wtorek, 24 lutego 2015

Feng Shui i Wastu praktyczne porady zdrowotne

Feng Shui i Wastu - podstawowe praktyczne porady zdrowotne


Vastu Purusha - Diagram obrazujący zasady aranżowania domostwa w sztuce Wastu

Feng Shui i Wastu (Vastu) cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Systemy te sprawdzają się w praktyce. Wiele zasad oryginalnie wywodzi się z tych samych źródeł. Mistrzowie Wastu (Feng Shui) tacy jak mistrz Bhoganatha znani sa także w Chinach. W tym wypadku chodzi o mistrza Bo-Yang czyli Lao Tsy, który w Indii znany jest jako Bhogar. 

Dwa najbardziej znane systemy aranżacji domostwa, Feng Shui i Wastu mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, a pozorne nieznaczne różnice pojawiają się głównie z powodu niezrozumienia ich filozofii, klimatu czy kultury u ludzi Zachodu. Feng Shui (jap. Fu Sui) dosłownie znaczy "Wiatr Woda", czyli dwa czynniki mające największy wpływ na środowisko. W dawnych Chinach wiedza Feng Shui była pilnie strzeżona i służyła cesarzowi, jego rodzinie oraz bardzo bogatej arystokracji. Dopiero z czasem zaczęła docierać do szerszych warstw społeczeństwa ale na zawsze pozostała czymś szczególnym i bardzo kosztownym. Podobnie w Indii system Wastu służył najbardziej braminom i królewskiej arystokracji acz wiele jego porad było w praktyce szeroko stosowanych w budownictwie.

Według Feng Shui i Wastu, aby domy przynosiły nam dobrobyt i szczęście warto przestrzegać kilku wspólnych cech: 
 1. Niedaleko znajduje się świeża woda w postaci rzeki, jeziora czy zatoki. 
 2. Miejsca te położone są trochę wyżej niż poziom wody, przez co ochronione są przed nieprzyjaznymi czynnikami natury. 
 3. Posiadłości te otoczone są zielenią, ze szczególnym uwzględnieniem frontu domu. 
 4. Pomieszczenia wewnątrz domostwa są dobrze naświetlone, widne i przyjazne. 
 5. Teren otaczający domostwo charakteryzuje się wysokim poziomem życiowej energii i niską przestępczością. 
Zarówno Wastu jak i Feng Shui preferują kwadratowe oraz prostokątne kształty dla działek budowlanych oraz jako kształt domostwa czy pokoju. Feng Shui dopuszcza kształt ba-gua (pa-kua), czyli sprzyjający ośmiokąt foremny uznawany za korzystny. 

Granice działki jak i ściany budynków powinny przebiegać w osi północ-południe oraz wschód-zachód, a wedle Wastu tolerowanym odchyleniem jest kąt co najwyżej 15 stopni. Im większe odchylenie tym miejsce gorsze do życia i pracy. 

Tak Wastu jak i Feng Shui zgadzają się, że teren pod budowę domu powinien być żyzny, jasnozielony, z bujną roślinnością i zdrowymi domowymi zwierzętami. Zdecydowanie nie należy zamieszkiwać w domu pozbawionym w swym otoczeniu roślinności ani w miejscu gdzie drzewa są chore, karłowate czy oszpecone. 

Budowę domostwa wedle Wastu należy rozpoczynać w czasie gdy Księżyc jest przybierający i zmierza od Nowiu do Pełni, nigdy w czasie Księżyca odbierającego, w czasie od Pełni do Nowiu. Dni (Tithi) 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 13 przybierającego Księżyca są szczególnie korzystne dla rozpoczęcia budowy domostwa. Wedle Wastu nie ropoczyna się budowy domu we wtorki, soboty ani niedziele, gdyż przynosi to nieszczęścia dla przyszłych domowników. Nie należy rozpoczynać budowy domu w tak zwanych "miesiącach niebieskich", czyli gdy w jednym miesiącu kalendarzowym występują dwie pełnie Księżyca. 

