Strony

czwartek, 6 listopada 2014

Miód i jego cudowne właściwości

Produkty pszczele, rodzaje miodów i ich cudowne działanie




Miód jest jednym z najbardziej wartościowych i naturalnych produktów w którego skład oprócz węglowodanów (65-85%), kwasów organicznych, które decydują o jego smaku i wartości odżywczej, białek, wchodzą także najbardziej wartościowe w miodzie składniki mineralne i enzymy. Neutralizują one toksyny i działają bakteriobójczo, aktywują reakcje biochemiczne na skutek czego podnosi się odporność organizmu oraz ogranicza stany zapalne. Aby w pełni korzystać z walorów zdrowotnych miodu należy go spożywać w jego naturalnej postaci, a jeśli miód używamy jako słodzika, to dodajemy go do chłodnych napojów. W gorących napojach traci swoje zdrowotne właściwości. Miód dodaje nam sił, wzmacnia serce i ułatwia walkę z przeziębieniem. Wśród wielu gatunków miodu możemy znaleźć takie, które dodatkowo wspomagają leczenie z niektórych dolegliwości. 

Najbardziej uniwersalnym miodem jest miód wielokwiatowy o łagodnym smaku, typowo miodowej barwie i właściwościach. 

piątek, 24 października 2014

Czarnuszka - kolendra rzymska - kmin czarny - złoto faraonów

Kmin czarny - cudowne działanie i właściwości



Czarnuszka siewna - (Nigella sativa L.) - (inne jej nazwy to: czarnucha, kmin czarny, panna w zieleni, kąkolnica, kwiat kopru, kolendra rzymska, kwiat gałki muszkatołowej) - to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, znana była już w starożytnej Asyrii i wspomniana jest w Biblii, a jako pierwszy opisał ją grecki lekarz Dioskurides Pedanios. Czarnuszka wykorzystywana była już w starożytnym Egipcie jako środek leczniczy. Określano ją nazwą „złoto faraonów”, a sam prorok Muhammad twierdził, że: "czarnuszka leczy wszystko – oprócz śmierci”. Dlatego też w świecie arabskim czarnuszka do dziś  uważana jest za panaceum na różne dolegliwości i nie może jej zabraknąć w żadnym domu. Czarnuszka nazywana jest w arabskiej medycynie "kalonji" lub "nasionami błogosławieństw". Jednym z pierwszych entuzjastów czarnuszki był egipski faraon Tutenchamon, który wierzył w jej cudowne właściwości do tego stopnia, że nie pozwalał swym służącym pojawiać się w swoim otoczeniu bez przynajmniej jednej buteleczki leczniczego oleju. Najpiękniejsze Egipcjanki - królowa Nefretete i Kleopatra wykorzystywały olej z czarnuszki do pielęgnacji swej urody.

czwartek, 25 września 2014

Ananas

Ananas zwany także ananasem jadalnym lub ananasem właściwym w stanie naturalnym występuje w Ameryce Południowej. Jego angielska nazwa to "pineapple" (jabłko sosny), gdyż swoim wyglądem przypomina wyrośniętą szyszkę. Jest dużym i soczystym owocem, który wyrasta na krótkiej łodydze z rozety kolczastych liści. Dojrzewa w okresie letnim osiągając masę 1-2 kg, ale bywa też, że osiąga masę 5 kg. Jego soczysty i słodki miąższ pokryty jest niejadalnymi, twardymi łuskami, które usuwamy, a na górze owocu znajduje się korona złożona z zielonych liści. Ananas pojawił się na naszych stołach dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który to w roku 1439 zawitał na wyspę Gwadelupa. Z czasem zaczęto go uprawiać w Indii, Afryce Południowej, na Jawie i Filipinach, a potem rozprzestrzenił się ten tropikalny owoc na wszystkie kraje tropikalne. W Europie już w XVIII wieku zaczęto go uprawiać w tak zwanych "ananasarniach" - szklarniach, gdzie zapewniano mu warunki odpowiednie do wzrostu. Wiedzieli o tym Francuzi i na dworze Ludwika XIV ananas był bardzo popularnym owocem. W Polsce przez długie lata ananasa można było kupić tylko w puszce, ale na szczęście świeże owoce można już dostać w każdym osiedlowym sklepie z warzywami. Obecnie największe plantacje ananasa znajdują się w Chinach, Brazylii, Meksyku, na Filipinach i na Hawajach, które to zaopatrują aż 3/4 Europy w te wspaniałe i zdrowe owoce. 

środa, 24 września 2014

Utrata minerałów witamin i biopierwiastków w organizmie człowieka

Ciekawe czy zastanawialiście się kiedyś jakie minerały, witaminy i biopierwiastki - niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu tracimy podczas zmiany diety, wysiłku czy też niezdrowego stylu życia? Wiele osób myśli, że prawidłowo odżywia się stosując różnego rodzaju diety, ale nie zdaje sobie sprawy, że dieta nie może być monotonna, że trzeba organizmowi dostarczać na bieżąco podstawowe minerały i witaminy, aby nie chorować. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy nagle zmieniamy dietę i przechodzimy na zupełnie inny tryb odżywiania. I mimo iż wydaje się, że zdrowo jemy, to nie zawsze dostarczamy organizmowi podstawowych biopierwiastków by żyć zdrowo. Ale sami zobaczcie.
Czynniki powodujące utratę minerałów, witamin i biopierwiastków 

wtorek, 23 września 2014

Pdorażnienie spojówek i ból oczu


Jak uchronić się przed podrażnieniem i bólem oczu?


Jeżeli dużo czasu spędzasz przed telewizorem, pracujesz przy komputerze lub jesteś alergikiem, to częstym problemem oczu może być podrażnienie spojówek lub łzawienie oczu. Podrażnienie spojówek mogą wywoływać także urazy oczu (jeśli coś wpadnie do oka np. rzęsa lub odrobina piasku), zbyt ostre światło, a często przyczynia się do tego dym. Zdarza się, że podrażnieniu oczu towarzyszy ropna wydzielina i wtedy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym co może się objawiać na przykład zapaleniem spojówek. Wtedy nie należy lekceważyć problemu i jak najszybciej udać się do okulisty.

Jeżeli dolegliwość nie jest uciążliwa - wystarczy parę sposobów, aby zatrzymać przykre objawy łzawienia, pieczenia czy swędzenia oczu. Aby zabezpieczyć oczy przed szkodliwymi czynnikami wystarczą proste zabiegi.

czwartek, 11 września 2014

Nagietek lekarski


Przyjaciel każdego człowieka


Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych (Asteraceae Dumort). Jest pięknym barwnym pomarańczowym kwiatem mającym też lokalne nazwy: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wlkp.), paznokietki (krakowskie). Prawdopodobnie przywędrował do nas z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, a dobrze czując się w naszym klimacie - rozrastał się w przydomowych ogródkach.  Upiększał nasze ogrody, wykorzystywany był w kosmetyce, a także w kuchni do sałatek warzywnych i owocowych. Jego pięknym mocno pomarańczowy kwiat późnym latem i jesienią pokazuje swój urok w przydomowych ogródkach. Jest stosowany jako barwnik nadający tkaninom głęboki żółty kolor. Można go zbierać późną jesienią i suszyć na zimę, bo płatki nagietka są naturalnym lekiem. Roślina sama łatwo się rozsiewa, a wśród uprawianych odmian ozdobnych dostępne są formy wysokie i karłowate, a także o kwiatach dwubarwnych. Kwitnie od czerwca do września. Nagietek lekarski - jak sama nazwa wskazuje - jest od dawna wykorzystywaną rośliną leczniczą i pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu w medycynie pochodzą już z XII w.

