środa, 18 października 2017

Parkinsonizm - objawy i przyczyny powstania

Parkinsonizm - zespół parkinsonowski



Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół neurologicznych objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz  także w przypadku innych schorzeń. Należą do nich: spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, zubożenie ruchów, sztywność mięśni, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała (może występować także w przebiegu innych chorób), monotonna i niewyraźna mowa i co bywa charakterystyczne - twarz maskowata czyli taka "bez wyrazu". Zespół parkinsonowski może się pojawić u osób chorych na nadciśnienie, guzy mózgu czy po zatruciach. Liczba zachorowań wzrasta z wiekiem, a ich szczyt przypada na ok. 70-te lata życia. Schorzenie dotyczy jąder podstawy mózgu.

Uwaga: Na podstawie samych objawów, bez dodatkowych badań i dłuższej obserwacji, nie można z pewnością rozpoznać choroby Parkinosona, dlatego też schorzenie określamy nazwą - parkinsonizm. Nie można go mylić z chorobą Parkinsona.

Na parkinsonizm cierpieli zarówno papież Jan Paweł II, jak i bokser Muhammad Ali. Typowe objawy to drżenie, sztywność mięśni oraz trudności z poruszaniem. Są one spowodowane obumieraniem neuronów położonych głęboko w mózgu. Choć istnieją metody pozwalające spowolnić postęp tej choroby, na razie nie da się jej zapobiec ani wyleczyć.

Schorzenie można sklasyfikować jako:

Parkinsonizm pierwotny - choroba Parkinsona
Parkinsonizm wtórny - zespół Parkinsona

czwartek, 29 czerwca 2017

Buraki ćwikłowe i ich uzdrawiająca moc

Czerwone buraki ćwikłowe i ich cudowna uzdrawiająca moc


O leczniczych właściwościach czerwonego buraka wiedziano już od dawna. W rejonach Morza Śródziemnego burak jest popularny od ponad 3000 lat. Po raz pierwszy o tym warzywie wspomina dokument z VIII wieku p.n.e. znaleziony w Mezopotamii. Trzysta lat później uprawiano go już w Grecji, a następnie w ciągu 200 latach zadomowił się na terenach ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego. Buraka ceniono za jego wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. W Polsce pierwsze informacje na temat buraka pochodzą z XIV wieku, ale na szerszą skalę rozpoczęto jego uprawę dopiero pod koniec XVI wieku. Buraki nie zawsze były takich dużych rozmiarów jak obecnie. Dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku udało się zwiększyć ich rozmiar, a z biegiem lat zaczęto rozróżniać ich rodzaje. Burak ma cienką skórkę, a po przekrojeniu jednolitą barwę. Im bardziej jest ciemny - tym bardziej zdrowszy i tym więcej posiada antocyjanów. Im bardziej marmurkowaty (białawy) jest miąższ buraka - tym bardziej jest ciężkostrawny z powodu dużej zawartości celulozy. Najzdrowsze odmiany buraka to: Burak Opolski, Czerwona Kula i Glob F1.  Surowy sok z buraka ma najwięcej wartości odżywczych i przynosi najwięcej korzyści zdrowotnych. Tak samo zdrowe są buraki pieczone w skórkach i zupy z buraków, a dopiero potem buraki gotowane w wodzie (na sałatki). 

niedziela, 7 maja 2017

Udar - wylew krwi do mózgu - mikroudar - profilaktyka

Udar - wylew krwi do mózgu - mikroudar

Jak uchronić się przed udarem - profilaktyka


Udar mózgu - udar niedokrwienny i udar krwotoczny
Udar to nagłe upośledzenie dopływu krwi do mózgu z powodu zatkania się tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Może to być spowodowane zakrzepem lub zatorem tętnicy, albo jej nieszczelnością. Wtedy krew powoli kapie do pnia mózgu i następuje wówczas udar kwrotoczny (może być do pnia mózgu - na szczęście zdarza się rzadko). Udar mózgu niszczy neurony - komórki układu nerwowego, które przewodzą sygnały nerwowe. Podczas ostrego udaru w mózgu zostaje zniszczonych około 2 milionów neuronów. Udar zwykle przytrafia się ludziom po 65 roku życia, ale znamy wiele przypadków, gdy wylew przytrafił się ludziom znacznie młodszym - po 40 roku życia. Obecnie zdarza się, że dolegliwość ta, niestety, dotyka ludzi po 20 roku życia. Wylew krwi do mózgu - mikroudar jest przyczyną niepełnosprawności ludzi nim dotkniętych, a lekarze bija na alarm, bo dotyka ludzi młodych, którzy mają słabe naczynia krwionośne z powodu miażdżycy, nadciśnienia, nerwowego stylu życia, palenia papierosów, złego odżywiania i braku relaksu. Dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci już od szkoły podstawowej jak ważna jest dbałość o naczynia krwionośne, bo to oddala od nas ryzyko udaru mózgu i chroni przed zawałem, a także długo zachować młodość i witalność. Jedynym lekarstwem, które pozwala uniknąć udaru, jest zapobieganie (tak zwana profilaktyka).