Nie należy wprowadzać się do nowego domu w nocy, a jedynie w czasie dnia. Nie należy się wprowadzać do nowego domu we wtorki, soboty ani niedziele. Najlepsze dni na wprowadzenie się do nowego domostwa to 1, 2, 3, 5, 7, 8, 10, 11, 15 po Nowiu, czyli w czasie Księżyca przybierającego. Szczególnie należy unikać przeprowadzek w niedziele i wtorki. To samo dotyczy powrotu do domu po długiej nieobecności z powodu podróży czy remontu. 

Nie należy rozpoczynać budowy nowego domu zanim nie minie rok po śmierci bliskiej osoby z którą wspólnie zamieszkiwaliśmy. Nie rozpoczyna się budowy nowego domu zanim nie minie 40 dni od narodzin dziecka. Jeśli żona właściciela domu jest w ciąży, ceremonia poprzedzająca rozpoczęcie budowy nowego domu powinna być przesunięta aż minie czas 40 dni po narodzeniu dziecka!

W czasie menstruacji pani domu odradza się dokonywania przeprowadzki, przemeblowania, remontu oraz ceremonii rozpoczęcia budowy nowego domostwa. 

Wastu odradza sadzenie drzew i krzewów kolczastych na działce mieszkalnej, odradza także sadzenie drzew wydzielających obfite ilości soków. Wedle Feng Shui podobnie, rośliny kolczaste i cierniste produkują szkodliwą energię i należy ich unikać w bezpośrednim sąsiedztwie domostwa. 

Domy mieszkalne nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków użyteczności publicznej. Teatry, fabryki, restauracje, puby, stacje kolejowe i inne dworce, łaźnie miejskie, stadiony i podobne obiekty zwiększają energię negatywną, przynoszą złe wieści, powodują natłok, pomieszanie i rozstrój psychiczny. Feng Shui podkreśla konieczność unikania sąsiedztwa dworców i stacji kolejowych czy przystanków autobusowych. 

Wastu zaleca także, aby dom mieszkalny nie był umieszczony zbyt blisko dużych świątyń (w tym kościołów), gdyż bóstwa zamieszkujące świątynię mogą nie tolerować osób prowadzących niereligijny tryb życia w swym pobliżu. Przestrzeń przynajmniej 100 metrów wokół świątyni powinna być poświęcona wyłącznie boskiej chwale. 

Wastu poleca umieszczać zbiorniki na wodę w obszarze Północnym (Pn) lub Wschodnim (W) działki. Woda płynąca w postaci rzeki czy strumienia jest bardzo korzystna, podobnie jak stawy, jeziora lub studnia, szczególnie w tych kierunkach. Feng Shui także poleca bliskość wody, a jeżeli dom stoi frontem do rzeki, morza lub jeziora uważa się to za wielkie szczęście dla domowników. Feng Shui preferuje wodę łagodnie płynącą, ruchem meandrującym, co przynosi szczęście. 

Zarówno Wastu jak i Feng Shui zaleca unikanie przeszkód dla krążenia energii przed drzwiami czy bramą domostwa w postaci słupów, kolumn, słupków, posągów, studni, drzew czy dróg w kształcie strzał. Drzewa lub posągi przed domem muszą być ustawione w odpowiednich miejscach tak aby nie blokowały obiegu prany (qi, chi, ki) ani nie wytwarzały szkodliwej wibracji. Widok z drzwi domu ani z bramy domostwa nie może być niczym zablokowany. 

Wastu jak i Feng Shui ostrzegają przed zamieszkiwaniem w budynkach znajdujących się w ślepych uliczkach oraz odległych krańcach drogi. Takie miejsce powoduje stagnację energii życia i uniemożliwia rozwój człowieka przynosząc stopniowo utracenie wszystkiego co osoba posiadała. Budynek w ślepym zaułku to jak cel dla strzał negatywnej energii które niszczą powodzenie i dobrobyt. Droga prowadząca prosto na dom, to oznaka otwarcia dla złych wiadomości. 

