Strony

czwartek, 11 lutego 2021

Morsowanie - kąpiele w lodowatej wodzie

Morsowanie - Kąpiele w sezonie jesienno - zimowym 


Przebywanie w zimnej wodzie ma bardzo długą tradycję. Najstarsze wzmianki o kąpielach w zimnej wodzie w celach leczniczych pochodzą z Egiptu i są datowane na 2500 p.n.e. A sam Mistrz Hipokrates mówił o wodzie, że zimna woda rozgrzewa, a ciepła oziębia organizm. Hipokrates zalecał kąpiele w zimnej wodzie w takich schorzeniach jak podagra, w stanach zapalnych i podgorączkowych.

W krajach prawosławnych w Europie Wschodniej kąpiele w zimnej wodzie są częścią obchodów święta Objawienia Pańskiego (Epifania), które według kalendarza juliańskiego wypada na 19 stycznia. Według tej tradycji Jezus został w tym dniu ochrzczony w rzece Jordan, co wymagało jego całkowitego, trzykrotnego zanurzenia się w wodach rzeki. Aby uczcić ten fakt, wycina się w zamarzniętej wodzie otwór w kształcie krzyża, a po północnej modlitwie wierni wędrują nad rzekę i zanurzają się w wodzie trzy razy.

W krajach nordyckich - szczególnie w Finlandii, w krajach bałtyckich, Europie Wschodniej - zanurzenie w zimnej wodzie jest bardzo popularne i wiąże się z lokalnymi tradycjami. Zazwyczaj amatorzy kąpieli po saunie zanurzają się w zimnej wodzie w bani (beczce). Liczba kąpiących się tak regularnie 1-2 razy w tygodniu Finów sięga 120.000.

Religia Shinto wierni praktykują każdego 11 dnia miesiąca tzw. Misogi. Jest to pielgrzymka do miejsc świętych cieków wodnych, gdzie po poście, modlitwie i praktyce zanurzają się w lodowatej wodzie w celu oczyszczenia.

W Polsce i Rosji sympatyków kąpieli w zimnej wodzie w sezonie jesienno-zimowym nazywamy Morsami. 

W Finladnii nazywa się ich Fokami.

W USA nazywa się ich Niedźwiedziami Polarnymi.

Co to jest morsowanie?

Morsowanie - to kąpanie się w lodowatej wodzie w sezonie jesienno-zimowym. Sezon morsowania trwa od października do końca kwietnia. Można morsować w morzu, jeziorach, rzekach, stawach czy gliniankach. Miejsce do morsowania powinno być nam znane, wybrane jeszcze latem, gdzie wejście do wody jest łagodne i bezpieczne. Kto jest nazywany Morsem. "Mors" określa się osobę, która morsuje czyli kąpie się w sezonie jesienno-zimowym w lodowatej wodzie. Dzisiaj w Polsce morsowanie staje się coraz bardziej popularne. Morsują i dzieci i dorośli. Morsowanie nie tylko hartuje, ale daje też poczucie większego zdrowia i energii. Od dawna bowiem wiadomo, że kąpiel w zimnej wodzie nie tylko hartuje, ale i dodaje zdrowia. 

Zasady morsowania - jak zacząć morsować?

Do morsowania nie trzeba się przygotowywać wystając godzinami pod zimnym prysznicem. Samo wejście do zimnej wody jest szokiem dla organizmu i uwalnia endorfiny - hormony szczęścia - które zagłuszają uczucie zimna i ból i czynią nas szczęśliwymi. Nie ma też znaczenia pora roku w której zaczynamy morsowanie. Można rozpocząć kąpiele w zimnej wodzie i jesienią i zimą. Niektóre "morsy" twierdzą, że najlepiej zaczynać swoją przygodę z kąpielami w zimnej wodzie - zimą, bo wtedy temperatura wody jest wyższa niż powietrza i odnosimy wrażenie, że w wodzie jest cieplej niż po wyjściu z wody. Ważne jest by swoją pierwszą kąpiel odbyć pod okiem doświadczonego Morsa.