sobota, 6 września 2014

Szarłat - amarantus

Amarantus - (Amaranthus cruentus L.) - Szarłat wyniosły (szarłat wiechowaty) - jedna z najstarszych roślin uprawnych świata pochodząca najprawdopodobniej z Ameryki Środkowej. Jest znany od ponad 5 tys. lat, ale obecnie powraca z trumfem na nasze stoły. Amarantus - to zboże pełne pełnowartościowego białka, żelaza, wapnia i magnezu, błonnika ułatwiającego trawienie i kwasów tłuszczowych chroniących serce i układ nerwowy. Szarłat  obok kukurydzy, ziemniaka i fasoli był podstawową rośliną uprawną Inków, Majów i Azteków i uprawiano go na szeroką skalę. Był znany na długo przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i był uważany przez tamtejszych Indian za roślinę świętą. Przyrządzano z niego papki, tortille i napoje, a młode liście i pędy stosowano jako przyprawę i warzywo. Aztekowie w wielu swoich obrzędach używali potraw z amarantusa, ale w Europie był nieznany i przez stulecia zapomniany, a to na pewno z tego powodu, że do amarantusowych wypieków Indianie dodawali miód w czasie pokoju, a podczas wojny dolewali też krew jeńców, aby dodawała męstwa. Te praktyki sprawiły, że amarantus w trakcie podbojów kolonialnych został okrzyknięty przez hiszpańskich zakonników "diabelskim zielem". Pierwsi konkwistadorzy zniszczyli go niemal całkowicie, był dla nich bowiem symbolem pogaństwa – płonął na stosach wzdłuż andyjskich wierzchołków zupełnie tak samo jak płonęły ofiary inkwizycji. Wszędzie, gdzie obowiązywała religia chrześcijańska, zakazano jego uprawy. 

wtorek, 5 sierpnia 2014

Dolegliwości oczu - opuchnięte powieki - zaburzenia wzroku

Wiele osób skarży się na dolegliwości oczu i liczba osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia wzroku przybiera rozmiary problemu społecznego. Pogorszenie widzenia, opuchnięte powieki, zaczerwienione oczy, worki pod oczami - związane są głównie z przemęczeniem oczu, niedbałością o oczy i bywa, że zbyt silnym nasłonecznieniem.

Dolegliwości oczu nasilają się podczas upalnych i słonecznych dni, zazwyczaj gdy prowadzimy samochód i światło słoneczne nas oślepia, kiedy oglądamy zbyt dużo telewizji, albo pracujemy wiele godzin przy komputerze wytężając mocno wzrok oraz noszenie okularów  lub szkieł kontaktowych - co dla oczu jest niesamowitym wysiłkiem. Na zaburzenia wzroku mogą wpływać też, tak bardzo modne, oświetlenia  halogenowe, niewystarczająca ilość snu, klimatyzacja w pomieszczeniach w których przebywamy, we własnych samochodach i w środkach transportu publicznego.

czwartek, 31 lipca 2014

Ból kręgosłupa - jak go pokonać?

Dbając o swój kręgosłup nie możemy dopuścić do jego przeciążenia. Przykurcze, bóle, napięcia i zesztywnienia mięśni świadczą o tym, że kręgosłup jest nadwyrężony. Wystarczy zmienić codzienne nawyki, aby kręgosłup odciążyć i zregenerować i nie dopuścić do jego nadwyrężenia i chorób pleców.

sobota, 21 czerwca 2014

Właściwości i działanie czosnku


Czosnek - (Allium L.) w stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, a przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Pochodzi z Azji (Chin lub Syberii) i znany jest już od ponad 5000 lat. Wyróżniamy około 700 gatunków czosnku, ale najbardziej pospolitym jest czosnek pospolity - Allium sativum L. Wyróżniamy także ozdobne gatunki czosnku, które wysiewane są w ogrodach, na polach i na balkonach.

Suan - chińska nazwa czosnku znana była już Konfucjuszowi między XI a VII wiekiem p.n.e. W V wieku p.n.e czosnek zapisany został w klasyfikacji roślin leczniczych przez chińskiego poetę, lekarza i przyrodnika Tao Hong-Jinga. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrz piramidy Cheopsa, w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum. Mimo iż czosnek był bardzo popularnym lekiem i warzywem, to w starożytnym Egipcie został otoczony tak wielkim kultem, że mogli go uprawiać tylko kapłani. Wierzono, że czosnek nie tylko leczy i uodparnia, ale także unicestwia trucizny, zwalcza złe zaklęcia i czary. Wierzono, że wianek czosnku odstrasza wampiry i chroni przed urokami rzucanymi przez czarownice i złych ludzi.

środa, 18 czerwca 2014

Bieluń dziędzierzawa - właściwości zastosowanie

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium L.) - przez nasze prababcie nazywany diabelskim zielem ma wiele innych nazw pod którymi jest znany: pinderynda (kieleckie), dędera (wielkopolska), denderewa (Mazowsze), ogórczak (środkowe Mazowsze), tondera, pindyrynda (Śląsk), cygańskie ziele (białostockie), świńska wesz (sandomierskie), bieluń podwórzowy, dendera, dendrak, durna rzepa. Bieluń ma narkotyczne i trujące właściwości i dlatego dawniej znany był pod nazwą trąba anioła, czarcie ziele, diabelskie ziele. Bieluń jest rośliną trującą o właściwościach halucynogennych.

Bieluń wyrasta do wysokości 1 m. i wydziela silny, nieprzyjemny zapach (mysi zapach). Jego łodyga jest naga, lekko omszona i rozgałęziona, a liście są jajowate, zaostrzone i ząbkowane. Nerwy liścia widoczne są na wierzchu liścia. Kwiaty bielunia są bardzo duże, lejkowate, wyrastające w widłach gałązek lub na ich szczycie. Bieluń kwitnie od lipca do sierpnia, a w sprzyjających warunkach nawet do października. Bardzo charakterystyczne są owoce bielunia przypominające owoc kasztanowca z kolcami na łupince.

niedziela, 15 czerwca 2014

Anyż biedrzeniec - działanie, zastosowanie

Anyżek - dawna nazwa "hanyż", biedrzeniec - (Pimpinella anisum L.)


Anyż znany jest już od ponad 4 tysięcy lat. Egipcjanie cenili anyż za uzdrawiające działanie, a w Chinach, skąd wywodzi się anyż, szczególnie jego gwiaździsta odmiana, był bardzo ceniony i wykorzystywany jako przyprawa. Szerokie zastosowanie znajduje także w ziołolecznictwie, a uprawiany jest w basenie Morza Śródziemnego i w Afryce. Anyż wielbili Grecy, popularny był w Imperium Rzymskim, a w Polsce wykorzystywany szczególnie przy produkcji nalewek. Jako przyprawa w Polsce anyż jest rzadko stosowany. Lecznicze właściwości anyżu znajdziemy w olejku eterycznym i w nasionach.

sobota, 14 czerwca 2014

Aloes - właściwości, zastosowanie, działanie

Aloes (Aloë L.) to roślina, która występuje w około 300–400 gatunkach jako drzewa, krzewy, byliny i czasami liany. Najczęściej występuje na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze. Aloes to roślina, która od tysiącleci jest symbolem trwania, odradzania i nieśmiertelności. Wzmianki o aloesie jako leku, możemy znaleźć już w starożytnych egipskich papirusach, w "Pieśni nad Pieśniami", a w Biblii opisywano go jako "gorzkie ziele". Aleksander Wielki uważał aloes za najlepszy środek na wszelkie rany i obrażenia, a Kolumb nazwał aloes "doktorem w doniczce". Sok przyrządzony z liści aloesu silnie wpływa na układ odpornościowy (immunologiczny) człowieka, co powoduje, że organizm zaczyna zwalczać chorobę. Dzięki swojej budowie - aloes potrafi zmagazynować w liściach i łodygach tak dużo wody, że może nawet przetrwać w niesprzyjających warunkach jaką jest długotrwała susza.

czwartek, 15 maja 2014

Goji chińskie jagody zdrowia

Cała prawda o "cudownych" jagodach goji
Któż z nas nie słyszał o cudownych jagodach Goji - panaceum na wszystkie choroby z rakiem włącznie? Popularność jagódek rośnie, ale nie ma wystarczających dowodów na to, że naprawdę mają tak cudowną moc i pomagają. Dla badaczy jagód goji nawet zawartość w nich składników odżywczych wydaje się dyskusyjna. Reklamy sklepów oferujących jagódki prześcigają się w zachwalaniu jakie to cudowne właściwości mają i wręcz z dnia na dzień możemy zobaczyć jak prześcigają się w ich zachwalaniu. A tymczasem...

Goji, chińskie jagody goji – handlowa nazwa owoców dwóch blisko spokrewnionych gatunków: kolcowoju chińskiego (Lycium chinense) (z chiń.: 枸杞 pinyin: gǒuqǐ) oraz kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum) (寧夏枸杞 pinyin: níngxià gǒuqǐ), należących do rodziny psiankowatych. Rośliny pochodzą z południowo-wschodniej Europy i Azji. Najlepsze są te, które pochodzą z Tybetu i Himalajów, a niestety najgorsza jest ta pochodząca z Chin. W handlu zazwyczaj spotyka się owoce suszone lub sok z jagód. Na rynku tzw. zdrowej żywności można spotkać je pod nazwą Tybetańskie Goji, czy Himalajskie Goji, co nie ma związku z pochodzeniem geograficznym roślin.

wtorek, 15 kwietnia 2014

Demencja i choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera, demencja - to choroby, których każdy z nas boi się, bo powodują one utratę pamięci, utratę własnego "ja". Nikt do tej pory nie wynalazł żadnego leku na tą chorobę, która sieje spustoszenie wśród ludzi po 60-tym roku życia. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną, kiedy już ktoś zachoruje na Alzheimera, to z dnia na dzień, nieuchronnie może spodziewać się pogorszenia funkcji mózgu - aż do całkowitej ich utraty. Jak dotąd wydano już 48 mld dolarów na opracowanie leku, który by cofnął chorobę lub przynajmniej zatrzymał jej rozwój, ale nie uzyskano żadnego oczekiwanego rezultatu. 

Przeprowadzone badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. U osób po 65 roku życia stwierdza się ją u około 14%, a po 80 roku życia choruje już 40%. Po 85 roku życia częstość otępienia naczyniopochodnego zwiększa się w porównaniu z chorobą Alzheimera wśród chorych z otępieniem. Światowa medycyna nie znalazła też odpowiedzi na pytanie "Co jest przyczyną Alzheimera?" nie znalazła jeszcze odpowiedzi, poza teoretyzowaniem na temat iż przyczyna leży w nierównowadze chemicznej, że wpływają na to uwarunkowania genetyczne, środowisko życia i choroby współistniejące np. choroby układu krążenia. Na świecie choruje na chorobę Alzheimera ponad 30 mln. osób, w Polsce około 200 tys. W Wielkiej Brytanii około 800 tys. osób cierpi z powodu demencji,a z tego 62% to chorzy na chorobę Alzheimera. Lekarze stwierdzili, że ci chorzy mają duże zmiany w mózgu poprzez powstawanie blaszek zbudowanych z beta-amyloidu (blaszki starcze lub płytki starcze), które odkładają się w naczyniach krwionośnych. Występuje także zanik kory mózgowej i nadmierna agregacja białka tau wewnątrz komórek nerwowych mózgu w postaci splątków neurofibrylarnych. Choroba ta jest więc główną przyczyną zachorowania na demencję. Ze względu na starzenie się społeczeństw w krajach uprzemysłowionych zakłada się, że liczba chorych do roku 2050 potroi się.

czwartek, 3 kwietnia 2014

Aromaterapia - Olejki eteryczne w kosmetyce

Niezwykłe moce olejków eterycznych


W obecnych czasach w kosmetyce modne jest wszystko, co naturalne. Aromaterapię, czyli wiedzę o wykorzystywaniu pachnących eliksirów do uzdrawiania, w kosmetyce i terapiach znano już w starożytnym Egipcie. Egipskie papirusy, stare księgi indyjskie i chińskie (ajurweda - chińska medycyna tradycyjna) podają wiele receptur i przykładów jak i w jakich schorzeniach można stosować esencje eteryczne. Najpiękniejsza kobieta świata - Kleopatra - nacierała ciało wonnościami, by zapewnić skórze gładkość i młodość. Aby zapewnić sobie spokojny, relaksujący i zdrowy sen - spała na poduszkach wypełnionymi płatkami róż...

Olejki eteryczne - to najbardziej uniwersalny i niedrogi kosmetyk, jakiego możemy używać. Są to esencje występujące w różnych częściach rośliny (liściach, kwiatach, owocach, a nawet w korze). Z uwagi na duże stężenie zawartych w olejkach (esencjach) substancji czynnych - działają one silniej niż wyciągi ziołowe. Aby uzyskać maleńką buteleczkę olejku - należy "przerobić" w tym celu wiele kilogramów, a nawet ton roślin, płatków, liści czy kory drzew. Na przykład aby uzyskać 1 kg olejku należy użyć do tego 2 tony płatków różanych. 

