czwartek, 16 grudnia 2021

Zatoki - najlepsze naturalne kuracje

 Zatoki - najlepsze kuracje na zapalenie zatok


Medycyna naturalna ma swoje sposoby na wyleczenie z zapalenia zatok. Należy jednak być cierpliwym i stosować regularnie kurację, którą sobie wybierzemy - testując, co daje ulgę w bólu. 

Zapalenie zatok nie obywa się bez kataru, bólu głowy i kaszlu. Dolegliwości, a szczególnie ból głowy, mogą pojawiać się już od rana zaraz po przebudzeniu. Ból pojawia się w okolicy nasady nosa, ale bolą też skronie i czoło oraz policzki. Choroba daje się we znaki i powoduje osłabienie całego organizmu tak, że człowiek nie ma chęci robić nic, ani z nikim spotykać. Domowe sposoby na oczyszczenie zatok są skuteczne - ale trzeba je robić co najmniej przez tydzień.

Kuracja 1

  • Pół łyżeczki soli morskiej
  • 3 łyżki wody

Sól morską rozpuścić w letniej wodzie i naprzemiennie wciągać przez jedną dziurkę nosa, a potem wypuszczamy przez drugą. Robimy tak aż do usunięcia zaległej w nosie wydzieliny.

Kuracja 2

  • 1 łyżeczka soli fizjologicznej
  • 5 kropli wody utlenionej

Wszystko razem wymieszać i wpuścić przy pomocy zakraplacza do obu dziurek w nosie. Mocno wciągnąć nosem i nie przerażać się, jeśli pojawi się szczypanie, bo ono ustąpi. Ta mikstura pomaga też przy spływającej do gardła ropnej wydzielinie. Pomaga ją zahamować.

Kuracja 3

  • krople oleju sezamowego

Dwa razy dziennie wpuszczaj do nosa po jednej kropli oleju do każdej dziurki. Olej usuwa ból zatok, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe. Pierwszego dnia możesz czuć pieczenie w nosie, ale gdy zaczną się leczyć zatoki to dolegliwości ustaną.

Masaże i okłady na ból nosa i głowy

Masaż twarzy

Masaż twarzy musi być zawsze ciepły, więc nie można się wyziębiać. Taki masaż udrożni zatoki, a ciepły okład działa przeciwbólowo i rozluźniająco.

Kolistymi ruchami masuj przez 3-5 minut okolice nosa, czoło i brwi. Masaż pomaga usuwać śluz i powinien być stosowany razem z kuracją przeciw zapaleniu.

Okłady

Na suchej patelni rozgrzej szklankę soli. Gorącą sól wsyp do woreczka z bawełny i dodaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Odczekaj chwilę, aby się zaparzył olejek i połóż na czole u nasady nosa. Okłady stosuj od początku choroby i 2-3 dni po chorobie, gdy poczujesz się lepiej.

Uważaj przy kuracji:

  • Nie wydmuchuj nosa gwałtownie - by bakterie nie cofnęły się do zatok. Najpierw wydmuchaj jedną dziurkę, a potem drugą.
  • Po domu musisz chodzić w czapce naciągniętej na czoło i uszy. Ciepło sprawia, że zatoki szybciej się oczyszczą ze śluzu.
  • Pij dużo wody - woda sprawi, że śluz stanie się rzadszy i zatoki się odblokują.
  • Jedz codziennie dużo pomarańczy lub mandarynek, bo pomagają w oczyszczaniu się zatok.
  • Nawilżaj powietrze w domu. Zbyt suche powietrze wysusza śluzówkę i pogłębia chorobę.

Werbena i jej właściwości


Warto mieć ją w domowej apteczce, bo to najlepsze lekarstwo przeciw grypie i przeziębieniom. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i wykrztuśnie. Wzmacnia i odżywia organizm. Działa napotnie i moczopędnie, przez co obniża gorączkę i zmniejsza obrzęki. Wzmacnia i działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i rozrzedza wydzieliny. Polecana jest w leczeniu zatok i dróg oddechowych.

Napar z werbeny

  • 1,5 łyżeczki suszonego ziela
  • 1 szklanka wody

Zioła zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 15 minut. Potem przecedź i wypij. 2 szklanki naparu dziennie przez 5-8 dni.

Okład

  • 1 łyżka ziela
  • Pół szklanki wody

Zioła zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 15 minut. Potem odlej napar, a zioła rozłóż na płacie gazy i przykryj drugim płatem. Taki okład przyłóż na bolące miejsce i zabezpiecz ręcznikiem, albo folią.

Ocet z werbeny

  • 1 garść werbeny
  • 1 szklanka białego octu winnego lub jabłkowego

Wsyp zioła do słoika i zalej octem. Słoik zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na 4-5 tygodni. Potem przecedź i przelej do butelki. Profilaktycznie dodawaj ocet z werbeny do potraw (zup, sałatek, surówek itp.) Ocet można przechowywać w lodówce przez 4 miesiące.

Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza krwawienie i opuchlizny, działa przeciwskurczowo i przeciwbólowo. 

Okłady na rany - stosuj 2 razy dziennie przez 3-7 dni.

Stany zapalne w jamie ustnej - płucz usta naparem 3-4 razy dziennie przez 5 dni.

Wszystkich chcących zgłębiać tajniki sztuki UZDRAWIANIA zapraszamy na warsztaty

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz