Strony

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Masaże, biomasaże - wszechstronna terapia

Lecznicze masaże, biomasaże – wszechstronna terapia


Lecznicze masaże i biomasaże stanowią bardzo udany i wszechstronny rodzaj medycznej terapii. Jest to rodzaj terapii doceniany w starożytności, a współcześnie często niedoceniany, a nawet ignorowany. Masaże eliminują bardzo wiele chorób i dolegliwości, działają profilaktycznie, a także wzmagają odporność organizmu i ogólną sprawność czy wydolność człowieka. Podstawą terapii masażami jest wszechstronne masowanie pleców wzdłuż linii kręgosłupa, począwszy od barków aż po pośladki w okolicy kości ogonowej; a profesjonalny masaż pleców obejmuje zarówno głaskanie, oklepywanie, nacieranie jak i ugniatanie, rolowanie czy wałkowanie, masaż wibracyjny, elementy akupresury, biomasażu, a także kręgarstwa, czyli wszelkie profesjonalne rodzaje masujących leczniczych zabiegów! Gruntowne rozmasowanie obszarów wzdłuż kręgosłupa reguluje cały system nerwowy, gdyż z kręgosłupa wychodzą nerwy stymulujące wszystkimi organami wewnętrznymi.

Ojciec medycyny - Hipokrates polecał regulację organizmu poprzez gruntowne masowanie pleców wzdłuż osi kręgosłupa oraz poprzez rozluźnianie pnia życia, jakim są odkręgosłupowe drogi nerwowe. Trudno przecenić zabiegi wykonywane przez masażystów, tak w celach relaksacyjno-profilaktycznych, jak i w celach typowo leczniczych, jako istotny rodzaj terapeutycznego zabiegu, bardzo skutecznego także w przypadku depresji, psychoz lękowych, schizofrenii czy innych chorób psychicznych. Masaż jest także pomocny w przypadku pojawiających się napięć - jako chroniczna agresja, autyzm lub brak koncentracji. Dzięki masażom szansę na wyleczenie mają osoby cierpiące na migreny, zaburzenia serca, nerek, wątroby, trzustki, jelit, także na zaburzenia oddychania czy trawienia, gdyż zakres pomocy udzielanej przez dobrze wyszkolonego masażystę jest bardzo szeroki i często wręcz cudowny, a biomasaże i oddziaływania energetyczne stanowią subtelną część umiejętności masażysty. 

Masaż może być wykonywany na sucho poprzez cienką, najlepiej bawełnianą odzież, taką jak podkoszulek, co zapobiega zadrapaniom i obtarciom naskórka przy suchych masażach, ale też i może być wykonywany na podkładzie olejowym, gdzie dla celów leczniczych najłatwiej użyć oliwy z oliwek do masowania każdej części ciała, a także oliwy z dodatkiem aromatycznych olejków roślinnych. Zarówno przed zabiegami masażu, jak i po wykonaniu terapii rozmasowywania ciała, osoba przyjmująca taki zabieg powinna się dokładnie umyć lub wykąpać po pierwsze dlatego, że kąpiel wzmaga ogólny leczniczy efekt masażu, a po drugi dlatego, że obmywanie daje efekt usuwania toksyn ze skóry, których nie należy ani wcierać w ciało, ani zostawiać po intensywnym masażu na ciele, gdyż mogą wtedy dać nieprzyjemnie psychicznie doznania lub stany u masowanego pacjenta. Wszystkie masaże wykonywane są przede wszystkim z pomocą dłoni i przedramion oraz palców (w wypadku małych mięśni i cisków akupresury), ale też z pomocą stóp, co jest wyrazem profesjonalizmu masażysty, który też swoje narzędzia pracy, to jest ręce aż do łokci oraz stopy musi dokładnie obmyć, a w przypadku zapocenia ciała także dokonywać obmycia i kąpieli oraz neutralizacji zapachów. 

Orientalne systemy medycyny naturalnej jak Ajurweda czy Chińska Medycyna traktują masaże i biomasaże jako uniwersalną część każdej sensownej terapii, która wspomaga ziołolecznictwo (fitoterapię), czyli naturalną medycynę receptualną, a często jest to terapia podstawowa o zasadniczym znaczeniu dla wyleczenie. Seria czterech czy pięciu gruntownych zabiegów masowania, gdzie plecy i okolice kręgosłupa są rozprężane i ustawiane, często jest przełomem w leczeniu warunkujących wyzdrowienie. Takie zabiegi powinny być wykonywane codziennie, a po 4-5 dniach stosowania dalej co 2-3 dni, aż do wyleczenia lub zadowalającej poprawy u potrzebującego kuracji pacjenta. Ajurweda, tradycyjna naturalna medycyna indoeuropejska, oferuje najdoskonalszy system operacji terapeutycznych polegających na różnego rodzaju masażach. Dobrze jest, jeśli zabiegi wykonuje jednocześnie dwóch, lub nawet trzech terapeutów-masażystów, co czyni czas i wysiłek masowania bardzo optymalnym, a trzeba pamiętać, że masażysta wykonuje spory wysiłek fizyczny wykonując rozliczne zabiegi.

Bardzo dobre, ogólne oddziaływanie terapeutyczne na cały organizm człowieka posiada gruntowny i wszechstronny masaż stóp wraz z elementami zabiegów akupresury, czyli uciskania i rozmasowywania wrażliwych punktów opuszkami palców dłoni przez wykwalifikowanego masażystę. Podobnie gruntowne efekty uzyskuje się przy szczegółowym i subtelnym rozmasowywaniu małżowin uszu oraz ich okolic, a także podczas dokładnego masowania dłoni i ich wrażliwych punktów, gdyż w tych obszarach (stopy, uszy, dłonie) masażysta, podobnie jak i pracując wzdłuż kręgosłupa może odnaleźć drogi wpływu praktycznie na cały organizm człowieka. Bardzo wszechstronnie oddziaływuje gruntowne rozmasowywanie kolistego obszaru wokół pępka pacjenta w promieniu o szerokości czterech palców pacjenta od pępka oraz u kobiet dokładne masowanie piersi, co akurat nie tylko ujędrnia piersi i pomaga w ich prawidłowej pracy w okresie laktacji, ale też zapobiega wielu chorobom kobiecym, w szczególności nowotworom piersi. 

W kulturze chińskiej czy indyjskiej, gdzie masowanie piersi u kobiet jest powszechnie stosowaną normą medyczną, choroby piersi, takie jak guzy czy nowotwory prawie w ogóle nie występują, co pokazuje jasno wartość prostych masy i biomasaży okolicy i mięśni klatki piersiowej. Gruntowne rozmasowywanie szyi, karku, okolicy kręgosłupa szyjnego nie tylko leczy depresje, migreny i psychozy, ale też leczy i zapobiega chorobom dotykającym organy pięciu zmysłów, szczególnie słuchu i wzroku oraz mowy, o czym każdy masażysta-profesjonalista powinien dobrze pamiętać. Nie wolno jednak mężczyznom masażystom wykorzystywać zaufania kobiet i masować im piersi na siłę, bez uprzedniego zapytania czy kobieta zgadza się na taki zabieg. Nie wolno wykorzystywać masaży do tego, aby podrywać czy też molestować pacjentki. Jest to nieetyczne i wręcz zakazane, a taki masażysta, który będzie wykorzystywał swój zawód do tego rodzaju czynności - powinien być usunięty z listy uzdrowicieli i surowo ukarany.

Każdy kręg kręgosłupa, przestrzeń między każdymi dwoma kręgami kręgosłupa to oddziaływanie na inne narządy wewnętrzne lub ich części oraz na inne partie mózgu, a co za tym idzie na inne części ludzkiej psychiki, stąd wzdłuż osi kręgosłupa możliwe jest, oprócz ogólnego rozluźnienia czy wprost terapii skrzywień kręgosłupa, bardzo subtelne i wszechstronne oddziaływanie na psychikę i psychosomatyczny, cielesny organizm człowieka, wszystkie jego organy, układy i powłoki. Ayurweda, podobnie i Japońska Medycyna Tradycyjna wyróżnia od 70-120 najważniejszych punktów akupresury, które na różne sposoby mogą być rozcierane w leczniczych celach, a podstawowy wykład indyjskiej i buddyjskiej terapii Ajurwedy wymienia dokładnie 108 punktów, a właściwie obszarów, z których największe Marmas (Punkty) mają średnicę (przekrój) szerokości ½, czyli pół szerokości jednego palca (kciuka) pacjenta! Punkt to kolisty obszar, zawsze o średnicy od kilku milimetrów do średnicy czterech palców dłoni właściciela ciała, czyli pacjenta, a te największe "punkty", a właściwie obszary najczęściej podlegają domowej akupresurze, polegającej na okrężnym masowaniu czy rozcieraniu! 

Dobra setka punktów akupresury musi być doskonale znane każdej osobie profesjonalnie zajmującej się masowaniem oraz biomasażem. Osoba dokonująca terapii przez nakładanie rąk, rzekomo lecząca dotykiem, bioenergoterapią, musi być oczywiście biegła we wszystkich technikach masowania, gdyż wszechstronność masażystów jest podstawą ich skuteczności!
Punkty marma do akupresury na ciele człowieka
Profesjonalne terapeutyczne masaże i biomasaże, tak wśród dawnej Grecji, Arabii, jak Indii, Chin czy Japonii obejmują masowanie narządów i organów płciowych, które z reguły mogą być masażami erotycznymi, ale zawsze wykonywane są z pomocą dłoni, rąk i nie obejmują współżycia seksualnego w żaden sposób, będąc masowaniem mięśni penisa czy powłok pochwy, mięśni łechtaczki. Wykonywane są jednak zawsze na wyraźne zamówienie pacjenta czy pacjentki pozostając w ofercie terapeutycznej szkół masażu, szczególnie greckiego, chińskiego czy indyjskiego, a także stanowią osobny punkt terapii, jak masaż stóp, dłoni, uszu, nóg, rąk (jako całości), pleców, szyi i karku, twarzy i głowy, piersi czy brzucha. Masaż łona i okolic narządów płciowych wykonywany jest tradycyjnie zawsze w obecności osoby lub osób trzecich (innych masażystów) oraz zawsze generalnie przez osobę płci przeciwnej niż pacjent(ka), co gwarantuje zachowanie reakcji biologicznych na masaż erogennego charakteru. Zalecenia masażystów taoistycznych i tantrycznych, wszystkie, są w swej istocie w tych punktach zbieżne zalecając zarówno towarzystwo osób trzecich, aby nie wynikły sytuacje przekraczające zakres terapeutyczny masażu ręcznego, jak i prawidłowe krążenie energii zapobiegające zaburzeniom funkcjonowania płci, gdzie Orient wymaga przepływu energii pomiędzy kobietą a mężczyzną, to jest pomiędzy biegunami energetycznymi. 

Profesjonalni masażyści wykonując zabiegi masażu tworząc zgrane tandemy składające się masażystki i masażysty (często małżeństwo), co gwarantuje prawidłowy i wszechstronny zakres usług, także w punktach dotyczących masowania łona i jego okolicy. Terapia członka i jąder przez masażystkę leczy i zapobiega wielu chorobom męskim, nawet odwraca skutki starzenia takie, jak impotencja czy prostata, a masowanie łechtaczki, sromu i pochwy przez masażystę zapobiega i leczy wiele chorób kobiecych, które gdy nie są leczone, dają tragiczne, często nowotworowe skutki. Czas już, aby medyczne idee starożytnych, postępowych i skutecznych terapeutów stały się ogólnie stosowaną normą, a nie były zamknięte chorym i nienormalnym pseudoreligijnym tabu, a to dla zdrowia i normalności społeczeństwa!

Wszystkich chcących zgłębiać tajniki medycyny tybetańskiej zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: ajurweda.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz