Strony

czwartek, 11 lutego 2021

Morsowanie - kąpiele w lodowatej wodzie

Morsowanie - Kąpiele w sezonie jesienno - zimowym 


Przebywanie w zimnej wodzie ma bardzo długą tradycję. Najstarsze wzmianki o kąpielach w zimnej wodzie w celach leczniczych pochodzą z Egiptu i są datowane na 2500 p.n.e. A sam Mistrz Hipokrates mówił o wodzie, że zimna woda rozgrzewa, a ciepła oziębia organizm. Hipokrates zalecał kąpiele w zimnej wodzie w takich schorzeniach jak podagra, w stanach zapalnych i podgorączkowych.

W krajach prawosławnych w Europie Wschodniej kąpiele w zimnej wodzie są częścią obchodów święta Objawienia Pańskiego (Epifania), które według kalendarza juliańskiego wypada na 19 stycznia. Według tej tradycji Jezus został w tym dniu ochrzczony w rzece Jordan, co wymagało jego całkowitego, trzykrotnego zanurzenia się w wodach rzeki. Aby uczcić ten fakt, wycina się w zamarzniętej wodzie otwór w kształcie krzyża, a po północnej modlitwie wierni wędrują nad rzekę i zanurzają się w wodzie trzy razy.

W krajach nordyckich - szczególnie w Finlandii, w krajach bałtyckich, Europie Wschodniej - zanurzenie w zimnej wodzie jest bardzo popularne i wiąże się z lokalnymi tradycjami. Zazwyczaj amatorzy kąpieli po saunie zanurzają się w zimnej wodzie w bani (beczce). Liczba kąpiących się tak regularnie 1-2 razy w tygodniu Finów sięga 120.000.

Religia Shinto wierni praktykują każdego 11 dnia miesiąca tzw. Misogi. Jest to pielgrzymka do miejsc świętych cieków wodnych, gdzie po poście, modlitwie i praktyce zanurzają się w lodowatej wodzie w celu oczyszczenia.

W Polsce i Rosji sympatyków kąpieli w zimnej wodzie w sezonie jesienno-zimowym nazywamy Morsami. 

W Finladnii nazywa się ich Fokami.

W USA nazywa się ich Niedźwiedziami Polarnymi.