czwartek, 3 kwietnia 2014

Aromaterapia - Olejki eteryczne w kosmetyce

Niezwykłe moce olejków eterycznych


W obecnych czasach w kosmetyce modne jest wszystko, co naturalne. Aromaterapię, czyli wiedzę o wykorzystywaniu pachnących eliksirów do uzdrawiania, w kosmetyce i terapiach znano już w starożytnym Egipcie. Egipskie papirusy, stare księgi indyjskie i chińskie (ajurweda - chińska medycyna tradycyjna) podają wiele receptur i przykładów jak i w jakich schorzeniach można stosować esencje eteryczne. Najpiękniejsza kobieta świata - Kleopatra - nacierała ciało wonnościami, by zapewnić skórze gładkość i młodość. Aby zapewnić sobie spokojny, relaksujący i zdrowy sen - spała na poduszkach wypełnionymi płatkami róż...

Olejki eteryczne - to najbardziej uniwersalny i niedrogi kosmetyk, jakiego możemy używać. Są to esencje występujące w różnych częściach rośliny (liściach, kwiatach, owocach, a nawet w korze). Z uwagi na duże stężenie zawartych w olejkach (esencjach) substancji czynnych - działają one silniej niż wyciągi ziołowe. Aby uzyskać maleńką buteleczkę olejku - należy "przerobić" w tym celu wiele kilogramów, a nawet ton roślin, płatków, liści czy kory drzew. Na przykład aby uzyskać 1 kg olejku należy użyć do tego 2 tony płatków różanych. 

Bardzo ważne w produkcji olejków jest to, aby nie zakradła się do nich żadna chemia. Należy stosować proste metody: destylację parą wodną (np. płatki kwiatów) i wyciskanie (np. skórki owoców cytrusowych). Każdy olejek ma wyjątkowe właściwości, toteż trzeba wiedzieć jak je dobrać aby jak najlepiej mogły służyć naszej skórze i samopoczuciu. 

Olejki zapewniają naszej skórze prawidłowe odżywianie, wygładzają, odmładzają, wzmacniają, nadają skórze i włosom blask i gładkość. Należy jednak pamiętać, aby kupować olejki eteryczne tylko od sprawdzonych sprzedawców lub w aptekach. Nie można ich pomylić z olejkami eterycznymi stosowanymi w aromaterapii jako odświeżacze powietrza. Olejki działają leczniczo, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad ich użytkowania. Przedawkowanie olejku może się skończyć zatruciem, lub uczuleniem, gdyż są to esencje bardzo skoncentrowane. Należy pamiętać, aby do zrobienia mieszanki olejków (w celach leczniczych) używać najwyżej 5 składników (esencji).

Olejki, (eliksiry, esencje) działają:
  • leczniczo
  • przyspieszają odnowę komórek
  • wspierają odbudowę elastyny oraz kolagenu
  • ujędrniają naskórek
  • spłycają rozstępy
Uwaga: do zabiegów na skórze nie używać olejków nierozcieńczonych. Zawsze muszą być one rozcieńczone na bazie wody, lub oleju. Przed użyciem olejku należy wykonać na skórze test uczuleniowy: kropelkę olejku nanosimy w zgięciu łokcia - jeśli nie wystąpi podrażnienie - możemy olejku używać.

W kosmetyce aromaterapia stosowana jest w postaci kąpieli, masaży, kompresów. Dzięki nim olejki przedostają się do organizmu przez skórę i drogi oddechowe. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zapach olejków nam sie podobał i wywoływał przyjemne skojarzenia: z ogrodem kwiatów, czy też z aromatem lasu.

Skóra trądzikowa: olejki z rumianku rzymskiego, cedru, drzewa herbacianego, sandałowca, jałowca i paczuli

Cellulit i rozstępy: olejki cedrowy, cyprysowy, sosnowy, grejpfrutowy, kminkowy (albo ich mieszankę)

Skóra sucha, dojrzała i ze zmarszczkami: olejki z paczuli, sandałowca, szałwii muszkatołowej i różany.

Dla relaksu: olejek lawendowy, bergamotka i geranium

Pobudzające do działania: olejek z grejpfruta, jaśminu i limonki.

