czwartek, 23 kwietnia 2015

Nałogi - korzenie narkomanii

NAŁOGI: alkoholizm i nikotynizm - korzenie narkomanii


Alkoholizm czyli pijaństwo, uzależnienie od piwa, wina czy wódki rozpoczęło się wraz z rozprzestrzenieniem chrześcijaństwa w którym największym sacrum jest spożywanie wina mszalnego w celach liturgicznych. Indianie palili tytoń w fajkach pokoju, ale nie byli uzależnieni i nie musieli palić nałogowo ani leczyć się z nikotynowej narkomanii. Naukowców pokazujących jak pijacki kult pewnej greckiej sekty dionizyjskiej został wchłonięty przez chrześcijaństwo, a następnie stał się ideologiczną podstawą masowego alkoholizmu i pospolitego pijactwa nie dopuszcza się na Zachodzie do głosu i cenzuruje. Jednak pisali o tym już uczeni arabscy w VI-X wieku e.ch. Kultura arabska i świat islamu nie zna choroby alkoholowej, podobnie kultura hinduistyczna czy buddyjska. Dla 2 mld ludzi alkohol jest trucizną, a nie środkiem spożywczym. Przyjrzyjmy się zatem dwom stowarzyszonym i najbardziej patologicznym nałogom.

środa, 8 kwietnia 2015

Apatia - narkolepsja - śpiączka - zmęczenie - przyczyny i terapia

Chroniczne Zmęczenie, Śpiączka: Przyczyny i Terapia


Totalna APATIA życiowa, totalne lenistwo, przesypianie całej doby, najlepiej na okrągło, to w istocie silna PSYCHOZA LĘKOWA. LĘK przed życiem, LĘK przed miłością. Rodzime zielarstwo poleca herbatkę z kopru włoskiego, herbatkę z dzikiej róży, skrzyp i aloes a także inne dobrze znane środki zaradcze. 

APATHEIA (gr.) to beznamiętność, stan niepodatności na wzruszenia, spokój wewnętrzny. Dla stoików, sceptyków czy cyników greckich stan maksymalnie pożądany, tyle że wobec trudności czy sił zła, gdzie potrzebna rozwaga i zimna krew. Od greckiego słowa apatheia pochodzi polskie słowo 'apatia', które jednak ma inne znaczenie, chorobowej patologii. Apatia to stan znacznie zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Towarzyszy mu obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, anhedonia. Apatia jest bardzo częstym objawem depresji. Występuje także w zaburzeniach nerwicowych, we wczesnej fazie kalectwa lub jako reakcja na silny uraz psychiczny. Ciekawe jak słowo może zmienić swoje znaczenie przechodząc w swoją patologię.