wtorek, 25 kwietnia 2017

Produkty i zioła zalecane ciężarnej kobiecie

 Bezpieczne produkty i zioła dla kobiety w ciąży


Na wiele ciążowych dolegliwości mogą pomóc zioła, ale należy upewnić się, że są one bezpieczne dla przyszłej mamy i jej maleństwa. Bywa tak, że to, co nie szkodzi mamie bywa szkodliwe dla dziecka. Dlatego zamieszczam spis polecanych, bezpiecznych ziół dla ciężarnych i maluszków. Ale jeśli nie stosowałaś ziół przed zajściem w ciążę, to nie rozpoczynaj ich stosowania teraz, bo niektóre zioła mogą uczulać z powodu tego, że zawierają silne alergeny. Jeżeli piłaś zioła przed ciążą, to nie istnieje taka obawa i warto uzupełnić o nie swoją apteczkę i popijać je profilaktycznie. Zapobiegną chorobom i dostarczą witamin, mikroelementów korzystnie wpływając na organizm twój i twojego maluszka. Napary z ziół można pić profilaktycznie 2-3 razy dziennie, przygotowując je w proporcji: 1-2 łyżeczki suszonych ziół na szklankę wody. Pamiętaj, że zioła mogą być tylko uzupełnieniem dobrze ułożonej diety. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę, gdyż niektóre zioła i przyprawy mogą wpływać toksycznie na organizm dziecka. Łożysko nie jest dostateczną barierą ochronną, dlatego wiele substancji szkodliwych dla dziecka może przez nie przenikać. Są zioła i przyprawy neutralne takie jak np. pietruszka, czosnek i sól, ale nie należy spożywać ich w nadmiarze, bo mogą wywołać ciążowe dolegliwości. 

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Produkty żywnościowe, zioła i prace zabronione cieżarnej kobiecie

Czego kobieta w ciąży robić i jeść nie powinna i czego powinna unikać


Istnieje wiele produktów żywnościowych, które są polecane w zdrowym odżywianiu, a które kobieta w ciąży, powinna ograniczyć i w niektórych przypadkach wykluczyć z diety dla dobra swojego i dziecka. Nawet, jeśli przyszła mama bardzo lubiła jakiś produkt i ma na niego ochotę, to powinna z niego zrezygnować. Przez cały okres ciąży lepiej nie spożywać surowego ananasa, nie pić soku z tego owocu, bo na Wschodzie jest to owoc używany do wywoływania poronień. Przede wszystkim należy także wyeliminować z diety produkty utrudniające przyswajanie wapnia: zupy w proszku, konserwy mięsne i ciężkostrawne posiłki. Szczególnie trzeba uważać na następujące produkty:

Alkohol, papierosy i inne używki - zabronione są kobietom w ciąży. Kobiecie spodziewającej się dziecka nie wolno spożywać żadnych innych używek. Nawet zalecany przez niektórych lekarzy kieliszek czerwonego wina - niby dobrego "na krew" - jest niewskazany. Może wpłynąć na rozwój dziecka powodując choroby serca lub zaburzenia wzrostu. Zabronione jest palenie papierosów i przebywanie wśród ludzi palących. Bycie palaczką lub bierną palaczką doprowadza do wad wrodzonych u płodu, a narkotyzowanie się jest zabójstwem i dla matki i dla dziecka.