Najbardziej znane olejki do pielęgnacji skóry


AWOKADO - to prawdziwa bomba witaminowa (wit. A, B, D, E, H, K, PP) szczególnie polecany do skóry starzejącej się oraz wrażliwej.

ARGANOWY - chroni przed szkodliwym działaniem słońca, koi poparzenia.

CZARNUSZKA - świetny do skóry przesuszonej, a także dojrzałej.

MIGDAŁOWY - nadaje się do każdego rodzaju skóry, doskonale nawilża.

PESTKI WINOGRON - poprawia koloryt skóry, łagodnie ją ściąga, przeciwdziała łuszczeniu się i rogowaceniu naskórka.

RÓŻANY - poprawia elastyczność i jędrność skóry, wzmacnia kruche naczynka krwionośne, spłyca blizny i pierwsze zmarszczki.

SZARŁAT (Amarantusowy) - sprawdza się w pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie.

Jak używać olejki?


KĄPIEL - do ciepłej wody w wannie wystarczy dodać 3-7 kropli lub 10-15 kropli olejku (duża wanna) lub jego mieszanki. Olejek wkraplamy w strumień wody spadającej z kranu, albo dodajemy do już napełnionej wodą wanny. Po dodaniu olejku wodę w wannie mieszamy i zanurzamy się w kąpieli na 15-30 minut. Kuracja jest skuteczna wtedy, gdy skóra jest czysta, toteż przed kąpielą w wannie z esencjami należy wziąć prysznic, a po zabiegu nie spłukujemy ciała, tylko je osuszamy ręcznikiem, albo otulamy się cieplutkim szlafrokiem.

MASAŻ - do 1/2 szklanki oliwy z oliwek (albo oleju spożywczego) dodajemy 3-5 kropli olejku eterycznego. Mieszamy i sporządzonym eliksirem masujemy całe ciało (lub jego część np. miejsca objęte cellulitem)

KOMPRES - można stosować na wybrane części ciała z problemami (np. na plecy z trądzikiem) lub na twarz. Cienki ręcznik lub złożoną kilkakrotnie gazę zanurzamy w roztworze wody i olejku eterycznego (lub mieszanki). Zazwyczaj dodajemy 2-3 krople olejku na 1/2 szklanki wody.

DO DEMAKIJAŻU - nasączamy wacik olejkiem i zmywamy z oczu cienie, tusz etc. Rozsmarowane na dłoniach 2-3 krople olejku wcieramy w skórę twarzy, a następnie wycieramy twarz ręcznikiem zmoczonym w ciepłej wodzie.

W ZASTĘPSTWIE KREMU - kilka kropel olejku nanosimy na twarz i szyję i masujemy aż do całkowitego wchłonięcia. Powieki oraz okolice oczu chronimy (aby nie dostał się olejek do oczu) jednocześnie oklepując opuszkami palców okolice oczu.

BALSAM DO CIAŁA - w rozgrzaną i osuszoną skórę po kąpieli wcieramy kilka kropli olejku roztartych na dłoniach.

MASKA NA WŁOSY - zniszczone końcówki nacieramy olejkiem (ok 1-3 kropli wcieramy w końcówki włosów po ich umyciu). Co dwa tygodnie natłuszczamy olejkiem całe pasma włosów przed pójściem spać i myjemy głowę rano.

ODŻYWKA DO PAZNOKCI - na każdy paznokieć nanosimy 1 kropelkę olejku i starannie wcieramy w płytkę paznokcia i okolice. Najlepiej to robić przed snem.

Do wszystkich zabiegów kosmetycznych można używać tylko jednego olejku odpowiednio dobranego. Już po dwóch tygodniach będzie można zauważyć efekty nawilżania.

Olejki należy przechowywać w ciemnych buteleczkach, aby nie dochodziło do nich światło. Pamiętamy, żeby trzymać je aby były z dala od zasięgu dzieci.

Więcej na temat olejków eterycznych i ich zastosowaniu w leczeniu, 
kosmetyce i terapii dowiesz się na warsztatach ajurwedy


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com



1 komentarz:

  1. Olejek arganowy idealny na lato, jak słoneczko mocno grzeje to warto się nim posmarować :))

    OdpowiedzUsuń