Bardzo ważne w produkcji olejków jest to, aby nie zakradła się do nich żadna chemia. Należy stosować proste metody: destylację parą wodną (np. płatki kwiatów) i wyciskanie (np. skórki owoców cytrusowych). Każdy olejek ma wyjątkowe właściwości, toteż trzeba wiedzieć jak je dobrać aby jak najlepiej mogły służyć naszej skórze i samopoczuciu. 

poniedziałek, 17 lutego 2014

Zioła Andrzeja Sołtysińskiego

A może trochę o ziołach? 


- na okres przeziębień, podwyższonej temperatury...

Pokrzywa


Roślina występująca w całej Polsce. Na liściach i łodygach znajdują się włoski zawierające kwas mrówkowy. Na świecie znanych jest ok. 80 gatunków pokrzyw, z tego 8 rośnie w Europie a tylko 3 w Polsce. Do celów leczniczych zbiera się od maja do września liście i suszy w warunkach naturalnych w cieniu i przewiewie. Również korzeń pokrzywy jest surowcem leczniczym i ma bardzo podobne działanie jak liść pokrzywy.

Znana już w starożytności i opisana w dziełach Hipokratesa, Pliniusza. Już w tamtych czasach używano pokrzyw do tamowania krwawienia a także jako warzywo. W Polsce przetrwała najczęściej jako pokarm dla kurczaków i jako dodatek do paszy dla zwierząt. A szkoda - bo to, co zdrowe i potrzebne dla człowieka, podaje się zwierzętom. Od XII wieku wykorzystywano pokrzywę na skalę masową. Już Słowianie pozyskiwali włókna - z których wytwarzano maty i zgrzebne tkaniny do produkcji odzieży. W domowych warunkach napary z pokrzywy, można stosować przy zaburzeniach przemiany materii, głównie przy braku mikroelementów, przy anemii, a także w nieżytach dróg oddechowych. Sok z pokrzywy jest pomocny w początkowym stadium cukrzycy oraz w celu zwiększenia liczby czerwonych ciałek krwi. Kurację prowadzimy przez 2 tygodnie pijąc po 1-2 łyżek soku dziennie + wit. B1 

Napar z liści pokrzywy jako środek moczopędny, wzmacniający pracę trzustki:

Łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 10 minut. Odcedzić, pić 2-3 x dziennie po szklance pomiędzy posiłkami. 

Płyn do płukania włosów

100g liści pokrzywy gotować w ½ litra wody przez 30 minut. Tak przygotowany wywar zakwaszamy lekko octem i płuczemy włosy. 

Miód "pokrzywowy" 

Wzmacniający siły obronne organizmu, zalecany dla kobiet jako profilaktyczny w zagrożeniu nowotworem sutka.

W młynku elektrycznym sproszkować 2 łyżki pokrzywy i 2 łyżki liści orzecha włoskiego. Rozgrzać (w kąpieli wodnej maks. 36 stC) 500g miodu do uzyskania stanu półpłynnego i dodać 4 łyżki sproszkowanych ziół. Wyłączyć, miód starannie wymieszać z ziołami i pozostawić w kąpieli wodnej do całkowitego ostygnięcia. Spożywać po posiłku, 2-3x dziennie po 1 - 1½ łyżeczki. 

niedziela, 16 lutego 2014

Lekarze przyjaźni wegetarianom



BRAŃSK


  • Dorota Rybińska – wegetarianka; specjalizacja medycyny rodzinnej, pediatra 
  • Waldemar Paweł Rybiński – wegetarianin; specjalizacja medycyny rodzinnej, homeopata, homotoksykolog 

Dorota Rybińska - przyjmuje od pon- pt 8.00-18.00

NZOZ MidMed
17-120 Brańsk
ul Kościelna 9
tel. (85) 73 75 367 
kom 696 013 580
mail: drdor@wp.pl