niedziela, 5 marca 2017

Mniszek lekarski - właściwości lecznicze - zastosowanie

Mniszek lekarski - wszechstronne właściwości lecznicze


Mniszek lekarski
Wiosna już za pasem, toteż warto przyjrzeć się tej roślinie, która już niedługo obudzi się do życia, a trawniki i łąki pokryją się jego piękną, żółtą barwą. Mniszek jest bardzo pospolitą byliną i zwykle jest traktowany jak pospolity i uciążliwy chwast nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, Azji i obu Amerykach. Roślina posiada żółte kwiaty zebrane w koszyczki, a kiedy dojrzeją i przekwitną, zmieniają się w dobrze znane wszystkim kule puchu - białe dmuchawce, które rozlatują się przy dmuchnięciu. Cała roślina wytwarza mlecznobiały sok, który wylewa się z całej rośliny po jej zerwaniu. Barwa kwiatów mniszka przyciąga do niego owady i pszczoły, które spijając nektar wytwarzają z niego miód, który jest uważany za jeden z najzdrowszych miodów, który wzmacnia organizm i zapobiega przeziębieniom.

czwartek, 2 marca 2017

Leki psychodeliczne - narkotyki i ich szkodliwy wpływ na zdrowie

Prawda o wpływie psychodelików na rozwój duchowy





Środki farmakologiczne, psychotropowe i narkotyczne nigdy nie były, nie są i nie będą popierane przez żadnego mistrza duchowego ani szamana jako środki rozwoju duchowego służące do celów mistycznych. Leki w sposób oczywisty są dla chorych przeznaczone i to tylko aż do czasu wyleczenia z choroby czy dolegliwości, choćby i przewlekłej. Osoba biorąca często jakieś silne farmakologiczne środki dla przeżywania szczęścia, eurofii czy ekstazy jest w sposób oczywisty chora na depresję, jeśli bez chemiczno-farmakologicznych leków nie jest w stanie utrzymywać pozytywnego nastroju, zadowolenia i szczęścia. Życie osoby ciągle nieszczęśliwej, zmartwionej, niezadowolonej, prowadzone w ciągłym dołku jest życiem osoby chorej wymagającej leczenia, ale bycie pacjentem nawet w sposób długotrwały nie jest wskazane. W życiu duchowym, o czym uczy każda autentyczna mistyka, człowiek ma siłą woli wytwarzać taki stan umysłu i ducha, jaki jest mu akurat potrzebny i to siłą woli własnej a nie poprzez uzależnienie od farmakologicznych środków zewnętrznych takich, jak pigułki ekstazy czy rozweselające grzybki. Stany szczęścia, euforii czy wizji wytwarzane z pomocą środków leczniczych uważane są za dozwolone tylko dla ciężko chorych psychicznie pacjentów, którzy są w tak opłakanym stanie, że nie są zdolni do mobilizacji siły woli celem przezwyciężenia choroby.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Zdrowie - długowieczność - dobrobyt

Profilaktyka zdrowia, długowieczności i dobrobytu


Ludzie chcieliby być zdrowi, bogaci, chcieliby długo żyć i cieszyć się swoją miłością oraz potomstwem. Niestety nieszczęścia, jakie spadają na rodzaj ludzki, przerywają często nici szczęścia, jakie próbuje zbudować sobie prawie każdy człowiek. Utrzymywanie dobrego zdrowia od zawsze było proste, chociaż z uwagi na skażenie przyrody jest coraz trudniejsze. Rada, aby żyć w miejscu wolnym od skażeń, jadać zdrowe wegetariańskie pożywienie i od czasu do czasu pościć nie jest trudna do zastosowania w praktyce. Ruch wyzwolenia ludzkości europejskiej z mięsożerstwa powstał w ostatnich wiekach w Anglii za sprawą ludzi, którzy nauczyli się zdrowego, jarskiego odżywiania od indyjskich joginów. Dziś genetyka pokazuje, że zwierzęta tak naprawdę niewiele różnią się od ludzi, stworzone są z tej samej substancji i tak naprawdę jedzenie mięsa zwierząt jest rodzajem kanibalizmu na młodszych braciach mniejszych. Tak dobitnego dowodu jak genetyka nie było w ostatnich tysiącach lat na potwierdzenie intuicyjnej mądrości pism świętych mówiących o wspólnocie życia wszystkich oddychających stworzeń.

piątek, 3 lutego 2017

Uzdrowiska w Polsce - Profile lecznicze uzdrowisk.

Lecznictwo uzdrowiskowe - Uzdrowiska w Polsce


Dom zdrojowy w Świeradowie-Zdroju
Uzdrowisko – to miejscowość na terenie której prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe. Uzdrowiska bywają nazywane kurortami (niem. kur - kuracja, ort - miejscowość), a osoby przebywającej na leczeniu w uzdrowisku kuracjuszami. Aby uzyskać miano uzdrowiska - miejscowość taka powinna dysponować naturalnymi warunkami leczniczymi, do których zalicza się naturalne zasoby wód mineralnych, właściwości lecznicze klimatu, walory przyrodnicze i estetyczne krajobrazu, naturalne zasoby wód mineralnych, gazów i peloidów (borowin), leczniczy wpływ morza oraz inne czynniki biofizyczne środowiska, wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka. W Polsce status uzdrowiska posiada 45 miejscowości

wtorek, 24 stycznia 2017

Uzdrawianie a rozwoj duchowy czlowieka

Uzdrawianie a rozwój duchowy człowieka


Rozwój duchowy człowieka rozpoczyna się od uzdrowienia swojego ciała. Dobrze jest rozpocząć rozwój duchowy od uzdrawiania swego ciała, a w pierwszej kolejności psychiki, ale pamiętać należy, że jest to praca na najniższym szczeblu rozwoju duchowego człowieka. Dzieje się tak dlatego, że choroby i dolegliwości są najbardziej podstawową przeszkodą w duchowym rozwoju ludzkości. Mistrz Maharyszi Patańdźali wymienia wjadhi (vyadhi) - chorobę, jako pierwszą z dziewięciu fundamentalnych przeszkód w rozwoju duchowym. Prawdą jest, że dla wielu osób choroba jest wyzwalaczem poszukiwań zmuszającym do przemyślenia życia i szukania skutecznych sposobów przeciwdziałania dolegliwościom. Niestety na tym etapie kończy się zabawa w rozwój duchowy niektórych ludzi, albowiem ludzie bywają leniwi i nie chcą się trudzić, aby zmienić swoje życie na lepsze. Jest prawdą, że w cierpieniu i bólu trudno skupić się na czymś innym niźli to cierpienie i ból, które są przeżywane, ale jest też wiadomo, że rozwija się to, na czym skupiamy swoją uwagę. 

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Masaże, biomasaże - wszechstronna terapia

Lecznicze masaże, biomasaże – wszechstronna terapia


Lecznicze masaże i biomasaże stanowią bardzo udany i wszechstronny rodzaj medycznej terapii. Jest to rodzaj terapii doceniany w starożytności, a współcześnie często niedoceniany, a nawet ignorowany. Masaże eliminują bardzo wiele chorób i dolegliwości, działają profilaktycznie, a także wzmagają odporność organizmu i ogólną sprawność czy wydolność człowieka. Podstawą terapii masażami jest wszechstronne masowanie pleców wzdłuż linii kręgosłupa, począwszy od barków aż po pośladki w okolicy kości ogonowej; a profesjonalny masaż pleców obejmuje zarówno głaskanie, oklepywanie, nacieranie jak i ugniatanie, rolowanie czy wałkowanie, masaż wibracyjny, elementy akupresury, biomasażu, a także kręgarstwa, czyli wszelkie profesjonalne rodzaje masujących leczniczych zabiegów! Gruntowne rozmasowanie obszarów wzdłuż kręgosłupa reguluje cały system nerwowy, gdyż z kręgosłupa wychodzą nerwy stymulujące wszystkimi organami wewnętrznymi.

Ojciec medycyny - Hipokrates polecał regulację organizmu poprzez gruntowne masowanie pleców wzdłuż osi kręgosłupa oraz poprzez rozluźnianie pnia życia, jakim są odkręgosłupowe drogi nerwowe. Trudno przecenić zabiegi wykonywane przez masażystów, tak w celach relaksacyjno-profilaktycznych, jak i w celach typowo leczniczych, jako istotny rodzaj terapeutycznego zabiegu, bardzo skutecznego także w przypadku depresji, psychoz lękowych, schizofrenii czy innych chorób psychicznych. Masaż jest także pomocny w przypadku pojawiających się napięć - jako chroniczna agresja, autyzm lub brak koncentracji. Dzięki masażom szansę na wyleczenie mają osoby cierpiące na migreny, zaburzenia serca, nerek, wątroby, trzustki, jelit, także na zaburzenia oddychania czy trawienia, gdyż zakres pomocy udzielanej przez dobrze wyszkolonego masażystę jest bardzo szeroki i często wręcz cudowny, a biomasaże i oddziaływania energetyczne stanowią subtelną część umiejętności masażysty.