A może trochę o ziołach?
- na okres przeziębień, podwyższonej temperatury...
Pokrzywa
Roślina występująca w całej Polsce. Na liściach i łodygach znajdują się włoski zawierające kwas mrówkowy. Na świecie znanych jest ok. 80 gatunków pokrzyw, z tego 8 rośnie w Europie a tylko 3 w Polsce. Do celów leczniczych zbiera się od maja do września liście i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie. Również korzeń pokrzywy jest surowcem leczniczym i ma bardzo podobne działanie jak liść pokrzywy.
Znana już w starożytności i opisana w dziełach Hipokratesa, Pliniusza. Już w tamtych czasach używano pokrzyw do tamowania krwawienia a także jako warzywo. W Polsce przetrwała najczęściej jako pokarm dla kurczaków i jako dodatek do paszy dla zwierząt. A szkoda - bo to, co zdrowe i potrzebne dla człowieka, podaje się zwierzętom. Od XII wieku wykorzystywano pokrzywę na skalę masową. Już Słowianie pozyskiwali włókna - z których wytwarzano maty i zgrzebne tkaniny do produkcji odzieży. W domowych warunkach napary z pokrzywy, można stosować przy zaburzeniach przemiany materii, głównie przy braku mikroelementów, przy anemii, a także w nieżytach dróg oddechowych. Sok z pokrzywy jest pomocny w początkowym stadium cukrzycy oraz w celu zwiększenia liczby czerwonych ciałek krwi. Kurację prowadzimy przez 2 tygodnie pijąc po 1-2 łyżek soku dziennie + wit. B1
Napar z liści pokrzywy jako środek moczopędny, wzmacniający pracę trzustki:
Łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 10 minut. Odcedzić, pić 2-3 x dziennie po szklance pomiędzy posiłkami.
Płyn do płukania włosów
100g liści pokrzywy gotować w ½ litra wody przez 30 minut. Tak przygotowany wywar zakwaszamy lekko octem i płuczemy włosy.
Miód "pokrzywowy"
Wzmacniający siły obronne organizmu, zalecany dla kobiet jako profilaktyczny w zagrożeniu nowotworem sutka.
W młynku elektrycznym sproszkować 2 łyżki pokrzywy i 2 łyżki liści orzecha włoskiego. Rozgrzać (w kąpieli wodnej maks. 36 stC) 500g miodu do uzyskania stanu półpłynnego i dodać 4 łyżki sproszkowanych ziół. Wyłączyć, miód starannie wymieszać z ziołami i pozostawić w kąpieli wodnej do całkowitego ostygnięcia. Spożywać po posiłku, 2-3x dziennie po 1 - 1½ łyżeczki.