To, co należy zrobić, aby zacząć morsowanie na poważnie, to to, by do tego wyczynu przygotować się mentalnie. Aby przełamać barierę psychiczną i zrobić to dla siebie, nie na siłę, nie na pokaz, ale dla przyjemności. Jeżeli się zmuszamy do morsowania, bo ktoś z naszych znajomych już to robi i my też chcemy, to może dać bardzo negatywne i bolesne skutki. Do wody wchodzimy zdecydowanie i zanurzamy się do klatki piersiowej. Przed kąpielą (a zwłaszcza kilkoma pierwszymi), należy przestrzegać paru zasad: Trzeba być:

  • zdrowym
  • wyspanym i wypoczętym
  • mieć dobre samopoczucie
  • najedzonym - (ale nie najadamy się tuż przed kąpielą)
  • nie pić kawy
  • nie smarować się żadnym kremem
  • nie wolno spożywać alkoholu już dzień przed morsowaniem
  • ostatni ciepły posiłek jemy 2-3 godziny przed kąpielą

Pierwsza kąpiel nie powinna być zbyt długa, wystarczy 1-2 minuty, a z czasem czas przebywania w wodzie możemy wydłużyć do 5 minut. Trzeba cały czas obserwować swoje ciało jak reaguje na zimno. Pierwsze morsowanie może trwać nawet 30 sekund. Każde uczucie, jakby skórę kłuło wiele igieł - jest naturalne, zimna woda zaczyna działać i kąpiel będzie miała korzystne działanie. Należy uważać i nie wolno ignorować drżenia mięśni, oddechu szybkiego, skurczów przepony i zsinienie skóry - to już sygnały ostrzegawcze, które mówią by jak najszybciej wyjść na brzeg. 

Przy pierwszym morsowaniu trudne jest tak naprawdę pierwsze 30 sekund. Wówczas odczuwać będziecie ból związany z kontaktem ciała zimną wodą. Chwilę potem ból zastępuje uczucie ciepła któremu towarzyszy uczucie delikatnego wbijania milionów małych igiełek. To znaczy, że zimna woda zaczyna działać a pierwsza kąpiel w lodowatej wodzie będzie miała korzystne oddziaływanie. Dla tych, którzy załapią bakcyla morsowanie będzie fantastyczną przygodą bez względu na to, gdzie morsujemy. Morsy są bardziej wyluzowani, sympatyczni, a starsi ludzie, którzy korzystają regularnie z zimnych kąpieli - są zdrowsi i przejawiają większą radość z życia.

Jak i jak często morsować?

Najważniejsza jest systematyczność morsowania. Można kąpać się raz, lub dwa razy w tygodniu, a efekt będzie odpowiedni. Najlepiej morsować w godzinach południowych.

Rozgrzewka przed morsowaniem

Jest najważniejszą częścią morsowania. Rozgrzewkę zaczynamy w pełnym stroju i powoli się rozbieramy, aż zostaniemy w kostiumie kąpielowym. Przed wejściem do wody robimy rozgrzewkę, która powinna trwać od 5-10 minut - bez rozgrzewki wejście do wody jest niemożliwe. Biegamy, robimy przysiady, skłony, podskoki, pajacyki i ćwiczenia pozwalające rozgrzać organizm, ale nie możemy się spocić. Po zdjęciu ostatniej części odzieży od razu wchodzimy do wody. Ćwiczenia mają rozgrzać nasze mięśnie i dostarczyć organizmowi większą porcję tlenu. Nie może być bardzo intensywna, bo może się skończyć zaziębieniem gdy rozgrzani zbyt bardzo wejdziemy do wody. Nie powinna trwać zbyt krótko i zbyt długo. Najlepiej od 15-20 minut. Najlepszy ubiór do rozgrzewki przed morsowaniem: polar, czapka, buty neopranowe (nogi odsłonięte).  

Rzeczy potrzebne do morsowania

  • ręcznik - im większy i bardziej chłonny - tym lepiej,
  • strój kąpielowy - dla kobiet - najlepiej dwuczęściowy, 
  • kąpielówki - dla mężczyzn - najlepiej obcisłe,
  • czapka i rękawiczki - najlepiej dwa komplety - gdyby jeden się zmoczył,
  • polar i podkoszulki - dodatkowy podkoszulek - gdyby zmoczył się pierwszy
  • buty neoprenowe - niekoniecznie - ale zabezpieczają stopy przed zranieniem,
  • mata na której można stanąć by się ubrać
  • szlafrok - bezcenny - zwłaszcza w wietrzny i mroźny dzień
  • termos z ciepłym napojem

Przede wszystkim należy morsować w czapce, gdyż chroni nas ona przed utratą ciepła. Nie nurkujemy w lodowatej wodzie, ale można na kilka sekund zamoczyć głowę. Na pierwsze morsowanie dobrze ubrać się w luźne rzeczy i wygodne buty, które można szybko założyć na nogi. Wszystkie rzeczy układamy na macie, żeby zaraz po wyjściu z wody były łatwo dostępne, byśmy się mogli szybko ubrać.   

