to do pośladków) ruchem okrężnym od wewnętrznej do zewnętrznej strony uda. I to samo robimy na drugim udzie. Kolejny ruch, to ruch zakreślania ósemek na skórze i to na obu udach należy wykonać po jednej i drugiej stronie.

Po skończonym masażu ud robimy masaż brzucha. Smarujemy ciało olejkiem i zasysamy bańkę w dolnej części brzucha. Ruchami kolistymi przesuwamy bańkę ku górze. Bańka musi być dobrze zassana i dawać lekki opór, ale nie może być to zbyt bolesne. Masaż brzucha wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co pozwala uniknąć problemów żołądkowych. Po masażu bańką dobrze jest zrobić ręczny masaż brzucha przez ok. 10 minut.  Cały masaż nie powinien trwać dłużej niż 30 minut, a dla uzyskania lepszych efektów dobrze jest wziąć 10 -12 zabiegów co drugi dzień. 

Masaż bańkami chińskimi na początku może być bolesny i nieprzyjemny. Może też spowodować liczne siniaki (jeżeli przyssiemy bańkę za mocno). Nie należy się tym bardzo przejmować i poczekać aż nieprzyjemne efekty znikną. Bywa, że mogą wchłaniać się kilka dni, ale nie stanowi to przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. 

Uwaga: Jeśli po masażu pojawią się dłuższe lub uporczywe bóle - należy wziąć gorący prysznic lub kąpiel. 

Skutki stosowania masażu bańkami - Skóra po zabiegach jest bardziej wyrównana, ujędrniona, a świeże rozstępy potrafią zniknąć lub stają się mniejsze. 

Masaż stóp - Masaż stóp może poprawić krążenie i samopoczucie, przynosi ogromną ulgę.


Przeciwwskazania do masażu bańką chińską

 • gorączka nieznanego pochodzenia
 • choroby nowotworowe i zakaźne
 • padaczka, gruźlica
 • zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
 • stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby
 • stany zapalne skóry, wysięki, (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)
 • poszerzone naczynia krwionośne, pajączki
 • niewydolność krążenia, wady i choroby serca
 • nadciśnienie tętnicze, hemofilia
 • wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia)
 • kobiety w czasie menstruacji, ciąży (wyklucza się masaż brzucha inne części ciała masując bardzo delikatnie).
Nie wolno robić masażu bańką chińską przy schorzeniach krzepliwości krwi, skłonnościach do wylewów podskórnych, obrzękach. Nie stawiamy baniek na: kręgosłupie, łopatkach, łokciach, kościach piszczelowych i kolanach.

Komentarz

Przeciwnicy baniek chińskich twierdzą, że masaż bańkami nie jest skuteczny, że jest to tylko efekt placebo. Ale czy to twierdzenie ma znaczenie w momencie, gdy człowiek po masażu czuje się lepiej, poprawia się stan psychiczny i fizyczny jego organizmu? Bańka chińska przetrwała tysiące lat i na pewno jeszcze przetrwa dłużej służąc dobru i zdrowiu wszystkich potrzebujących ludzi, bo to zaprawdę najbardziej wartościowa terapia dla ciała i ducha.


Wszystkich zainteresowanych leczeniem naturalnym metodami Ajurwedy 

Zapraszamy na warsztaty:


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


1 komentarz:

 1. Ajuwerda znana od tysiaca lat, a wciąz ta mało popularna ehhhh

  OdpowiedzUsuń