Zarówno Wastu jak i Feng Shui nalegają aby dokładnie zapoznać się z historią domu (w tym działki) którą zamierzamy zakupić na cele mieszkalne lub biznesowe. Wszelkich miejsc z historiami takimi jak samobójstwa, morderstwa, ciężkie śmiertelne choroby, tragiczne wypadki, złe energie, dom publiczny (burdel), zakład pogrzebowy, straszące duchy, choroby psychiczne, popadnięcie w obłęd czy szaleństwo, bankructwo etc., należy stanowczo unikać. Nie należy też mieszkać na dawnych cmentarzach ani nawet w pobliżu cmentarzy, a także rzeźni. Miejsce z widokiem na cmentarz, zakład pogrzebowy, dom publiczny czyli burdel czy rzeźnię szczególnie nie nadaje się do zamieszkania. 

Nie należy budować domostwa na ziemi o niskiej jakości, w której zalegają śmieci, szmaty, ruiny i zgliszcza, kości zwierząt bądź ludzi, spróchniałe drewno, nie buduje się domów na cmentarzyskach. 

Drzwi główne do domostwa czy mieszkania jeśli są brudne, dziurawe, połatane, skrzypiące, jęczące, szorujące lub zacinające się to zwiastuny pecha i niepowodzeń zarówno wedle Wastu jak i Feng Shui. 

Spanie lub siedzenie pod belkami lub krokwiami to szczególne nieszczęście dla domowników zarówno wedle Wastu jak i Feng Shui, gdyż powoduje narażenie na tak zwaną energię hamującą, powstrzymującą rozwój i postęp. 

Liczba słupów, kolumn oraz belek w domostwie zawsze powinna być parzysta. Nieparzysta liczba słupów, kolumn czy belek uważana jest przez praktyków Wastu za przynoszącą pecha i zniszczenie. 

Należy unikać budynków z okrągłymi klatkami schodowymi. Schody powinny wznosić się w linii Wschód-Zachód lub w linii Północ-Południe. Liczba stopni zawsze powinna być nieparzysta. Zwykle umieszcza się schody na ścianie południowej lub zachodniej. Schody umieszczone na ścianie wschodniej lub północnej należy tak budować, aby stopnie nie dotykały ściany budynku. 

Niski sufit powodujący słabą cyrkulację powietrza i powstanie zatęchłego powietrza to także źródło pecha i niepowodzeń mieszkańców takiego domostwa. 

Wszelkie elementy wystające z budynku poza sektorem PnW wedle Wastu są uważane za niekorzytne. Feng Shui generalnie wszystkie elementy wystające z budynku uważa za niesprzyjające. Dotyczy to także anten i przybudówek. 

Wedle zaleceń Wastu, dachy powinny generalnie opadać z Zachodu na Wschód oraz z Południa na Północ. Dach może jednak opadać w kierunku chroniącym domostwo przed lokalnymi silnymi wichurami. 

Siedzenie w pomieszczeniu plecami do drzwi uważane jest za bardzo niekorzystne zarówno przez Wastu jak i Feng Shui. Dotyczy to zarówno domu mieszkalnego jak i miejsca pracy. 

W pomieszczeniach mieszkalnych jak i miejscach pracy należy unikać sytuacji aby w jednej linii na jednej ścianie znajdowały się trzy lub więcej drzwi, gdyż zabiera to powodzenie osobom przebywającym dłużej w takim pomieszczeniu. Podobnie nie należy umieszczać drzwi na jednej linii w kolejnych sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach, gdyż prana (qi, chi, ki) - energia życia przemyka wtedy przez pomieszczenia i zabiera z nich powodzenie. 

Wastu generalnie odradza wieszanie w domu obrazów czy rzeźb postaci wojowniczych, zbrojnych, scen bitewnych czy myśliwskich, jednak Feng Shui używa czasem takich obrazów i postaci do odstraszania złych energii. Wastu dopuszcza jedynie podobizny zbrojnych bóstw jak bogini Durga, ale w odpowiedniej Północno-Wschodniej (PnW) części domu, na domowym ołtarzyku. 

Dla odstraszania od domu złych wpływów, tak zwanego "złego oka", Wastu zaleca wieszanie w drzwiach na jednym sznurku siedmiu zielonych chili oraz jednej limony, tak aby ten gadżet był dobrze widoczny dla osób przechodzących w pobliżu drzwi wejściowych. 