BIAŁYSTOK


Zbigniew Kłubowicz - wegetarianin od 8 lat; ginekolog - położnik; leczenie ziołami, terapie manualne, diety, akupersura, bioenergoterapia, prowadzenie ciąży u wegetarianek; znawca medycyny chińskiej, tybetańskiej, ajurwedy, alternatywne metody leczenia, aromaterapia, joga;

Można się umówić na wizytę:
tel. 602 136 996

czwartek, 13 lutego 2014

Ajurweda - leczenie miodem

MADHU BHESZADŹJA - LECZENIE MIODEM


Podstawową dawką miodu dla wszystkich jest jedna łyżka stołowa (20 gramów) dziennie. Pracownicy fizyczni, a zwłaszcza ci, którzy są narażeni na wdychanie różnych pyłów węglowych, krzemowych, mącznych, tytoniowych i innych, które grożą pylicą mogą spożywać dawkę podwyższoną. Robotnicy zagrożeni pylicą, którzy stale zażywają miód zapadają na pylicę średnio o 10 lat później niż inni. Górnikom pracującym w kopalniach uranu podaje się miód spadziowy, gdyż przeciwdziała on skutkom napromieniowania. Kuracja miodowa wpływa dodatnio na osoby przemęczone pracą umysłową,zestresowane, apatyczne. W psychiatrii stosowanie miodu powoduje u wszystkich leczonych pacjentówregenerację sił psychicznych. Dobrze też leczy się miodem osoby opanowane apatią, lenistwem, "nicnierobieniem", brakiem aktywności życiowej.

Miód zmniejsza trujące działanie używek takich jak herbata, kawa, tytoń czy alkohol. Zwiększone dawki miodu, od 40-100 gramów (2-5 łyżek stołowych) dziennie są zalecane osobom w starszym wieku,rekonwalescentom, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami! Stosuje się leczenie serca kuracją miodową, gdyż miód jest bardzo dobrą odżywką dla serca. Leczenie miodem pomaga również bardzo przy schorzeniachwątroby. Miód powinien być stosowany we wszystkich chorobach infekcyjnych jak grypa, katar,przeziębienie, biegunka i podobne. Miód jest także dobrym lekiem na katary sienne. Profilaktycznie radzi się żuć plasterki miodu przez 5 dni 1-2 razy dziennie na 2 miesiące przed spodziewanym atakiem kataru siennego, który po takiej kuracji profilaktycznej zwykle już nie występuje.

poniedziałek, 10 lutego 2014

Lecznicze właściwości kamieni

Kamienie leczą



Kamienie szlachetne i półszlachetne wykorzystywane do uzdrawiania zapobiegają wielu chorobom oraz ułomnościom ludzkim, wspomagają nasze zdrowie, posiadają moce, które mogą poprawić ci samopoczucie, dodać odwagi, pewności siebie, przyciągnąć miłość i szczęście. Opracowano na podstawie mądrości Sumerów (4000 lat p.n.e.)


AGAT - Zapewnia wierność
Leczy z bólów głowy, ukąszenia owadów, epilepsji,

AKWAMARYN - Przynosi bogactwo
Leczy z dolegliwości kręgosłupa, bólu zębów, agresji

AMAZONIT - Strażnik ogniska domowego
Odmładza, przynosi siły witalne, polepsza karnację

AMETYST - Poskramia ludzkie chucie
Leczy z choroby alkoholowej, chorób skóry, daltonizmu

AWENTURYN - Daje wewnętrzną harmonię
Uspokaja pracę serca, pomocny przy wypadaniu włosów

AZURYT - Daje poczucie obowiązku
Leczy ze stresu związanego z nauką, usuwa blokady

wtorek, 4 lutego 2014

Afirmacje antynowotworowe

Przedstawiamy zestaw 22 afirmacji do afirmacyjnej pracy w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Praktyka ta pomaga oczyścić sferę mentalną oraz psychikę tak, aby możliwe było zaangażowanie czynnika psychicznego w przebiegu terapii antynowotworowej. Szczegółowych instrukcji i wyjaśnień jak pracować z afirmacjami udziela się na zajęciach poświęconych metodom samoleczenia, ajurwedy i naturalnej medycyny himalajskiej oraz w czasie porad oraz indywidualnych sesji terapeutycznych polecanych przez rebirthing (czyt. riberting). To ćwiczenia afirmatywne do powtarzania i konfirmowania, które także zapobiegają powstawaniu raka!