Gdzie się kąpać?

Szczęśliwy jest ten, kto mieszka nad morzem, bo słona woda jest naturalnym kosmetykiem dobroczynnie wpływającym na skórę. Ale i kąpiel w jeziorze, gdy jest zamarznięte i trzeba wyrąbać przerębel - jest niezapomnianym przeżyciem. Ważne jest, że gdziekolwiek się kąpiesz - stosuj zasady bezpieczeństwa i zdrowe myślenie. Pierwsza kąpiel w lodowatej wodzie jest dla organizmu dużym stresem, który pozytywnie wpływa na system immunologiczny człowieka. Ten proces chroni nas przed chorobą na skutek kontaktu z zimną wodą i nie ma żadnych przeciwwskazań do morsowania nawet wtedy, gdy się jest przeziębionym. Kontakt z zimną wodą w przypadku przeziębienia pobudza proces zdrowienia.

Kontakt z wodą

Do wody wchodzimy powoli, ale zdecydowanie. Niektórzy lubią ochlapać się wodą, ale są też zwolennicy powolnego zanurzania się w wodzie. W wodzie trzeba się poruszać, najlepiej popływać tyle ile jest to możliwe i w zależności od temperatury wody. Gdy wchodzimy do wody i zanurzymy się w niej - serce zaczyna szybciej bić, a oddech staje się przyspieszony. Nie należy się tego bać, ale trzeba uważać co dzieje się z naszym organizmem. Pamiętać należy, że gdy pływamy wychłodzenie organizmu jest szybsze. Dlatego też morsujemy w czapce lub czepku, by ciepło "nie uciekało" przez głowę. Inne akcesoria ocieplające nasze ciało podczas kąpieli nie są potrzebne. Można jednak zaopatrzyć się w buty neoprenowe, aby nie skaleczyć stóp ostrym lodem podczas kąpieli i po wyjściu z wody. Podczas pierwszego morsowania staraj się trzymać ręce w górze, gdyż zamoczone - szybko marzną i sztywnieją z zimna. Nie próbuj pływać, bo wtedy szybko się wyziębisz.

Nigdy nie morsuj w pojedynkę i nie wbiegaj na "hurrra" do wody. Trzeba morsować w grupie, bo w grupie jest zawsze bezpiecznie gdyby pojawiły się jakieś problemy ze zdrowiem. Tutaj trzeba zachować rozsądne myślenie i nie pajacować kto i jak długo wytrzyma w zimnej wodzie. Nie robimy zakładów, bo jednak mimo wszystko morsowanie jest sportem ekstremalnym i zawsze trzeba uważać. Kąpiel powinna trwać tylko kilka minut, bo może dojść do wychłodzenia organizmu i spadku temperatury ciała tzw. hipotermii. Gdy wyjdziemy z wody na brzeg - trzeba się jak najszybciej ubrać. Najpierw zakładamy ubranie na górną partię ciała, a potem pozostałe. Pierwsze minuty po wyjściu z wody są dla organizmu szokiem i nie odczuwa zimna. Nie należy więc ani za długo przebywać w wodzie, ani też za długo marudzić z ubieraniem się. Zawsze zachowujemy maximum rozwagi i umiaru. Ubieraj się w ciepłe rzeczy i miej na zmianę podkoszulek czy skarpetki. Można zrobić krótką rozgrzewkę, a potem napić się gorącej herbaty. Przyniesie to wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Zalety zdrowotne morsowania

Morsowanie daje organizmowi same korzyści. Lekarze porównują morsowanie do krioterapii stosowanej w różnych dolegliwościach (reumatyzm, stwardnienie rozsiane). Gdy morsujemy w lodowatej wodzie - naczynia krwionośne kurczą się i krew dociera głębiej poprawiając krążenie w tkankach i narządach wewnętrznych. Wpływa to nie tylko na hartowanie i zwiększenie odporności organizmu, ale także:

  • wzmacnia układ odpornościowy
  • spala zbędne kalorie i przyspiesza przemianę materii
  • poprawia wydolności układu sercowo-naczyniowego
  • poprawia krążenia, lepsze ukrwienie skóry
  • szybciej regeneruje i odżywia organizm
  • dotlenia organizm - wszystkie tkanki
  • zwiększa napięcie mięśni
  • redukuje przewlekłe stany zapalne w organizmie
  • pomaga przy zapaleniu żył i żylakach
  • wpływa na pozbycie się chorób dermatologicznych i alergicznych
  • usuwa celulitis zbijając tkankę tłuszczową
  • zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób związanych z otyłością
  • zmniejsza obrzęki, łagodzi ból i stany oparzeniowe
  • pozytywnie wpływa na cały układ kostny
  • spowalnia procesy starzenia
  • poprawia nastrój i samopoczucie

Morsowanie przyspiesza pracę serca, powodując lepsze ukrwienie narządów i tkanek. Dzięki temu organizm szybciej usuwa toksyny oraz pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprawia jakość skóry - wygładza i ujędrnia.  

Morsować może nawet osoba starsza borykająca się z bólem stawów. Chorzy na reumatyzm, cierpiący na bóle stawów i choroby z nimi związane, mogą, a nawet powinny morsować! Lodowate kąpiele pomagają pozbyć się bólu, zwiększają zakres ruchu oraz prozdrowotnie działają na stawy i kości, regenerując je i odżywiając. Morsowanie wpływa na psychikę, gdy po zimnej kąpieli krew zaczyna bardziej krążyć, mamy wrażenie, że przybywa nam sił i energii. Morsowanie jest wspaniałą terapią, gdyż zmniejsza stres i rozładowuje napięcia. Czujemy się pobudzeni do działania i przybywa nam motywacji.   

Morsowanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla osób, które lubią biegać. Dzięki pobudzeniu krążenia, organizm się naprawia i regeneruje. Znika ból, komórki łatwiej się regenerują, dzięki czemu podczas kolejnego biegu nie odczuwamy dyskomfortu.  

Podczas morsowania dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w naszym organizmie, co uruchamia procesy obronne i przyspiesza przemianę materii. Po wyjściu z lodowatej wody, naczynia ponownie się rozszerzają, a organizm, żeby zapobiec wychłodzeniu, musi uruchomić procesy grzewcze. To wszystko powoduje zwiększony metabolizm i szybsze spalanie kalorii. W sezonie morsowanie można zgubić nawet 5 kilogramów!

Jeśli biegasz wyczynowo, to trening biegania najlepiej robić co najmniej godzinę po kąpieli.

Kto może morsować?

Morsować mogą praktycznie wszyscy, nawet dzieci w wieku 3-4 lat, ale pod okiem dorosłych, doświadczonych opiekunów. Kąpiel dzieci w lodowatej wodzie powinna być bardzo krótka i powinno to być raczej chlapanie się w wodzie, a rodzice nie powinni pozwolić na dłuższe kąpiele. Dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego, dlatego należy uważać. Kto morsuje musi przestrzegać zasad morsowania i tylko wtedy jest bezpieczne.

Przeciwskazania i zagrożenia morsowania

Każda osoba, która zamierza morsować powinna zasięgnąć porady lekarskiej. Są takie choroby, w przypadku których morsowanie nie jest wskazane, a bywa też i groźne dla naszego organizmu. Do takich chorób, które wykluczają morsowanie należą:

  • choroby serca i układu krążenia, 
  • nadciśnienia, 
  • choroby naczyń mózgowych czy epilepsji, 
  • borelioza - przewlekła infekcja bakteryjna, przenoszona na człowieka przez kleszcze
  • cukrzyca, 
  • choroby nerek 
  • choroby wątroby
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby związane z nietolerancją zimna,
  • schorzenia górnych dróg oddechowych,
  • zaburzenia neurologiczne, na przykład padaczka
  • otwarte rany,
  • ciąża,

Zimne prysznice

Dla tych co boją się lodowatej wody i chcą rozpocząć morsowanie - dobrze zacząć od uodpornienia się na zimno biorąc zimny prysznic. Samo przebywanie pod zimnym prysznicem redukuje wystąpienie szoku termicznego w lodowatej wodzie. Jednakże sam trening zimnego prysznica wymaga większej siły woli niż wejście do lodowatej wody. Aby utrzymać efekt - zimne prysznice należy brać regularnie - najlepiej rano. Biorąc najpierw ciepłą kąpiel po 2-3 minutach odkręcamy zimną wodę. Działanie zimnej wody najlepiej działają rano, bo organizm zaczyna się rozgrzewać i ma energię na cały dzień. 

 Wszystkich chcących zgłębiać tajniki sztuki UZDRAWIANIA zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny i pouczający wpis. Morsowanie staje się bardzo popularne ale trzeba pamiętać o wskazaniach nie każdy może podjąć się morsowania. Trzeba być rozważnym i przemyśleć decyzję. Ja nie morsuje ale może kiedyś spróbuję.

    OdpowiedzUsuń