Obrazków świętych osób, aniołów czy bóstw oraz wizerunków czy symboli o tematyce religijnej nigdy nie wolno wieszać nad drzwiami ani nad oknami, gdyż przynosi to domowi pecha, a domownikom biedę, chorobę i nędzę. 

Wastu odradza trzymania w domu pawich piór jako przynoszących niepodziewaną przedwczesną śmierć. Pawie pióra wedle Wastu uważane są generalnie za złowrogie oczy wewnątrz domu. Wedle Feng Shui pawie pióra można umieszczać tylko na południowej stronie gdzie przynoszą sławę lub na północnej gdzie dają sukcesy w pracy, ale zasada ta pierwotnie dotyczy w Chinach tylko osób obdarowanych pawimi piórami jako nagrodą państwową przez Cesarzy. 

Nie należy generalnie ustawiać łóżek służących domownikom do spania tak aby przylegały do ściany wschodniej czy północnej, na co szczególny nacisk kładzie Wastu. 

Sypialnia małżonków ani dzieci nigdy nie powinna znajdować się w południowo-wschodniej (PdW) części domostwa, gdyż będzie wywoływać liczne kłótnie, a u dzieci impulsywny charakter. Podobnie złym rozwiązaniem jest sypialnia dzieci w północno-wschodnim (PnW) obszarze domu, gdyż dzieci tam śpiące staną się problemem dla rodziców. 

Zarówno Feng Shui jak i Wastu kładzie wielki nacisk na to, aby piec czy kuchenkę w domu utrzymywać w nieskazitelnej czystości, a już szczególnie miejsca palenia ognia, piec czy palniki kuchenki. Faktyczne źródło płomieni ognia ma być czyste, a w razie zabrudzenia, wyczyszczone niezwłocznie. 

W Feng Shui ustawienie pieca to kwestia bardzo dokładnego wyznaczenia miejsca, a zwiększenie liczby palników (palenisk) to zabieg mogący zwiększyć bogactwo domu. Wastu zaleca aby kuchnia znajdowała się najlepiej w Południowo-Wschodniej (PdW) części domostwa lub pomieszczenia. Gotować jest wedle Wastu najlepiej stojąc twarzą ku Wschodowi lub Północy. 

Wastu podobnie jak Feng Shui generalnie zaleca aby ubikacja znajdowała się poza budynkiem mieszkalnym, a jako minimum stawia warunek aby ubikacja w domu była oddzielnym pomieszczeniem, osobnym od łazienki. Ubikacja z dala od domostwa sprzyja szczęściu i powodzeniu oraz szczególnie sprzyja dobrobytowi. Kibel razem z łazienką w jednym pomieszczeniu wpływa bardzo niekorzystnie na dobrobyt mieszkańców, przyciągając biedę, a sytuacja taka jest wedle Wastu katastrofą. 

Pokrywa muszli klozetowej w ubikacji powinna być zamykana zawsze natychmiast po użyciu kibelka, w czym zgodne są oba systemy. Drzwi do ubikacji powinny być na tyle masywne aby zdecydowanie oddzielać kibel od innych pomieszczeń. Zawsze należy zamykać drzwi od ubikacji kiedy z niej korzystamy. 

Ubikacje umiejscowione w geometrycznym środku domu to zarówno w Feng Shui jak i w Wastu otwarte zaproszenie dla wszelkiego rodzaju nieszczęść, wypadków i katastrof. Wedle Wastu niedolę na domowników ściąga również ubikacja umiejscowiona w Północno-Wschodniej (PnW) części domu. 

Kuchnia ani jadalnia nie powinny się znajdować ani naprzeciwko ubikacji ani naprzeciwko łazienki. Feng Shui zaleca jasne światło przed toaletą, aby odganiało złe wpływy i energie. 

W Feng Shui sektor Północno-Wschodni (PnW) jest tak zwaną bramą dla sił negatywnych, diabłów, demonów, chochlików, obszarem w którym nie należy ustawiać łóżka ani zbyt długo przebywać. Trzeba odpowiednio zneutralizować wszelkie możliwe szkodliwe wpływy i ingerencje z tego kierunku. W Wastu umieszczamy w obszarze PnW ołtarzyk z aniołami, bóstwami i posążkami, czyniąc to miejsce zabezpieczonym i odpowiednim dla modlitwy czy medytacji. Wastu uznaje obszar PnW mieszkania czy pokoju za odpowiedni dla religijnych talizmanów i amuletów, gdyż wtedy tylko dom jest chroniony przed wszelkimi niekorzystnymi czy demonicznymi wpływami. 

Zarówno Wastu jak i Feng Shui polecają odpowiednie ceremonie na okoliczność rozpoczęcia budowy nowego domu oraz z okazji wprowadzania się do nowego domostwa. Bhumi Pudźa jest wykonywana przed rozpoczęciem budowy domu wedle tradycji Wastu, a ceremonie Tun Fu wedle szkoły Feng Shui. Podobnie wykonuje się rytuały przed zakupieniem nowego domu. 

Człowiek wedle Wastu powinien otwierać swój dom zarówno na wschód jak i na północ. Energia duszy, dźiva (Jiva) płynie od strony północy na południe. Dźiva to energia matczyna, żeńska, księżycowa, Ida. Energia życia, prana (prańah) płynie ze wschodu na zachód. Energia prany jest męska, ojcowska, słoneczna, Pingala. 

Akaśa, żywioł Eteru (Przestrzeni, Ducha) znajduje się zawsze w środku domu oraz każdego pomieszczenia. Jest to tak zwana Brahmasthana, przestrzeń duchowa, która powinna pozostawać pusta, przestrzenna i dobrze oświetlona. Negatywnie na żywioł eteru wpływa zagracenie mieszkania, bałagan oraz hałas z ulicy. Nie stawia się w środku pokoju stołów ani innych ciężkich mebli. Nie wiesza się generalnie żyrandoli na środku sufitu, ale poza rejonem Brahmasthana, najlepiej w kierunku zachodnim. 

Pokój do medytacji i wielbienia Boga powinien być w północno-wschodniej (PnW) albo wschodniej lub ostatecznie północnej części domostwa. Brak pokoju czy chociaż kącika do medytacji i modlitwy czy skupienia i refleksji powoduje dostęp rozmaitym negatywnym siłom oraz złym okolicznościom które rozbijają rodzinę oraz małżeństwo. 

Najlepiej, gdy drzwi wejściowe oraz bramy posesji czy domostwa otwierają się do środka, wprowadzają bowiem wtedy do wnętrza pozytywną energię Prany (Qi, Chi, Ki). 

Wysoka latarnia przed głównym wejściem czy bramą domu ograniczająca widok wpływać może na niespodziewane straty. 

Hydrant przed domem blokuje napływające szczęście oraz korzyście finansowe. Może także oznaczać zagrożenie pożarem.

Huśtawka sąsiadów wycelowana w wejście do domu powoduje wahania nastrojów i jest zagrożeniem dla szczęścia.

Okno nad drzwiami wejściowymi domu wywołuje w rodzinie kłótnie z byle powodu.

Widoczny od strony wejścia do domu komin to zły omen i napływ brudnej energii.

Parking pojazdów widoczny na wprost wejścia do domu powoduje stagnację, a czasem niechęć dzieci do nauki. 

Nieproporcjonalne, zbyt duże wejście do domu może oznaczać trudności finansowe lub zbytnią chciwość.

Główne wejście do domu mniejsze od drzwi wewnętrznych mogą oznaczać sprzeczki w rodzinie o błahostki. 

Drzewo w kształcie litery Y wygląda jak widły i jest elementem zagrażającym, szczególnie wedle Feng Shui. 

Martwe lub chore drzewo w okolicy domu przysparzają chorób domownikom. Gdy takie drzewo stoi blisko drzwi wejściowych może powodować wedle Feng Shui problemy z wydaniem córki za mąż. 

Zagrożenie zdrowotne może wywołać oczko z brudną wodą. Blisko drzwi wejściowych nie powinno być ubikacji. Oczko wodne nie powinno być ustyuowane po południowej stronie domu, bo może powodować spory w domu.

Źle działająca fontanna w pobliżu wejścia do domu wskazuje, że w życiu domowników zawsze może być coś nie w porządku.

Drzwi wejściowe domu nie powinny otwierać się na wprost drzwi do łazienki, kuchni czy schodów. 

Otoczenie domu powinno być czyste, ekologiczne. Unikajmy sąsiedztwa szpitali, cmentarzy, zakładów pogrzebowych, więzień, komisariatów policji. 

Pamiętajmy by nie siedzieć w przestrzale na linii „drzwi-drzwi”, „drzwi-okno” jak i pod belką stropową czy też pod skosem. 

Generalnie niekorzystne jest łączenie pokoju dziennego z kuchnią czy sypialnią. 

W pokoju dziecka nie powinno być skosów oraz belek stropowych. Nie powinno się adaptować strychów na pokoje dziecięce. Biurko dziecka nie powinno stać pod oknem. Dziecko nie powinno ani siedzieć, ani leżeć w linii „drzwi–okno”. W pokoju dziecięcym nie powinno być zabawek większych od dzieci oraz plakatów czy obrazków przedstawiających przemoc lub broń. 

Piec kuchenny, zlew oraz lodówka nie powinny znajdować się obok siebie. W szczególności ogień (piec, kuchenka) i woda (zlewozmywak) nie powinny znajdować się bezpośrednio obok siebie, a najlepiej jak są na innych ścianach. 

Łazienka powinna mieć okno. Powinniśmy w łazience trzymać rośliny doniczkowe. Drzwi do łazienki powinny być masywne, pełne, bez szyb oraz zawsze zamknięte, a w ubikacji klapa od sedesu powinna być zawsze opuszczona natychmiast po użyciu kibla. 

Schody na wyższe kondygnacje lub do piwnicy nie powinny zaczynać się na wprost drzwi wejściowych domu. 

W sypialni nie ustawiaj łóżka na przeciwko drzwi wejściowych oraz w w linii "okno-drzwi", czy "drzwi w drzwi". Łóżko w sypialni nie powinno stać pod oknem. Postaw łóżko w takim miejscu, z którego masz widok na cały pokój. W sypialni nie wieszamy luster. Pod łóżkiem sypialnym nie przechowujemy żadnych rzeczy. Za wezgłowiem łóżka za ścianą nie powinno być żadnych urządzeń wodnych ani pieca kuchennego czy instalacji elektrycznych, anten etc. 

Tworząc świątynię (kościół) czy ośrodek duchowo-religijny, salkę medytacyjną etc., należy pamiętać iż taki budynek wraz z terenem działki nie może sąsiadować z cmentarzem, miejscem ludobójstwa, rzeźnią, więzieniem, zakładem pogrzebowym, krematorium, komendą policji, miejscem egzekucji, nie może też powstawać w budynkach po takich instytucjach oraz miejscach gdzie popełniono samobójstwo, umierało dużo ludzi, trwały męczarnie, jak szpital czy obóz koncentracyjny. Teren wokół świątyni musi być zabezpieczony aby nikt na obszarze świątynnym, np. nie wydalał ekstrementów, nie oddawał się ekscesom seksualnym, zabijaniu zwierząt czy ludzi. Świątynia czyli także kościół w pobliżu cmentarza to wedle praktyków Wastu jak i Feng Shui miejsce niebezpieczne, gdzie w czasie modlitwy może dochodzić nawet do masowych opętań i nawiedzeń przez złe duchy etc. Pomieszczeń na modlitwy i medytacje, ośrodków duchowych czy religijnych nie należy także osadzać w głębokich piwnicach, ale można na te cele adoptować np. strych. Pomieszczenia pozbawione okien bez dostępu naturalnego światła także należy wykluczyć.

Zajrzyj także na artykuł o radiestezji, różdżkarstwie i geomancji:

http://ezoteryka-magia-okultyzm.blogspot.com/2015/03/radiestezja-rozdzkarstwo-geomancja.html

Wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat aranżacji przestrzeni

Zapraszamy na warsztaty doskonalące ezoteryczną wiedzę


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com

2 komentarze:

 1. Podjazd też ma znaczenie? nie wiedziałam nawet

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny artykuł. Wiele przydatnych informacji dzięki niemu zdobyłam.

  OdpowiedzUsuń