Afirmacje: 
  1. Z miłością przebaczam i uwalniam całą przeszłość, teraz i na zawsze!
  2. Wybieram napełnienie mojego świata radością i miłością! 
  3. Kocham i akceptuję siebie tutaj i teraz! 
  4. Całkowicie uwalniam się od przeszłości tutaj i teraz, i na zawsze! 
  5. Sam/a tworzę teraz swój świat pełen radości, szczęścia i miłości! 
  6. Odnajduję i spełniam teraz sens i cel mojego życia! 
  7. W moim życiu jest teraz wszystko w porządku! 
  8. Odchodzę od przeszłości i z miłością zwracam moją uwag na dzień dzisiejszy! 
  9. Przebaczam sobie wszystko i całkowicie otwierając się ku lepszej przyszłości! 
  10. Z radością witam każdą nową chwilę, z radością idę naprzód ku miłości wszystkich istot! 
  11. Z miłością przyjmuję odpowiedzialność tylko za siebie i tworzę swój nowy, lepszy świat pełen miłości i przebaczenia! 
  12. Uwalniam się, uwalniam, uwalniam całkowicie od wszystkiego, co wytworzyło tę sytuację i z miłością płynę w życiu naprzód! 
  13. Kocham siebie i dlatego wybaczam wszystkim wszystko i całkowicie uwalniam przeszłość, uwalniam wszelkie przeszłe doświadczenia i staję się osobą całkowicie wolną! 
  14. Bezpiecznie jest dla mnie być sobą w całej pełni! 
  15. Zawsze i wszędzie przejawiam siebie zgodnie z moją intuicją! 
  16. Całkowicie odchodzę od przeszłości i wkraczam w wolność bieżącej, teraźniejszej chwili! 
  17. Akceptuję życie i chętnie zgadzam się zmieniać na lepsze oraz twórczo rozwijać! 
  18. Wybieram rozmyślać tylko o tym, co piękne i przyjemne! 
  19. Swobodnie wyrażam radość i miłość, ciesząc się życiem i spokojem! 
  20. Pozwalam, aby sukces był teraz moim udziałem w życiu! 
  21. Akceptuję zmiany w życiu i zawsze się chętnie zmieniam! 
  22. Z łatwością przyzwyczajam się do nowych sytuacji!
Afirmacje opracował na podstawie prowadzonych terapii: Mistrz Ajurwedy - VaidjaRadża
Zielona herbata zapobiega powstawaniu raka

Wszystkich chcących uzdrowić swoje życie zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


środa, 1 stycznia 2014

UDAR - Wylew krwi do mózgu



Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo niebezpieczny jest wylew krwi do mózgu, czyli mówiąc językiem potocznym - udar mózgu. Problem rosnącej liczby udarów mózgu dotyczy wielu krajów, w tym Polski. 

Ćwierć wieku temu w Polsce udar na każde sto tysięcy mieszkańców w ciągu roku miało 310 osób. Obecnie już prawie czterysta. Znacznie spadła natomiast liczba zgonów na udar. W roku 1990 umierała w naszym kraju ponad połowa chorych, dziś jedna czwarta - podaje medyczny tygodnik „The Lancet” 

Globalnie znacznie wzrosła liczba udarów u ludzi młodych i w średnim wieku. Te alarmistyczne statystyki dotyczą przede wszystkim krajów rozwijających się. Autorzy raportu z Australii i Wielkiej Brytanii ostrzegają, że do 2030 roku liczba zgonów i niepełnosprawności spowodowanych zaburzeniami krążenia krwi mózgowej może się podwoić. 

Gdyby ludzie wiedzieli jakie są oznaki wylewu krwi do mózgu - natychmiast ratowali by życie osoby, którą udar dotknął. Ludzie nie umierają natychmiast gdy wylew się zdarza, ale bardzo często żyją nie zdając sobie sprawy z tego, że w ich mózgu sączy się krew... 

Jeden z neurologów oświadczył, że im szybsza pomoc ofiarze udaru, tym częściej udaje się cofnąć skutki wylewu. Najlepiej jest gdy pomoc nadejdzie w ciągu 3 godzin.